مجله سیب سبز - عذرا جوانمردی: والدین با هزار امید و آرزو بچه دار می شوند. از قبل نقشه های زیادی برای فرزندشان کشیده اند اما همین که کودک شروع می کند به راه رفتن، مشکلات آغاز شده و به مرور زمان نقشه ها یکی یکی بر آب می شوند چون کنترل کودک دشوارتر از چیزی است که تصور می کردند. در این حالت پدر و مادرها گیج و مستاصل می شوند و نمی دانند کجای راه را اشتباه رفته اند که نتیجه دلخواه شان را نمی گیرند. عاطفه کیانی نژاد، روانشناس شناخت مراحل رشدی را برای فرزندپروری ضروری می داند و در این مطلب به شما می گوید چطور باید از رایج ترین اشتباهات در تربیت کودک تان پرهیز کنید.

اشتباه اول:

بچه، برای تان بزرگسال مینیاتوری است

ابتدایی ترین و رایج ترین تصور غلط درباره کودک این است که فکر می کنند او یک بزرگسال است که اندازه اش کوچک تر شده است در حالی که قرن هاست ثابت شده کودک در اصطلاح روانشناسی یک بزرگسال مینیاتوری نیست و از نظر کیفی با بزرگسالان تفاوت های اساسی دارد. شیوه تفکر و برداشت های کودک در هر مرحله از رشد با مرحله قبلی و بعدی کاملا متفاوت است.

 والدین برای شناخت ویژگی های کودک در هر دوره باید حتما کتاب ها و مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه کنند. (این مطالعه هم باید از قبل از تولد شروع شود) اگر به تنهایی از پس این کار برنمی آیند با یک مشاور صحبت و راهنمایی های لازم را دریافت کنند چون در غیر این صورت به خوبی از عهده تربیت فرزندشان بر نخواهند آمد.اشتباه دوم:

 عصای دست می خواهید

در فرهنگ عمومی ما این جمله فراوان شنیده می شود: «بچه به دنیا آورده ام، عصای دستم بشه.» بعضی ها هم بچه دار می شوند تا او به جای آنها به آرزوهای شان جامه عمل بپوشاند. چنین دیدگاهی باعث می شود اگر روزی فرزند خواست در شهر دیگری زندگی کند، متهم به بی عاطفگی و بی معرفتی شود یا اگر خواست دنبال آرزوهای خودش _نه آرزوهای پدر و مادرش برود_ و رشته تحصیلی مورد علاقه اش را انتخاب کند، نادان و متمرد شمرده شود.

والدین آگاه به دنبال تربیت یک انسان خوب هستند که درست زندگی کند و بتواند روی پای خودش بایستد بنابراین نوع نگاه به فرزندآوری باید تغییر کند تا در آینده والدین و فرزند دچار کشمکش و جنگ اعصاب دائم نشوند چون این یک پدیده فرسایشی است و تنها باعث تیرگی روابط و آسیب های متعاقب آن می شود.

اشتباه سوم:

روبات تربیت می کنید!

از دید بعضی والدین، بچه خوب بچه ای است که مطیع باشد، روی حرف پدر و مادر حرف نزند و همیشه باعث افتخار باشد! سعی در القا کردن همه چیز به کودک خلاقیت را در او سرکوب می کند و فردی سرخورده، بی اعتماد به نفس و بی عزت نفس خواهد ساخت. بزرگسالانی که نظری از خودشان ندارند و نمی توانند با تصمیمات ناخوشایند دیگران مخالفت کنند و همیشه از درون احساس شکست می کنند، کودکانی هستند که اجازه اظهار وجود و ابراز نظر نداشته اند و در تمام طول زندگی مثل یک روبات با برنامه مشخصی که دیگران به آنها دیکته کرده اند، زیسته اند. این قبیل کودکان مورد سوءاستفاده دیگران قرار می گیرند و ممکن است به آنها تجاوز شود و قدرت دفاع یا کمترین اعتراضی نداشته باشند پس بهتر است خودخواهی های پدرانه و مادرانه را کنار بگذارید و اجازه دهید کودک آزاد و طبیعی رشد کند.

