نکته کلیدی برای تضمین رشد مطلوب کودکان، برنامه غذایی متعادل و متنوع است. کودک در روز چهار وعده غذایی دارد که باید لبنیات، قندهای کند، پروتئین ها، آهن، سبزیجات، آب بر حسب ذائقه و میوه های تازه یا آبمیوه ها را در برگیرد.

برنج و ماکارونی

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازقدس آنلاین؛ برای اینکه کودک بتواند برای ناهار یا شام منتظر بماند لازم است تا قندهای کند در وعده صبحانه یا عصرانه گنجانده شود. این قندها به تدریج در بدن جذب می شوند و احساس سیری طولانی مدت را به همراه دارند. همچنین توصیه می شود نان سبوس دار، برنج، ماکارونی، عدس و دانه های جو دوسر در تغذیه کودک باشد.

بهتر است بدانید عملکرد سیری طولانی چنین خوراکی ها مانع از تمایل به ریزه خوری ما بین وعده های غذا می شود. ریزه خوری را باید یکی از مهم ترین عوامل چاقی کودکان دانست. مصرف شیرینی جات به جز در وعده های غذا نیز توصیه نمی شود.

شیر و لبنیات

مسلما شیر یکی از ضروری ترین مواد غذایی مورد نیاز کودک است. البته شیر فقط تا دوران شیرخوارگی مورد تایید نیست بلکه تا دوران نوجوانی ضامن رشد مطلوب کودک خواهد بود. درکنار شیر، لبنیات نیز همین تاثیر را دارد و حاوی کلسیم، آهن و پروتئین هستند.

سبزیجات و میوه ها

آهن ماده ای است که اکسیژن خون را به سلول های بدن می رساند و فیبرها نیز ضامن عملکرد مطلوب سیستم گوارش هستند. علاوه بر دوران رشد، این مواد در تمام طول عمر برای تغذیه ماهیچه ها و مغز و محافظت از بدنی سالم ضروری هستند.

برای پیشگیری از کمبودها، برنامه غذایی کودک در همه فصول باید شامل خوراکی های سرشار از آهن مانند کلم بروکلی، اسفناج، نخود، عدس و نخود سبز باشد.

توصیه به مصرف 5 سهم میوه و سبزی در روز برای کودکان اهمیت بالاتری دارد. در این صورت نه تنها کودک عادت می کند که از دوران طفولیت همه انواع خوراکی ها را میل کند بلکه ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای رشد را نیز دریافت می کند.

میوه ها و آبمیوه ها نیز از دیگر خوراکی های بسیار مفید و ضروری برای رشد مطلوب کودکان هستند. البته میوه های تازه و آبمیوه طبیعی نسبت به آبمیوه های صنعتی ارجحیت دارند. توجه داشته باشید که کودک روزانه یک سهم میوه بخورد که سرشار از ویتامین C و مواد معدنی است.

گوشت و ماهی

با رسیدن به سن شش ماهگی، کوک به تدریج می تواند به مقدار مشخصی گوشت بخورد. البته دریافت پروتئین روزانه فقط به گوشت خلاصه نمی شود و شیر، تخم مرغ و ماهی نیز منابع غنی پروتئین هستند. برای اطمینان ار عملکرد مؤثر پروتئین ها در بدن، مهم است تا کیفیت بیشتر از کیفیت مورد اهمیت باشد. پروتئین ها بر سلول های تشکیل دهنده پوست و ماهیچه ها، سیستم ایمنی و هورمون ها تاثیر می گذارند.

نان و غلات

مواد غذایی لازم و طعم خوشمزه باید در تغذیه کودک مورد توجه باشد. گرچه شکر نباید به طور کامل حذف شود اما باید به مقدار متناسبی استفاده شود. مصرف قندهای کند و پیچیده مانند نان سبوس دار یا 30 گرم غلات می تواند به منزله تکمیل وعده غذایی باشد و کودک تا وعده بعد احساس سیری کند. به علاوه نان و غلات حاوی انرژی هستند و به عملکرد مطلوب مغز کمک می کنند.

آب

گرچه شیر و آبمیوه سرشار از آب هستند اما تامین کافی و منظم آب بدن همواره باید از سن خیلی پایین مورد توجه باشد. کودک در طول روز مقدار زیادی از آب را از دست می دهد و باید مرتب آب بنوشد. کودک در سن 10 سال به طور متوسط 30 کیلوگرم وزن دارد. نیاز به آب در این سن روزانه 1 لیتر علاوه بر مواد غذایی است. انتخاب لیوان های طرح دار، نی، بطری های کوچک و همراهی در نوشیدن آب از جمله ترفندهای تشویق کودک به مصرف کافی مایعات است.

خوراکی هایی که باید از آنها اجتناب کرد

مهم ترین توصیه در باب تغذیه کودکان عدم ریزه خوری و تنقلات در طول روز است. البته همچنین این کار چندان هم آسان نیست. برای پیشگیری از اضافه وزن لازم است تا کودک فعالیت ورزشی منظم داشته باشد و مصرف شیرینی جات محدود گردد.

شیرینی جات، نوشابه های گازدار، نوشیدنی های شکلاتی و معطر و خوراکی های خیلی چرب باید از برنامه غذایی کودکان حذف شود.

 

منبع : hidoctor.ir