متاسفانه روش زندگی های جدید و این طرز زندگی کردن اطفال، بسیار مضر و آسیب رسان به سلامت آنان است و می تواند تاثیرات سوئی روی سلامتی آن ها بگذارد.

امروزه به شدت با تغییرات سبک زندگی رو به رو هستیم که بیشتر متاثر از شرایط شغلی افراد است، به همین جهت افراد به افزایش سرعت در زندگی گرایش پیدا کرده اند تا جایی که حتی بسیاری از مردم سلامتی خود و خانواده هایشان را نیز تحت تاثیر قرار داده اند و مصرف غذاهای آماده و فست فود را بر غذاهای خانگی ترجیح می دهند. این تغییرات نه چندان خوشایند در سراسر جهان همه گیر شده است و تمامی گروه های سنی  را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.
بر همین اساس طبق آمار بانک جهانی در سال ، 77 میلیون ایرانی هزار میلیارد تومان صرف خرید غذاهای فست فود کرد ه اند.
کودکان قربانیان غذاهای سریع
براساس مطالعات انجام شده در سطح جهانی و با توجه به اهمیت گسترده بودن آن یافته ها نشان می دهند کودکان به طور قابل توجهی تحت تاثیر منفی غذاهای فست فود هستند تا آنجا که بر میزان یادگیری آنان تاثیر منفی خواهد گذاشت و محققان همچنین بر این باورند که مصرف فست فودها موجب عدم دریافت مواد مغذی و لازم بدن می شود.
پیام فرح بخش متخصص تغذیه در خصوص نقش فست فودها در یادگیری می گوید: در فست فودها از چربی های اشباع و ترانس استفاده می شود و چون این چربی ها با بدن سازگار نیست باعث رسوب در عروق قلبی و مغزی بدن می شود که حالت آرترو اسکلروز ایجاد می کند و منجر به آسیب قلب و همچنین اختلالات یادگیری و ذهنی می شود.
چه غذاهایی جایگزین شوند؟
متخصص تغذیه در ادامه افزود: به عنوان چربی های جایگزین می توان از امگا 3 استفاده شود که به وفور در منابع غذایی دریایی نظیر ماهی تن، سالمون، ساردین، قزل آلا، آزاد و… یافت می شود.
این چربی های مفید باعث بهبود وضعیت حافظه و یادگیری می شوند در واقع امگا 3 در غشای سلولی جای می گیرد و تبادل داخل و خارج سلولی به خوبی انجام می شود.
کودکان در چه سنی تحت تاثیر فست فودها هستند
فرح بخش در این باره می گوید : باید از چهار سالگی به جد والدین به تغذیه کودکان بیشتر توجه کنند چراکه این سن به بعد رسوب چربی در عروق آغاز می شود و باید این باور  غلط را کنار گذاشت که کودکان به خاطر فعالیت های زیاد و بازی کردن چربی زیادی می سوزانند.
فست فودهای خانگی تهیه کنید
با توجه به اینکه فست فودها از لحاظ طعم و شکل بیشتر مورد توجه هستند می توان این غذاها را در خانه اما با شرایط بهداشتی و سالم تری تهیه کرد.
فرح بخش در این خصوص اشاره کرد: می توان غذاهای فست فود مانند مرغ سوخاری، پیتزا، لازانیا و غذاهای این  چنینی را در منزل با روغن های مخصوص سرخ کردنی و مقدار کافی روغن تهیه کرد تا مضرات مصرف  غذاهای فست فود کاهش یابد.
تغذیه کودکان را سالم تهیه کنید
با توجه به موارد ذکر شده و اثر منفی فست فودها بر یادگیری کودکان توصیه می شود در رژیم غذایی کودکان توجه بیشتری شود.

منبع : hidoctor.ir