آکاایران: چرا برخی از کودکان دیرتر از همسالان خود شروع به صحبت می‌کنند؟ درمان دیر حرف زدن کودک چیست؟ برای آنکه بدانیم دیر حرف زدن کودک طبیعی است یا نه، باید از روند رشد کلامی کودکان اطلاع داشته باشیم. در واقع نگرانی‌های مادران با اطلاع از روند رشد کودک یک ساله و رشد کلامی کودک قابل تسهیل است.دیر حرف زدن کودک ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و در بیشتر مواقع جایی برای نگرانی نیست. اما بهتر است شرط احتیاط رعایت شده و در صورتی که مشکلی در حرف زدن بود به مشاوره کودک مراجعه کنید.ما در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکا, روش های درمانی سنتی برای به حرف در آمدن کودکان را بیان میکنیم و در انتهای مقاله به خواص انواع تخم پرندگان برای درمان و زود حرف زدن کودکان  میپردازیم. با ماهمراه باشید.
دلایل دیر حرف زدن کودک و راه حلی برای والدین

به حرف آمدن کودکان در طب سنتی

به منظور زبان باز نمودن کودک از خوراکی های حاوی ویتامین ( ب ) به کودک بدهید و همچنین از سبزیجات تازه چیده شده ، میوه ها ، آب سیب ، آب انگور ، پنیر و آفتاب استفاده کنید .

دو مثقال تخم خرفه – تخم گشنیز – مغز تخم زبان گنجشک تهیه کرده بجوشانید واز صافی بگذرانید و روزی سه قاشق غذاخوری آب آن را به طفل بدهید.

به کودکانی که لکنت زبان دارند تا قبل از دو سالگی روزانه یک قاشق آب انار داده شود.

درمان دیر حرف زدن کودک در طب سنتی

درمان دیر حرف زدن کودک در طب سنتی و با تغذیه

دانه برگ زبان کنجشک 25 گرم مقداری نیم کوب کرده و به همراه کمی نبات و 1 لیوان آب به مدت یک ساعت دم کرده و هر وعده یک قاشق چایخوری میل نمایید.

عاقرقرها 10 گرم ، تخم خرفه 10 گرم ، زبان گنجشک 5 گرم ، مویز سیاه بدون هسته 75 گرم ، همه مواد را به جز مویز ساییده و بعد از ساییدن به همراه مویز بکوبید تا خمیری به دست آمده ورز دهید تا به قطر یک لوله خودکار شده و به اندازه قرص های کوچک خرد کرده و روزانه یک عدد از این قرص ها را میل نمایید.

چهار مثقال عاقرقرها را دم کنید بعد از صافی بگذرانید و با نبات سائیده مخلوط نموده و روزی سه مرتبه و در هر بار یک قاشق مربا خوری به طفل بدهید. عاقرقر ها 25 گرم ، نبات 100 گرم را با هم ساییده و هر روز یک قاشق چایخوری همراه با مقداری آب گرم میل کنید.

تخم کبوتر کودکان را به حرف می آورد؟

از جمله خوراکی هایی که در طب سنتی، برای فصاحت کلام و سرعت تکلم کودکان مفید است تخم بلدرچین و اردک می باشد که برای مصرفاین مواد خوراکی نکات و دستور العمل هایی را باید رعایت کرد .

ابتدا باید تخم اردک و بلدرچین را در بسته بندی های دارای مجوز و تأییدیه های بهداشتی لازم که تاریخ تولید و مصرف دارند، بخرید و از مراکزی که از سلامت محصولات آن ها باخبرید تهیه کنید.

برای کودکانی که دیر زبان باز می کنند و یا نمی توانند به درستی صحبت کنند تخم بلدرچین را 15 روز در ماه و به صورت یک روز در میان آب پز کنید و زرده عسلی آن را با مقداری عسل، مخلوط و به فرزندتان بدهید.

مصرف تخم اردک نیز برای افزایش سرعت تکلم بچه ها کمک کننده است ، زرده عسلی تخم اردک را با روغن زیتون مخلوط کنید یا درروغن زیتون زرده آن را کمی تفت دهید و با عسل ترکیب کنیدو سپس روزی یک زرده را 15-10 روز در ماه به کودک خود که خوب حرف نمی زند، بدهید اما باید مصرف این تخم را پس از یکی 2 ماه، قطع و سپس دوباره همین کار را تکرار کنید.

