گم خونی در سنین پایین خود را چگونه بروز می دهد و موجب چه بیماریهایی در نوزاد می شود و چه علائمی دارد؟

دو سال اول زندگی انسان با رشد و تکامل سریع جسمی و ذهنی همراه است. تغییرات زیادی که در این دوران رخ می دهد، بر غذا خوردن و دریافتی مواد مغذی نوزاد اثرگذار است. هر گونه کمبود دریافت مواد مغذی از جمله آهن، روی، ویتامین A و غیره می تواند عواقب جبران ناپذیری بر تکامل نوزاد در این مرحله و نیز سایر مراحل زندگی او بدنبال داشته باشد. از این رو توجه به تغذیه نوزاد اهمیت اساسی می یابد. در این بخش برآن شدیم اهمیت یکی از مواد مغذی ضروری برای انسان بخصوص در دوران نوزادی را بررسی کنیم.

علائم کم خونی فقر آهن
رنگ پریدگی، بی اشتهایی، کاهش رشد، خستگی زودرس، تغییرات رفتاری، زود رنجی، کج خلقی و شلی عضلات بدن از جمله شایع ترین علائمی است که به کم خونی فقر آهن نسبت داده می شود.

آهن مواد غذایی و جذب آن به بدن
بطور کلی آهن هم در منابع غذایی حیوانی و هم در منابع غذایی گیاهی یافت می شود. گوشت قرمز، ماهی، سبزی های با برگ های سبز تیره، لوبیا، عدس، تخم مرغ و زردآلو از جمله مهم ترین منابع غذایی آهن می باشند. آهن موجود در مواد غذایی با منشاء حیوانی جذب بهتری نسبت به آهن موجود در مواد غذایی با منشا گیاهی دارد. بعنوان مثال تنها ۲-۱ درصد آهن موجود در اسفناج جذب بدن می شود. مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C مثل لیمو یا آب پرتقال به همراه مواد غذایی حاوی آهن باعث افزایش جذب آهن می گردد.

بطور متوسط ۱۰-۵ درصد از آهن مواد غذایی جذب بدن می شود، اگرچه وقتی بدن با تخلیه ذخایر آهن مواجه می شود این میزان جذب تا ۵-۳ برابر افزایش می یابد. نوزادان نارس نسبت به نوزادان طبیعی ذخیره آهن کمتری دارند، زیرا مقدار زیادی از آهن در سه ماهه سوم بارداری به جنین منتقل می شود. بعلاوه نیاز آنها به آهن به دلیل سرعت رشد پس از تولد افزایش می یابد.

کم خونی فقر آهن می تواند سبب اثرات منفی روی سیستم عصبی، کاهش توان عضلانی، اختلال عملکرد گوارشی و اختلالات ایمنی گردد. تا سن پنج ماهگی در نوزادان طبیعی با سن جنینی (نه ماه) و ۳-۲ ماهگی در نوزادان نارس، رشد بدن بدون نیاز به استفاده از آهن اضافی تامین می شود، چرا که آهن موجود در شیر مادر و نیز ذخایر نوزاد تامین کننده آهن مورد نیاز او می باشد، اما بعد از آن برای حفظ تعادل آهن بدن، استفاده از آهن تکمیلی ضروری است.

کم خونی فقر آهن در نوزادان
بروز کم خونی فقر آهن در نوزادانی که در نه ماه بدنیا می آیند، در ۴ ماه اول زندگی شان نادر است. ممکن است شیرخوارانی که از شیر غنی نشده گاو تغذیه می کنند قبل از ۴ ماهگی ذخیره آهن شان کاهش یابد. بعبارتی سن بروز کم خونی فقر آهن در شیر خوارانی که نارس بدنیا می آیند زودتر از شیرخوارانی است که طبیعی (نه ماه) بدنیا آمده اند. پس از ۴ تا ۶ ماهگی نیز ذخیره آهن برای ادامه دوران شیرخوارگی کافی نیست. کم خونی مادر در طی دوران بارداری، مصرف غذاهای فاقد آهن و ناآگاهی مادر در مصرف مواد غذایی مناسب، بر ذخیره آهن جنین نیز اثرگذار است. در شیرخوارگی نیز، علت اصلی کم خونی کاهش ذخیره آهن بدن نوزاد به دلیل رشد سریع و ذخیره غذایی ناکافی آهن است. بطوری که فقط ۵۰ درصد از آهن ناچیز موجود در شیر مادر جذب می شود.

اهمیت عنصر آهن و عوارض ناشی از کمبود آن
آهن یکی از عناصر ضروری بدن انسان و از نظر فراوانی دومین فلز موجود در خاک می باشد. نقش اصلی آهن در بدن انسان، انتقال اکسیژن به بافت ها و شرکت در بسیاری از فرایندهای مهم سلولی از جمله رشد و تکامل است. این عنصر ضروری در بسیاری از غذاهای حیوانی و گیاهی یافت می شود. دریافت ناکافی آهن غذایی، سوءجذب، خونریزی های گوارشی و عفونت های انگلی از مهم ترین علل منجر شونده به کم خونی فقرآهن است. کم خونی فقر آهن که با کاهش حجم یا غلظت هموگلوبین حاوی آهن از حد نرمال مشخص می شود، یکی از شایع ترین بیماری ها در دنیا می باشد.

توصیه ها
پیشگیری از بروز کم خونی فقر آهن با تجویز به موقع آهن کمکی منجر به افزایش قدرت یادگیری، افزایش بازده کار بدنی، کاهش بروز بیماری ها، عفونت ها و مرگ ومیر ناشی از آن خواهد شد و در دراز مدت یکی از سرمایه گذاری های پر سود کشوری به شمار می رود. طبق دستور وزارت بهداشت، در حال حاضر برای کلیه شیر خوارانی که نارس بدنیا می آیند (قبل از نه ماهگی)، از هنگام دو برابر شدن وزن، مکمل آهن توصیه می شود.

نوزادان نارس و دارای وزن کم هنگام تولد به ۲ میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن قطره آهن خوراکی نیاز دارند که باید از ۲ تا ۴ هفتگی شروع شود. نوزادان با وزن تولد کمتر از ۱۵۰۰ گرم به دوز بالاتری از آهن نیاز دارند، بطوری که برای نوزادان با وزن تولد بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ گرم ۳ میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن و برای نوزادان با وزن تولد کمتر از ۱۰۰۰ گرم، چهار میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن آهن خوراکی توصیه می شود. بطور معمول توصیه می شود که قطره آهن تا ۲ سالگی مصرف شود و پس از این مدت، می باید در برنامه غذایی کودک مواد غذایی حاوی آهن گنجانده شود تا نیاز آنها به این عنصر ضروری تامین گردد.

 

منبع: زندگی آنلاین

منبع : hidoctor.ir