وقتی مریلا آیلا می‌شود

من و همسرم در زمان بارداری اسم «مریلا» به معنی شاد و مسرور را برای دخترمان انتخاب کردیم. دلیل انتخاب این اسم علاقه من به خانم مریلا زارعی بود. اما گویا اسم مریلا جزو اسامی مورد تایید ثبت احوال نیست. به‌این‌ترتیب اسمی را که ماه ها قبل آن را انتخاب و به دیگران اعلام کرده بودیم کنار گذاشتیم و در عرض یک ساعت از سایت اینترنتی ثبت احوال نام «آیلا» به معنی «هلال ماه» را برای فرشته خوشگل و کلوچه خوشمزه‌مان برگزیدیم.خوانندگان معنا و فراوانی این اسامی را پرسیده‌اند

معنی و فراوانی

آترین:
آتر یعنی آتش و ین پسوند نسبت است. آترین یعنی منسوب به آتش یا آتشین. به مجاز زیبارو هم معنی می‌دهد. در دوره هخامنشی آترین بانویی نامدار از بازماندگان کمبوجیه پسر کوروش شاه بود که بر داریوش بزرگ شورش کرد. 

فراوانی: 318آروین:

یعنی امتحان، آزمایش و تجربه. آزموده و آزمایش شده هم معنی می‌دهد.

فراوانی: 7980آویسا:

آو همان آب است و ی و سا پسوند نسبت و شباهت هستند. آویسا یعنی مانند آب پاک، روشن و با صفا.

 فراوانی: 14آرنوش:

آر یعنی آریایی یا ایرانی و نوش یعنی جاوید. آرنوش روی هم به معنی ایرانی یا آریایی جاویدان است.

فراوانی: 170رادین:

یعنی آزادوار و آزاده. 

فراوانی: 2082صفورا:

نام زوجه حضرت موسی(ع) و دختر حضرت شعیب(ع) صفورا بوده.

 فراوانی: 35702رایا:

رای یعنی فکر، اندیشه و تأمل. الف هم پسوند اسم ساز است. رایا به مجاز یعنی فکر و اندیشه.

فراوانی: 600پسر

شنتیا

با این‌که به‌نظر نمی‌رسد اما شنتیا یک اسم مذهبی است. اسم حضرت علی (ع) در زبور داوود شنتیاست؛ درست مثل ایلیا که اسم حضرت علی (ع) در تورات است.

فراوانی: 615
شاوران

شاور یعنی شاپور و آن پسوند نسبت است. شاوران یعنی منسوب به شاپور و به مجاز بزرگ و بلند مرتبه معنی می‌دهد. نام پدر زنگه پهلوان ایرانی در دوره کیکاووس پادشاه کیانی هم شاوران بوده است.

فراوانی: 18سپنتا

اگر دنبال اسمی می‌گردید که کاملا فارسی باشد می‌توانید سپنتا را انتخاب کنید. سپنتا در زبان اوستایی یعنی پاک، مقدس و قابل ستایش. این اسم به‌صورت اسپنتا هم آمده.

فراوانی:656نیوان

در کردی یعنی مرد شجاع، پهلوان و دلیر. پسر شما حتما از این‌که اسمش اینقدر معنای زیبایی دارد خوشش می‌آید.
فراوانی: 28سیحون

سیحون اسم رودی است در قرقیزستان و قزاقستان به طول حدود 2100 کیلومتر که از دره فرغانه می‌گذرد و به دریای آرال می‌ریزد.

فراوانی: 7


دختر

نونا

نونا هم از اسم‌های مذهبی است که آهنگ آن امروزی‌تر است. نام مادر ابراهیم پیامبر(ع) نونا بوده و معنای لغوی آن پروراننده و رشد‌دهنده است.

فراوانی: 189شادان

این اسم در تاریخ نام پسر بوده اما حالا برای دخترها رایج است. پسر برزین از شخصیت‌های شاهنامه که از مردم توس و یکی از راویان شاهنامه بود شادان نام داشت. شادان در حالت قیدی یعنی شاد و شادمانه.

فراوانی:907ساوین

ساوین معنی خیلی لطیف و زیبایی دارد. یعنی سبدی که در آن پنبه می‌گذارند. آسوده و آرام هم معنی می‌دهد. به‌صورت ساوینا هم استفاده می‌شود که کمتر رایج است.

فراوانی: 63ناریا

ناریا یکی از زیباترین اسامی کردی است. هم‌آهنگ زیبا و لطیفی دارد و هم معنی زیبایی. ناریا یعنی قاصدک.

فراوانی: 15سانیا

سانیا در اصل یک اسم مازندرانی است. معنی بسیار زیبایی هم دارد. سانیا یعنی سایه روشن جنگل. این اسم خیلی راحت در دهان می‌چرخد و آهنگ زیبایی دارد.

فراوانی:3562برای تهیه این فهرست، از کتاب «آوای نام‌ها از سرزمین ایران‌زمین»، پژوهش و نگارش «پری زنگنه»، از انتشارات کتابسرا و از اطلاعات سایت رسمی سازمان ثبت احوال کشور استفاده شده است.

منبع : مجله شهرزاد