مراقب باشید هنگام بی قراری و نا آرامی نوزادتان هرگز وی را تکان ندهید و به وی با تکان های شدیدتان لرزه وارد نکنید

SBS(سندرم نوزاد لرزان) نوعی بیماری جدی و حاد است که با لرزش بسیار شدید نوزاد و یا کودک خردسال همراه است. برای یک نوزاد کوچک، فقط یک تا دو تکان شدید کافی است تا به او آسیب وارد کند چرا که سر نوزادان نسبتاً بزرگ، سنگین است و گردن آنها عضلات ضعیفی دارد.

وقتی که دچار لرزش می شوند، مغز داخل جمجمه به شدت به عقب و جلو تکان می خورد و در اطراف آن خونریزی می شود و به مغز نیز آسیب می رسد. حتی برخی از نوزادان و کودکان در این شرایط دچار قطع تنفس نیز می شوند و همین مسأله نیز به مغز آنها آسیب بیشتری وارد می کند. این لرزش می تواند باعث خونریزی پشت چشم نیز شود. شکستگی دنده و استخوان ها در حین لرزیدن نیز از سایر احتمالات ناشی از این سندرم خطرناک است.

سندرم SBS چگونه رخ می دهد؟
SBS معمولاً در اثر تکان دادن بسیار شدید یکی از والدین نوزاد یا یکی از اطرافیانش رخ می دهد. برخی از والدین می گویند اینکار را فقط برای متوقف کردن گریه کودک شان انجام می دهند. بله لرزش شدید سر و بدن نیز می تواند گریه نوزاد را متوقف کند چرا باعث آسیب دیدگی سر می شود.

اگر فکر می کنید که نوزادتان لرزیده است، چه کار باید کنید؟
سریع او را به نزدیک ترین بیمارستان برسانید. بدون معالجه و درمان فوری، وضعیت او شدیدتر خواهد شد. درمان سریع و به موقع جان نوزاد شما را نجات می دهد و از مشکلات بسیار جدی جلوگیری می کند. اگر نوزادتان به نظر آرام می رسد ولی استفراغ می کند و برخی علائم دیگر را دارد، و شما مشکوک به لرزش او هستید، باز هم احتیاط را رعایت کنید و به پزشک مراجعه کنید.

عواقب لرزش نوزاد چیست؟
لرزش های شدید نوزاد باعث بد حالی او می شود. حالت تهوع و استفراغ، تحریک پذیری و کج خلقی، حمله صرع، خواب آلودگی و حتی کما از عواقب این لرزش است. شدت این علائم و موارد در کودکان مختلف، فرق دارد. برخی از آنها با عوارض بسیار شدید مواجه می شوند و برخی با عوارض معمولی. اما به هر حال والدین نوزاد تشخیص می دهند که او در حالت معمولی و همیشگی نیست و بعد از لرزش وضعیت و حالت او کاملاً تغییر کرده است. ممکن است فرزندشان بهانه گیر شود، غذا نخورد و یا اینکه مدام استفراغ کند.

اثرات طولانی مدت لرزش های شدید در نوزادان عبارتند از:
آسیب دیدگی دائمی مغز رعشه و سکته ناقص کوری(نابینائی)کر شدن(ناشنوایی) صرع  شکستگی استخوان ها تأخیر در رشد طبیعی  و مرگ. حدود ۱۵-۳۵ درصد از نوزادان که تجربه این لرزش ها را داشته اند، جان خود را از دست می دهند و ۵۰ درصد از نجات یافتگان دچار آسیب دیدگی های همیشگی مغز و چشم می شوند.

چگونه می توان از SBS جلوگیری کرد؟
معمولاً این وضعیت به هنگام آرام کردن نوزاد توسط پدر و مادرها ایجاد می شود. همیشه به خاطر داشته باشید که:  گریه کردن نوزادان یک امر کاملاً طبیعی است چرا که از این راه با شما ارتباط برقرار می کنند.  بهتر است برای آرام کردن نوزادتان کمی او را راه ببرید.   هیچگاه و هرگز او را تکان ندهید.  هیچگاه نوزاد خود را با کسی که کنترلش را از دست داده است تنها نگذارید.   این مطلب را به همه اطرافیان خود بدهید تامطالعه کنند و از این مسأله آگاه شوند.  اگر متوجه آسیب دیدگی نوزادتان شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

منبع: دنیای سلامت

منبع : hidoctor.ir