مهناز استکی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره اضطراب شدید کودک 8 ساله اش که متعاقب درگیری و مشاجره لفظی والدین با کودک طی چند هفته به وجود آمده است، اظهار داشت: گاهی کودک از خوردن غذا امتناع می کند و والدین برای ترغیب او به غذا خوردن  از عبارت «اگر غذایت را نخوری من آن را می خورم». استفاده می کنند که این وسواس موجب اضطراب کودک نمی شود اما گاهی والدین به کودک می گویند که اگر کاری را انجام ندهد، او را دوست ندارند یا والدین او نیستند.

این متخصص حوزه بهداشت روان با تاکید بر داشتن «محبت مثبت نامشروط» والدین به کودک، تصریح کرد: اگر والدین برای محبت خود نسبت به فرزندشان شرط بگذارند کودک به خاطر دوست داشتنی بودن کاری را انجام می دهد و در واقع عمل او قابل قبول است نه خود او.

* به کودک بگوئید از رفتار او ناراحت هستید نه خود او

این روانشناس کودک گفت: چنانچه کودک رفتار ناپسندی انجام داد والدین باید به او بگویند ما تو را دوست داریم ولی از رفتار تو ناراحت هستیم و باید در این رابطه با هم صحبت کنیم این رفتار موجب می شود که دوست داشتن کودک را مشروط نکنیم.

استکی با بیان اینکه والدین گاهی دنبال پر کردن خلاء های خود هستند، اظهار داشت: برخی والدین می خواهند آرزوهای تحقق نیافته خود را در کودک محقق کنند و اگر کودک با آنها راه بیاید رفتار خود را تا پایان عمر کودک ادامه می دهند.

* والدین اضطراب خود را به فرزندان منتقل می کنند

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: اضطراب والدین به کودک منتقل می شود اگر پدر و مادر نسبت به وضعیت تحصیلی فرزند خود اضطراب داشته باشند آن را به کودک انتقال می دهند و مانع از پیشرفت تحصیلی او می شوند. لازم است بدانیم تحصیل باید در کنار سایر سرگرمی ها باشد زیرا به تنهایی موجب دلزدگی می شود.

* موفقیت تحصیلی با هوش اجتماعی ارتباطی ندارد

وی ادامه داد: گاهی دیده می شود دانش آموزان یا دانشجویانی که در تحصیل بسیار موفق هستند از نظر هوش اجتماعی رشد چندانی نداشته اند.

فارس

 

منبع : hidoctor.ir