اشتباه چهارم:

با منع، کودک را حریص می کنید

می گویند آدمی را از هرچه منع کنی، نسبت به آن اشتیاق بیشتری نشان می دهد. حالا تصور کنید پدر و مادر صبح تا شام به بچه می گویند که «این کار را نکن! به آن وسیله دست نزن! آنجا نرو! این خوراکی را نخور! و...» والدین عزیز متوجه باشند که با نهی های مکرر، در حقیقت دارند کودک را تشویق به انجام همان کارها می کنند. باید یاد بگیرید پیشوند منفی ساز را از سر فعل های تان حذف کنید و هیچ فعلی را با «ن» شروع نکنید. در عوض از افعال مثبت استفاده کنید؛ مثلا می خواهید کودک شب خیار نخورد. برایش دو، سه گزینه دیگر داشته باشید و به او اجازه دهید یکی از پیشنهادها را انتخاب کند یا مثلا بگویید در ازای یک خیاری که نخورد، دو میوه دیگر جایزه می گیرد.

اشتباه پنجم:

مقتدرنیستید

بعضی فکر می کنند هرچه بیشتر در اختیار کودک باشند و همه اوامرش را بی چون و چرا اجرا کنند، پدر و مادر بهتری هستند. حقیقت، کاملا برعکس است. کودکان با هوش ذاتی شان پدر و مادر ضعیف را می شناسند و از ضعف شان در مدیریت امور به نفع خود استفاده می کنند که نه غیر طبیعی است و نه از سر بدجنسی بلکه اقتضای طبیعت است و عمل والدین این اجازه را صادر می کند؛ هر چند به زبان نیامده باشد. اما در مقام عمل کودک بزرگسالی را دوست دارد که اقتدار و محبت را با هم داشته باشد؛ به موقع بازی کند و به  او مهر بورزد و در عین حال نظم و اقتدار داشته باشد و در جای خود مقابلش بایستد.

اشتباه ششم:

هماهنگ نیستید!

یکی از مسائلی که کودک را نسبت به والدین بی اعتماد می سازد و اثر تربیت را خنثی می کند، عدم هماهنگی بین پدر و مادر است؛ مثلا کودکی که هم بازی اش را کتک زده است باید تنبیه شود. پدر با آرامش دارد به بچه توضیح می دهد که چرا و چطور قرار است تنبیه شود و مادر از آن سو به طرفداری از کودک می آید و خیال می کند با این کار محبتش را به بچه اثبات می کند.

 این کار صددرصد غلط است چون باعث می شود کودک احساس ناخوشایندی نسبت به پدر پیدا کند و ناخودآگاه بفهمد که در تنبه های بعدی هم راه گریزی (مثل عاطفه مادری) وجود دارد بنابراین مطمئن باشید رفتار اشتباهش را تکرار خواهد کرد. والدین باید قبلا به این توافق برسند که حرف یکدیگر را مقابل بچه نقض نکنند. اگر هم انتقادی به یکدیگر دارند، در خلوت درباره اش گفت وگو کنند.

,از پس تربیت کودک تان برنمی آیید؟ تربیت کودک,کودک,اشتباهات تربیتی,رشد و تکامل کودک ، خلاقیت کودک


حرف مرگ و بیماری تان را نزنید!


گاهی والدین برای اینکه کار را یک دفعه تمام کنند، خشن ترین تنبیه و رفتار را در پیش می گیرند و شروع می کنند به ناله و نفرین کردن خود! مثلا از کودک خواسته شده تا سمت اتاق خواهرش نرود، ولی رفته و از قضا پایش به بطری شیری که روی زمین بوده خورده و شیر روی فرش ریخته است. مادر به شدت عصبانی می شود و می گوید: «خدا من رو بکشه از دست حرف گوش نکردن های تو راحت بشم!» یک مثال دیگر اینکه در شرایط صلح پدر دارد با کودک صحبت می کند و از او می خواهد حرفش را گوش کند و آزارش ندهد.

جهت اطمینان از اینکه کودک حرف شنو خواهد شد، از عاطفه اش سوءاستفاده می کند و می گوید: «اگر تو حرفم را گوش نکنی، خیلی حرص می خورم و مریض میشم. تو دوست داری من مریض شم؟!» این روش نادرست بلافاصله جواب می دهد و کودک ناراحت می شود  و اگر در آن لحظه به چشمان وحشت زده و غمبارش نگاه کنید، بخشی از تاثیر این حرف های هولناک را می بینید. اما بخش اعظم تاثیرات مخرب چنین رفتاری در آینده ظاهر خواهد شد. اضطراب جدایی حتی در بزرگسالی هم گریبان این کودکان را رها نمی کند و هر لحظه با نگرانی از دست رفتن پدر و مادر زندگی می کنند.

