روزنامه قانون: تنها چیزی که بچه ها را خسته نمی کند، سوال کردن است. همه چیز برای کودکان حکم معما را دارد، معمایی که خودشان از پاسخ دادن به آن عاجزند و برای همین دست به دامن بزرگ ترها می شوند. رگبارهای بی پایان سوالات ممکن است گاهی شما را به ستوه بیاورد، اما سعی کنید به سوالاتی که می کنند پاسخ دهید. یادتان باشد بهترین پاسخ ها، پاسخ های ساده هستند. چنانچه جواب سوالی را نمی دانستید از گفتن اینکه جوابش را نمی دانید، نترسید. در عوض سعی کنید با مشارکت یکدیگر تیمی از کارآگاهان ماجراجو تشکیل دهید و با هم به دنبال پاسخ آن بگردید.این که بچه ها بسیار سوال می کنند چیز تازه ای نیست اما تا حالا فکر کرده اید که چرا بچه ها این قدر دوست دارند که به دنبال جواب باشند؟ و آیا گمان می کنید باید به سوالات آنها جواب داد؟ اگر جواب تان مثبت است، چقدر باید این مسئله را جدی گرفت؟

کودکان و غذای فکر آنان

کودکان به همان شکلی که از نظر جسمی به خوراک نیاز دارند تا بتوانند رشد جسمی داشته باشند به همان صورت نیازمند غذای فکری هستند تا همزمان با رشد جسم شان، تفکرشان نیز رشد کند. این رشد از طریق پرسش های آنان اتفاق می افتد. هر سوالی که کودک می کند و هر جوابی که می شنود او را در رسیدن به اعتلای فکری یاری می کند. روانشناسان معتقدند که کنجکاوی کودک بی هدف نیست بلکه بر اساس امکانات طبیعی، حس کنجکاوی زمینه شناسایی آن را فراهم می سازد. روی این اصل یکی از اساسی ترین پایه های تربیت بر محور پاسخ های صحیح کودکان قرار داده شده است.

پدران و مادران با بررسی این سوالات به روحیات آنان پی برده، بهتر خواهند توانست فرزندان خویش را پرورش دهند. همچنین از نوع این سوال ها می توان متوجه علاقه مندی آنان نیز شد و حتی پس از این توجه یابی در صدد آموزش او برآمد.

مثلا کودکی که درباره حیوانات و زندگی آنها بسیار سوال می کند در واقع به حیوانات و زندگی شان علاقه منداست. در این صورت والدین می توانند برای او کتاب هایی تهیه کنند که در رابطه با اسم و زندگی حیوانات است. یا مثلا کودکی که در رابطه با موسیقی و صداهای مختلف آن سوال می کند به موسیقی توجه خاصی دارد و معمولا در آن استعداد هم دارد. بنابراین توجه و مطالعه درباره سوالات و نوع آنها در کودکان می تواند بسترساز پرورش و آموزش درست آنان باشد.

آیا در پاسخ دادن به سوالات کودکان محدودیتی هم باید قایل شد؟

بله، به تمامی سوالات کودکان نباید پاسخ داد. ما باید قوانین و محدویت هایی برای پرسش های آنان تعریف کنیم و به آنها بگوییم هر پرسشی زمان و مکان مشخصی دارد و مثلا باید خودت به فلان سن برسی تا جواب این سوال را بدانی اما یادتان باشد هرگز به آنها پاسخ دروغ نگویید. بلکه پاسخ را به زمان و مکانی دورتر موکول کنید.

گاهی اوقات منشأ پرسش کودکان ترس است. ترس کودکان از بلایای طبیعی مثل آتش سوزی، سیل، زلزله و از این قبیل. فرزند شما تصاویری در تلویزیون مشاهده می کند که مثلاً یک جنگل آتش گرفته است یا یک گردباد یا سیل شهری را نابود کرده است. ممکن است از شما بپرسد: «این آتیش تو خونه ماهم میاد؟» یا «این سیل تا این جایی که ما زندگی می کنیم هم می رسه؟»

والدین معمولاً دربرابر چنین سوالاتی پاسخ می دهند که، «این قدر احمق نباش بچه جون.» اما این به هیچ وجه جواب درستی نیست. فرزند شما سوال خیلی مهمی از شما پرسیده و برای آن باید یک پاسخ خوب داشته باشید. یک پاسخ خوب و درست به این سوال این می تواند باشد: اول این که باید درست به سوال فرزندتان گوش کنید.

باید ببینید منظور او از این سوال چیست. آیا نگران این است که جای شما امن نباشد؟ هیچ وقت نباید ترس ها و نگرانی های فرزندتان را دست کم بگیرید. و هیچ وقت هم نباید ترس های خودتان را با آنها درمیان بگذارید. به فرزندتان بگویید که مهم ترین کار مادر و پدر این است که او را یک جای امن نگه دارند. به او بفهمانید که هرکاری می کنید تا او در امان باشد. وسایل و تجهیزات ایمنی خانه را به او نشان دهید و برای او توضیح دهید که درمواقع خطر چه می کنید. حتی می توانید به همراه او چندبار برنامه خودتان را در مواقع خطر تمرین کنید. وقتی فرزندتان می گوید که می ترسد، باید به او اطمینان دهید که به عنوان مادر و پدر از او محافظت می کنید و نمی گذارید که هیچ آسیبی به او برسد.