از نظر علمی، بهترین زمان برای اولین ویزیت دندان پزشکی، همزمان با رویش اولین دندان شیری است. میانگین این زمان حدود ۸ ماهگی است.

اگر برای والدین چنین امکانی وجود نداشت یا دسترسی به دندان پزشک اطفال که می داند چطور باید کودک را معاینه کند، مقدور نبود تا یک سالگی لازم است اولین معاینه دندان پزشکی صورت گیرد. در این ملاقات اولیه، دندان پزشک روش های رعایت بهداشت و اینکه چطور باید دندان های کودک را تمیز کنند و حتی رژیم غذایی که می تواند سلامت دندان های کودک را تضمین کند به مادر و پدر می آموزد. این نکته را همه والدین باید مدنظر قرار دهند و تا یک سالگی لااقل یک بار کودکشان را نزد دندان پزشک ببرند. آن ها نباید منتظر توصیه کسی باشند. این اولین اشتباه مادر گرامی از روی ناآگاهی بوده است.
اما اولین تغییر حالت یا علامتی که می تواند دال بر پوسیدگی دندان باشد، چیست؟
یک مادر چگونه می تواند متوجه آن شود؟
لازم است بدانید اولین دندان هایی که در بچه ها پوسیده می شوند، دندان های قدامی فک بالا هستند. علتش هم می تواند این باشد که این دندان ها معمولا قبل از یک سالگی درمی آیند و بچه های زیر یک سال حتی شب ها نیز شیر می خورند و در حالی که سر شیشه را در دهان دارند یا پستان مادر را می مکند به خواب می روند. در شرح حال بسیاری از بچه هایی که با پوسیدگی دندان های جلویی فک بالا به کلینیک های دندان پزشکی مراجعه می کنند عادت شبانه شیر خوردن را ذکر می کنند. علاوه بر این علت اصلی پوسیدگی، عدم رعایت بهداشت هم باعث می شود این پوسیدگی ها به سرعت رشد کنند. همان طور که می دانید مقدار بزاق دهان هنگام خواب به شدت کاهش می یابد. (حتما تا به حال متوجه خشکی دهانتان هنگامی که از خواب بیدار می شوید، شده اید.) و مادرانی که نسبت به رعایت بهداشت دهان کودکشان بی دقت هستند، اجازه می دهند این پوسیدگی پیشرفت و به سرعت دندان های فک بالا را درگیر کند.

در صورت ادامه روند شیردهی شبانه حتی دندان های آسیا نیز دچار پوسیدگی می شوند. پوسیدگی دندان های آسیا بسیار جدی تر است چون بچه ها را در امر جویدن غذا با مشکل مواجه می کند و از تغذیه عادی عقب می اندازد. مادران باید به علامت اصلی پوسیدگی دندان ها یعنی تغییرات ظاهری و حفره دار شدن سطح سفیدرنگ دندان یا همان تغییر ظاهر مینای دندان حساس باشند و برای جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی، توصیه هایی را از دندان پزشک بخواهند چون زیر ۲ سال هیچ اقدام درمانی نمی توان کرد.

یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود مادران متوجه پوسیدگی دندان های کودک نشوند، نسبت دادن تغییر حالت و رنگ دندان ها به قطره آهن است. چون برای بچه ها از ۶ ماهگی قطره آهن تجویز می شود و هر چه سعی کنید باز هم تغییر رنگ مختصری به دندان های کودک می دهد، توجه مادران از دندان ها کاسته می شود. البته باید تاکید کنم تغییر رنگ بسیار مختصر در اثر قطره آهن با مسواک زدن برطرف می شود و اگر سعی کنید قطره را درست در انتهای دهان بریزید دندان ها رنگ نمی گیرند. بعد از دادن قطره لازم است به بچه آب بدهید یا دندان هایش را با گاز مرطوب تمیز کنید. پیشرفت پوسیدگی با علامت درد (بچه اجازه نمی داد دست به سمت دهانش ببرند) خود را نشان می دهد. گاهی بچه ها دندانشان را مدام لمس می کنند یا تب بدون علت یا بیماری خاص دارند. این ها دلیل پیشرفت پوسیدگی است. اگر از این مرحله بگذرد آبسه و تورم ظاهر می شود و گاهی آنقدر پوسیدگی ریشه را تخریب می کند که چاره ای جز کشیدن دندان نمی ماند.
والدین عزیز نباید مضطرب شوند. فقط کافی است ویزیت قبل از یک سالگی داشته باشند و توصیه های دندان پزشک را جدی بگیرند. دندان پزشک به شما خواهد گفت شیرینی یا شکلات به ویژه شکلات های چسبنده به بچه ندهید و اگر گاهی به او دادید دهانش را بشویید یا از او بخواهید مقداری آب بنوشد. در رژیم بچه مقدار قند باید محدود باشد. ضمنا شیوه مسواک زدن به بچه را آموزش می دهد. به خاطر بسپارید حتی اگر پوسیدگی سطحی در چنین مواقعی اتفاق بیفتد با رعایت بهداشت پروسه پوسیدگی متوقف می شود یا خیلی کند خواهد شد.

اگر شما به دندان پزشک مراجعه کنید، او با یک بررسی ساده می تواند با ترکیبات خاص فلوراید داری که در اختیار دارد (اشکال خاصی از مواد برای بچه های زیر ۳ سال وجود دارند) و انجام فلورایدتراپی، مانع پوسیدگی دندان های کودکتان شود یا تا حدود زیادی از روند تخریب بکاهد. با این کار فرصتی به دست می آید که سن بچه افزایش یابد. بچه های ۳ سال به بالا با ترفندهای خاص همکاری خوبی دارند و روی یونیت دندان پزشکی قرار می گیرند و امکان درمان پوسیدگی را فراهم می کنند. اگر کودکی دندان های قدامی اش را به دلیل پوسیدگی از دست داده باشد هر چند فقدان این دندان ها در امر جویدن خللی ایجاد نمی کند اما از منظر زیبایی و همچنین تلفظ برخی حروف مشکل ساز خواهد شد. تلفظ حرف هایی مانند «ف» «ر» یا «ل» امکان دارد به درستی انجام نشود. در این حالت برخی از والدین اصرار می کنند از منظر زیبایی نمای دندان های جلویی برای بچه بازسازی شود. به این منظور پلاک های خاص ثابتی طراحی می شود که مانند یک پروتز که ساخته شده از اکریلیک های خاص همرنگ دندان است عمل می کند و با بند مخصوصی به دندان های عقبی کودک وصل می شود. این پروتز صرفا جنبه زیبایی دارد و هیچ کمکی به جویدن بچه نمی کند و کارایی دیگری ندارد.

تاکید بیشتر ما در مورد پوسیدگی دندان های عقبی است که متاسفانه از دید والدین پنهان می ماند. توصیه می کنم حتما با مراجعه به دندان پزشک مانع این روند پوسیدگی شوید و یادتان باشد اگر این اتفاق برای دندان های عقبی بیفتد بچه را با مشکل جدی غذا خوردن روبه رو می کند. خدا را شکر این مادر عزیز به موقع به داد دندان های آسیای اشکان رسیده است.

ماهنامه دنیای سلامت

منبع : hidoctor.ir