حتی وقتی سرگرم بازی و تفریح هستند حضور والدین را چک می کنند. کودکانی که دچار اضطراب جدایی می شوند، لحظه ای مادر را رها نمی کنند و حتی پیش نزدیک ترین کسان _ ولو برای یک ساعت _ تنها نمی مانند. این افراد ممکن است چهل سال شان باشد، ولی تمام طول روز را با فکر از دست دادن پدر یا مادر سپری کنند. بزرگ ترین لطفی که در حق فرزند می توانید بکنید این است که هرگز او را با بیماری و مرگ خودتان تنبیه نکنید.

چند نکته مهم:

فرزندپروری کار مهمی است چون زندگی و کیفیت حال و آینده او به دست شماست. از آنجا که گاهی جزئیات به ظاهر بی اهمیت، اهمیت فوق العاده ای دارند بد نیست والدین یک بار دیگر رفتار و گفتارشان را چک کنند تا اگر از سر غفلت خطاهای رایج را مرتکب شده اند، کمر به اصلاح شان ببندند.

-  اگر از کودک خطایی سر زد، به او برچسب نزنید. اگر یک بار دروغ گفت به او نگویید: دروغگو!. یا اگر مشق هایش را به موقع نمی نویسد، نگویید: « فردا نمکی میشی!»

- در برابر خواسته های ریز و درشت کودک تسلیم نشوید. بگذارید انضباط را یاد بگیرد و بفهمد قدرت در دست شماست. این باعث می شود با خیال راحت به قدرت شما تکیه کند؛ نه به دیگری.

-  تشویق های تان همیشه مادی نباشد. چون به این ترتیب کودک مادی گرا بار می آید. تشویق های معنوی مثل رفتن به پارک یا سینما را هم در برنامه های تان داشته باشید.

مرحله حسی

از زمان تولد تا شش ماهگی نوزاد در دوره حسی قرار دارد؛ یعنی به وسیله حواسش اولین ارتباط ها را با دنیای پیرامون برقرار می کند. والدین باید در این مرحله حواس نوزاد را تقویت کنند. بینایی نوزاد تا شش ماهگی کامل می شود. بازی با نور و رنگ و شناساندن صدای مختلف حواس نوزاد را قوی می سازد. بعضی والدین که از بغلی شدن بچه هراس دارند، دچار خطای بزرگی می شوند، او را خیلی در آغوش نمی گیرند.

مرحله هوش

از شش ماهگی تا دو سالگی، نوزاد در مرحله هوش به سر می برد و شیوه های ارتباطی با دنیای اطراف را می آموزد. بعضی والدین گمان می کنند زود است که رعایت حضور بچه را بکنند و هرطور که مایلند حرف می زنند و رفتار می کنند. یک ویژگی مهم این دوره تقلید کردن کودک از والدین و اطرافیان است بنابراین باید حسابی مراقب واژه هایی که به کار می برید، لحن صحبت و کارهای تان باشید.

مرحله تخیل

ترس های موهوم در کودکانی که دو تا هفت ساله هستند، امری شایع است. پدر و مادر باید خوب به توضیح کودک درباره ترسش گوش کنند و  مثلا بگویند: «خب وقتی دیدی هیولا از زیر تختت اومد بیرون، بعد چی شد؟» در ادامه پدر و مادر باید یک روش تخیلی برای مبارزه با ترس برایش در نظر بگیرند؛ مثلا اسپری به او بدهند و بگویند: «این اسپری هیولا رو نابود می کنه. شب ها قبل از خواب کمی از این بزن زیر تختت.»

مرحله تعقل

از سن هفت تا دوازده سالگی کودک قدرت تفکر و درک بسیاری از مفاهیم ذهنی را به دست می آورد و برای هر مساله ای دنبال علت می گردد. ارتباطات بین مسائل را کشف می کند. در این سن والدین باید به او مسئولیت بدهند و نتیجه بخواهند. اما والدین باید بدانند زیاده روی هم نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت؛ یعنی نباید مرتب به کودک بگویند: «تو دیگه مرد شدی. نباید آن خطا را مرتکب می شدی.»