فوق تخصص کلیه اطفال گفت: برخی خانواده ها کودک را محکم می پوشانند و این موجب ضربه های مکانیکی در او می شود از طرفی مواد جاذب پوشک چسبندگی مجرا را در پی داشته که گاهی نیاز به عمل جراحی دارد.

 سیدعباس اسحاق حسینی با اشاره به اینکه تنگی مجرا در پسران یکی از اختلالاتی است که در سال های اخیر شایع شده است، اظهار داشت: در سال های اخیر شاهد مراجعه کودکان از سن یک ماهگی تا حدود 13 سالگی هستیم که با تنگی مجرای ادرار مواجه هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نوک مجرا، بافتی حساس است که به دلیل ضربه و مواد جاذب برخی پوشک ها موجب التهاب و چسبندگی می شود.

وی ادامه داد: توصیه می شود برای جلوگیری از ایجاد تنگی مجرا در پسران سن ختنه را بعد از سه ماهگی در نظر بگیرند. اکنون در اتاق های زایمان نوزاد را ختنه می کنند که از سوی ما توصیه نمی شود. از طرفی برخی خانواده ها کودک را محکم می پوشانند و این موجب ضربه های مکانیکی در او می شود. از طرفی مواد جاذب پوشک چسبندگی مجرا را در پی داشته که گاهی نیاز به عمل جراحی دارد.

این فوق تخصص کلیه اطفال تصریح کرد: چسبندگی مجرا در روزهای اول با پماد قابل درمان است اما چنانچه بافت ضخیم شود تنها با روش های جراحی قابل درمان است.

وی افزود: بنابراین از والدین می خواهیم پس از ختنه تا یک ماه نوک مجرای ادرار کودک را چرب نگه دارند و پوشک او را شل ببندند این موجب می شود احتمال تنگی مجرا کاهش یابد و چنانچه کودک دچار التهاب شد در نزدیکترین زمان به پزشک مراجعه کند. همچنین رعایت بهداشت ختنه و توجه به نحوه جریان ادرار برای چند ماه ضروری به نظر می رسد و چنانچه ادرار کودک سوزنی و با پرش زیاد همراه بود به پزشک مراجعه کنند.

فارس

منبع : hidoctor.ir