آکاایران: تشویق کودکان به فعالیتهای فیزیکی

آکاایران فعالیت در کودکان یک فاکتور مهم و تاثیر گذار بر روی رشد او است. اکثر کودکان به طور طبیعی فعالیت بسیار زیادی دارند که این مسئله کاملا طبیعی است و هیچ ضرری برای او ندارد اما زمانی که کودک پا به مدرسه می گذارد به دلیل تکالیف درسی اش مقدار زیادی از فعالیت فیزیکی او کم خواهد شد که این موضوع اصلا مطلوب نیست. چرا که کم تحرکی باعث افزایش وزن خواهد شد.

به گزارش آکاایران در حالی که به گفته متخصصان انجام فعالیت های فیزیکی الگوی سالمی را در کودک ایجاد می کند که تا دوران بزرگسالی در او
باقی مانده و بر شیوه زندگی او تأثیرگذار است.
فعالیت فیزیکی و انجام حرکات ورزشی باعث تقویت ماهیچه ها و استخوان ها در کودک شده و در دستیابی و حفظ وزن ایده آل مؤثر است. همچنین نگرش بهتری را نسبت به زندگی در ذهن کودک ایجاد کرده و کیفیت خواب او را بهبود می بخشد.
علاوه بر این احتمال ابتلا به دیابت نوع دو را نیز کاهش می دهد. آمارها حاکی از آن است کودکانی که از نظر فیزیکی دارای فعالیت بیشتری هستند، علاوه بر هوشیاری، از نظر تحصیلی نیز موفق تر بوده و از اعتمادبه نفس و عزت نفس بیشتری برخوردارند.
برای تشویق کودکان به انجام فعالیت های ورزشی و فیزیکی، باید فعالیتی متناسب با سن کودک انتخاب شود زیرا در غیر این صورت باعث احساس خستگی و ناامیدی در کودک خواهد شد.
علاوه بر این والدین باید تا حد امکان شرایط مناسب برای انجام فعالیت های متنوع را برای کودک فراهم کرده و توجه داشته باشند انجام این فعالیت ها به شکل تفریحی برای کودک لذت بخش تر است.
تشویق کودکان نیز انگیزه ادامه فعالیت و همچنین انتخاب و آزمودن فعالیت های جدید را در کودک ایجاد می کند.
فعالیت های فیزیکی باید بخشی از برنامه روزانه کودکان را در برگیرد. به گفته پژوهشگران کودکان از دوره نوپایی تا دوره نوجوانی روزانه به یک ساعت فعالیت فیزیکی نیاز دارند.
بازی کودکان در محیط خانه، بازی با سایر کودکان در زنگ تفریح و شرکت در کلاس های ورزشی فوق برنامه و … از جمله فعالیت هایی است که در محاسبه این زمان مدنظر قرار می گیرد.
از آنجا که توانایی ها و قابلیت های کودک در موفقیت او در فعالیت های فیزیکی نقش به سزایی دارند، والدین باید در انتخاب نوع فعالیت توجه خاصی به خرج دهند تا احساس سرخوردگی و ناتوانی در کودک ایجاد نشود.

منبع :