اعتراف کنید! وقتی فرزندتان تازه متولد شده بود و او را در آغوش گرفته بودید و از دیدن صورتش لذت می بردید به ذهنتان می رسید که شاید شما روزی کودک آزار شوید ؟ شاید هیچ کس از این روز های پدر و مادر بودن چیزی به شما نگفته بود !

این روزها خیلی چیز ها مدرن شده است که شاید در بعضی موارد خوب باشد و جذاب . اما واژه هایی هستند که حتی شنیدن آن هم ناخوشایند ند مثل بی پدر و مادری نوین ، کودکان کار نوین و حتی کودک آزاری نوین . متاسفانه با وجود امکانات رفاهی در دهه اخیر، دنیا شاهد این است که میزان افسردگی و اضطراب در کودکان بیشتر شده است و بسیاری از فرزندان فرصت زندگی کردن شاد را ندارند و این نشان می دهد که تربیت کودک به هیچ عنوان ساده نیست؛ اما با این وجود رازهایی وجود دارند که آن را ساده تر می کنند.

جمله ای در کتاب جامع تربیت کودک توجه مرا به خود جلب کرد . کسی که می خواهد کوهی را جابه جا کند باید کارش را با جابه جا کردن سنگ های کوچک شروع کند . دکتر محمد بهشتیان از کسانی است که از راز های پرپیچ و خم تربیت برای والدین سخن می گوید.

وی متولد ۱۳۵۵ است . متخصص روان شناسی و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و بنیانگذار مشاوره اینتر نتی در ایران و نخستین محقق هیپنوتیزم بالینی، روانکاو و شناخت درمانگر و همچنین عضو انجمن هیپنوتراپی آمریکا و مولف و مترجم بیش از ۴۰ عنوان کتاب در حوزه های گوناگون روان شناسی است. با او درباره کودک آزاری نوین به گفت وگو نشستیم.

تعریف شما از کودک آزاری نوین چیست ؟
نخست اینکه به نیازهای فرزندم توجه نکنم و فرزندم را براساس خواسته های خودم تربیت کنم.

مثل چی؟
بعضی از پدران و مادران فرزندانشان را به کلاس های متفاوت می فرستند در صورتی که فرزند آنان علاقه ای به آن کلاس خاص ندارد و فرزند، ابزاری در دست پدر و مادر شده است. در سبک زندگی جدید بسیاری از خانواده ها رقابتی عمل می کنند و متاسفانه به رخ کشیدن خوشبختی متداول شده و یکی از همین راه های به رخ کشیدن، فرزند است؛ اما آنچه باید مورد توجه باشد احساس رضایت مندی فرزند ما از خودش است.

متاسفانه تحقیقات نشان داده است شاگرد اول های مدارس احساس رضایت مندی شان از زندگی کمتر از دیگر دانش آموزان است . شاگرد اول بودن در مدرسه ویترین خوبی است اما فرزند ما، از درون راضی نیست به همین دلیل خیلی مهم است که والدین به این موضوع توجه داشته باشند .

در واقع شما معتقدید اجبار والدین نسبت به فرزندانشان نوعی خشونت محسوب می شود؟
بله؛ البته منظور من این است که  فرزندانتان را در چارچوب تربیت کنید ، به طور مثال کودک بیش فعالی که والدین با توهین و تحقیر با او برخورد می کنند و از او توقع در س خواندن دارند، مصداق بارز کودک آزاری است.

متاسفانه به تازگی لقب بیش فعالی به نوعی مد شده و دربسیاری از مواقع والدین یا مربیان این نسبت را به بچه ها می دهند؛ نظر شما در این باره چیست؟
بله؛ پر انرژی بودن با بیش فعالی تفاوت دارد و تشخیص آن بر عهده پزشک است.

به نظر می رسد که در جامعه، والدینی هستند که ناخودآگاه کودک آزارند! با تعریف شما، اجبار پدر و مادر برای پوشیدن لباس به فرزندانشان هم کودک آزاری محسوب می شود؟
شاید بله شاید هم نه. بهتر است بگوییم اشتباه در نوع تربیت. من در چارچوبی زندگی می کنم و باورم این است که فرزند من هم باید این گونه باشد. به طور مثال با کودک به پارک می رویم و او اصرار دارد پالتو یا کلاه خود را بردارد اما ما به کودک اصرار می کنیم هوا سرد است و نباید کلاه برداشته شود در صورتی که فرزند ما گرمش است و ما غیر مستقیم به فرزندمان می گوییم تو نمی فهمی و من می فهمم.

منبع : hidoctor.ir