درمان دیر حرف زدن کودک خیراندیش

 

انواع تخم پرندگان برای به حرف آمدن کودکان

تخم غاز

تخم غاز یکی دیگر از انواع تخم های خوراکی است که دارای ویتامین B12، فولات و پروتئین است . میزان پروتئین تخم غازاز تخم مرغ حدود 5/3 برابر بیشتر است و چربی و کلسترول بالایی دارد.

تخم شترمرغ

تخم شتر مرغ جزو مواد غذایی می باشد که مصرف آن برای خانم های باردار یا افراد مبتلا به کم خونی مفید است. تخم شترمرغ دارای آهن، اسیدفولیک و کالری بالایی است اما روی کمتری از تخم مرغ دارد.

درمان دیر حرف زدن کودک دکتر ضیایی

تخم اردک

تخم کامل اردک نسبت به تخم مرغ غلیظ تر و دیرهضم تر است و سبب افزایش وزن می شود بنابراین برای افراد لاغر بسیار مفید است. تخم اردک سرشار از امگا 3 و ویتامین D است و سرفه و تنگی سینه را درمان می کند و مصرف آن برای افرادی که دچار خونریزی هستند مفید است. برای رسیدن فایده بیشتر از تخم اردک به بدن بهتر است آن را آب پز با کره یا روغن زیتون مخلوط و مصرف کنید و یا تخم اردک را با چربی خودش سرخ کنید.

تخم بلدرچین

مصرف تخم بلدرچین شامل ویتامین های A،B12 و B6 و برابر با تخم مرغ است و برای کودکانی که دیر زبان باز می کنند و درست نمی توانند حرف بزنند، مفید است. هر 100 گرم تخم بلدرچین، دارای 158 کیلوکالری انرژی می باشد .

درمان دیر حرف زدن کودک

تخم کبک

تخم کبک حاوی ویتامین های گروه B و آهن می باشد و پروتئین بالا و چربی پایینی دارد و بسیار زود هضم است و سیستم گوارشی یا قوای جنسی را تقویت می کند.

تخم مرغ

مزاج زرده تخم مرغ گرم و سفیده آن سرد و تر است . بهترین نوع تخم مرغ آن است که تازه باشد یعنی در همان روز تخمگذاری شده باشد و بزرگ باشد . زرده تخم مرغ تقویت کننده قلب و مغز و نیروی جنسی است و در دوره نقاهت بیماری ها و هنگام از دست دادن خون مفید است و باید مصرف گردد.

تخم مرغ باید به شکل نیم برشت یا همان عسلی پخته شود زیرا در این صورت قابلیت تغذیه بالای دارد و مواد خوب و سالم تولید می کند و فضولات اندکی دارد. این شکل از پخت تخم مرغ مناسب ترین و زودهضم ترین و خون سازترین شکل پخت است.

درمان دیر حرف زدن کودکان

جوشاندن زیاد تخم مرغ سبب دیر هضم شدن در معده های رطوبی می شود و اصلاح آن با آویشن و فلفل و نمک است.بهتر است تخم مرغ را در یخچال و در صورت عدم دسترسی به یخچال در جای خنک و در نمک نگهداری کرد.

برای مزاج های سرد و معده های ضعیف مصرف زیاد تخم مرغ ضرر دارد . نمک و فلفل و سرکه مصلح تخم مرغ است که موجب لطیف شدن تخم مرغ می شود.خوردن زرده تخم مرغ خام برای تصفیه صوت و سوزش مثانه فایده دارد .

سفیده تخم مرغ سبب تولید خلط خام و لزج می شود و دیر هضم است و تنها معده های گرم می توانند آن را هضم کنند . مصرف زیاد سفیده تخم مرغ در دوره بارداری توصیه نمی شود.

مصرف زیاد و طولانی مدت تخم مرغ لک های پوستی در صورت ایجاد می کند و در طحال و معده موجب بادهای سرد می شود.مصرف تخم مرغ در بیماران دارای سنگ کیسه صفرا یا مستعد آن مضر است.

بعد از تخم مرغ، تخم تذرو و دراج و تیهو و کبک قرار دارد. تخم اردک و مرغابی و تخم های مشابه آن ها غلیظ و دیرهضم است و سبب تولید خلط فاسد می شود و بوی بد دارد.

درمان دیر حرف زدن کودک دکتر خیراندیش