می خواهیم عوارض و آسیب های دستکاری کردن بینی توسط کودکان را بدانیم.

یک متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه محیط داخل بینی عفونی است، اظهار کرد: دستکاری مداوم بینی موجب ایجاد زخم در این محیط شده و امکان عفونی شدن زخم ها را فراهم می کند.

دکتر مریم اعتمادی با بیان اینکه دستکاری بینی عمده ترین عامل خون دماغ است، گفت: کودکانی که عادت دارند داخل بینی خود را مرتبا دستکاری کنند بیش از سایر کودکان دچار خون دماغ می شوند.

این متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه محیط داخل بینی استریل نیست، گفت: داخل بینی محیطی کاملا عفونی است و میکروب های هوا در مو و مخاط این فضا گرفتار می شوند، بنابراین ایجاد زخم در این محیط می تواند موجب ورود میکروب به داخل زخم شده و زخم های بینی را عفونی کند و در مواردی هم به ندرت آبسه در بینی ایجاد می شود.

وی اظهار کرد: در همین راستا توصیه می شود والدینی که کودک آنها عادت دستکاری بینی دارد، از طریق اعمال شیوه هایی موجب ترک این عادت در کودک خود شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، اظهار کرد: یکی از روش ها این است که به کودک تذکر داده شود یا حواس او را هنگام انجام این کار پرت کرده و داخل بینی او را با استفاده از قطره نمکی پاک کرد.

اعتمادی افزود: همچنین برای پاک کردن بینی کودکانی که داخل بینی آنها زخم شده والدین می توانند از گوش پاک کن استفاده کنند و این کار را تا زمانی که زخم بینی خوب شود، انجام دهند تا وجود زخم، کودک را تحریک به دستکاری بینی نکند.

اعتمادی، دستکاری بینی توسط کودک را تا سن دو تا سه سالگی به خاطر حس کنجکاوی کودک در شناخت اعضای بدن طبیعی دانست و اظهار کرد: از تکرار این عمل در کودکان بعد از این سنین باید پیشگیری شود، زیرا ادامه آن می تواند موجب زخم های عفونی داخل بینی شده و به یک عادت تبدیل شود.
ایسنا،

منبع : hidoctor.ir