رنگ یکی از مهم‌ترین موادی است که کودک می‌تواند با آن کار کند. کودک با رنگ‌ها احساساتش را منتقل می‌کند. برای آشنا کردن کودک با رنگ‌ها از اشیا اطراف او استفاده کنید. آن‌ها یاد می‌گیرند رنگ‌ها را قبل از این‌که نام‌شان را بدانند، تشخیص دهند. قبل از این‌که بگویند قرمز، زرد، سبز، آن را نشان می‌دهند؛ البته همه بچه‌ها مراحل رشد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. مثلا دخترها زودتر از پسرها نام رنگ‌ها را یاد می‌گیرند.
  •  کودکان 2 ساله قادرند رنگ‌هایی را که به اسم نمی‌شناسند با هم جور کنند. این مطلب نشان می‌دهد گاهی اشیا از طریق زبان رنگی خود با کودک ارتباط برقرار می‌کنند.
  •  ممکن است کودک بعد از آشنایی با رنگ‌ها یک رنگ را نسبت به رنگ دیگر ترجیح دهد و از وجود آن لذت ببرد. پس این فرصت را از کودک نگیرید و به او اجازه ارتباط با رنگ‌ها را بدهید.
  •  بعضی از روان‌شناسان اعتقاد دارند ارجحیت رنگ‌ها ارتباط نزدیکی با جنسیت دارد، به این صورت که اغلب دخترهای کوچک رنگ صورتی و بنفش را ترجیح می‌دهند و در مقایسه با پسرها رنگ‌های روشن را دوست دارند، ولی پسرها معمولا رنگ‌های تیره را ترجیح می‌دهند.
  •  کودکان عاشق رنگ‌ها هستند.
تمرین: برای تمرین طرحی را جلوی کودک قرار دهید و از او بخواهید آن را رنگ کند. این رنگ‌آمیزی می‌تواند با مدادرنگی پاستل یا آب‌رنگ باشد.منبع : مجله شهرزاد