مناسبترین و بهترین سن برای شروع تحصیل و آموزش خواندن و نوشتن به فرزندتان چه سنی است؟

واقعیت این است که کودک معمولا قبل از ۵ تا ۶ سالگی نمی تواند بخواند. محققان معتقدند در اغلب بچه ها تا این سن هنوز ارتباطات عصبی مغز آنقدر رشد نکرده اند که آنها قادر باشند حروف چاپ شده را که ازنظر شان تصویر هستند در مغز تبدیل به علائم معنی داری که میشناسند کنند و با سر هم کردن آنها در ذهنشان کلمه بسازند. بعضی از کودکان این کار را زود شروع میکنند اما اغلب آنها در این سن، کتاب را فقط در دست میگیرند.

سعی کنید در زمانی که کتاب را برایش می خوانید آن را طوری نگهدارید که به سادگی تصاویرش را ببیند و هر جای داستان که توجهش را جلب کرد،تصویر مربوط به آن قسمت را با اشاره به او نشان دهید.

موثرترین روش برای عادت دادن او به خواندن، این است که برای او کتاب بخوانید. در حدود شش ماهگی کودک از کتابهای ساده ای که در آن تصویر و علامت های مختلف است لذت می برد. بین یک تا دو سالگی متن های قافیه دار که تکرار میشوند برایش جذابند و بین دو تا سه سالگی ،متن های بیشتری که داستانهای ساده و کوتاه دارند توجهش را جلب میکنند.

کتابهای آموزش حروف الفبا از این نظر که حرف را جداگانه نشان میدهند مفید هستند و کودک را آماده میکنند که حدود سه سالگی بتواند حروف مربوط به اسم خودش را بشناسد.

زمانی که در طول داستان خواندن فرزندتان به تصاویر نگاه میکند،آنها را دنبال میکند و تشخیص میدهدکه کلمات چاپ شده از حروف تشکیل شده اند، میتوانید مطمئن باشید که در مسیر درست یادگیری قرار گرفته است.

تعداد زیادی از کودکان نوپا میتوانند علامتها و لوگو های اطرافشان را بشناسند.همچنین،خوب است که وقتی از کنار سوپر مارکت یا مغازه ای که به آن علاقه دارد رد میشوید نام آن را برایش بخوانید. ثابت شده است  این یک روش موثز در آموزش است و کودک یاد میگیرد که آن حروف یا علائم احساس خوبی به وجود می آورند.

 

منبع: نی نی سایت

منبع : hidoctor.ir