آکاایران: به طور حتم می توان گفت که هر پدری قهرمان فرزند خویش است اما همیشه به علت مشغله و کار های روز مره پدر ها مدت زمان کمتری را با فرزندان خود سپری می کنند. از این رو لازم در از این حداقل زمان به بهترین نحو استفاده کرد و تاثیرات لازم را بر فرزند نهاد. 

متخصصان اطفال پیامی برای پدرها دارند: شما و ما از آنچه که فکر می کنیم، برای سلامت و خوب بودن فرزندانمان، مهم تر هستیم

بعد از بررسی بیش از یک دهه پژوهش روانی و اجتماعی، آکادمی اطفال آمریکا گزارش جدیدی را درباره مسئولیت پدری و مواردی که پزشکان می توانند برای کمک به 70 میلیون پدر آمریکایی ارائه داد. پدرها فقط پشتیبان مادرها نیستند. حضور آنها در زندگی کودکانشان و خودشان هم مفید است.
برای نمونه، مطالعه ای در سال 2012 در ژورنال رشد و سایکوپاتولوژی، خواهرهایی را مدنظر قرار داد که سطوح مختلفی را از پشتیبانی پدر تجربه کرده بودند. پژوهشگران دریافتند که شانس بارداریدر نوجوانی و دیگر تجربه های جنسی زودهنگام در دخترانی که زمان کیفی بیشتری را با پدرانشان گذرانده بودند، کمتر است.
مروری از چند مطالعه نشان داد پسربچه هایی که زمان بیشتری را با پدرانشان می گذرانند، به احتمال کمتری دچار مشکلات رفتاری و روانی می شوند. همچنین این کودکان به احتمال بیشتری مستقل و باهوش می شوند و آگاهی اجتماعی شان نیز بیشتر می شود.
به نظر می رسد نقش پدر و مسئولیت پدری، در فرایند تغییر کردن است. نقش های سنتی، با گذاشتن وقت بیشتر مادران در محیط کار و وقت پدران در خانه، در حال از بین رفتن است.
این مطالعه جدید در آکادمی اطفال آمریکا دیدگاه وسیعی را از مسئولیت پدرا نشان می دهد. این نقش صرفا به عنوان مردی که پدری می کند نیست، بلکه به عنوان فرد بزرگسال مذکری است که مهم ترین نقش را در مراقبت یک کودک دارد و می تواند شامل پدر واقعی یا پدرخوانده، ناپدری یا پدربزرگ باشد.
دکتر Michea- Yogman، نویسنده اصلی و متخصص اطفال که رابطه های پدر – فرزند را در دانشکده پزشگی هاروارد مطالعه می کند، گفت: «به طور گسترده تری گروه های مختلف پدران را در نظر گرفتیم و فهمیدیم که تشویق پدران برای وقت گذاشتن بیشتر، بسیار حائز اهمیت است.»
در اینجا 5 مورد وجود دارد که پدران می توانند با آن سطح فرزندپروری خود را ارتقا دهند.
الگو باشید
کودکان به پدرانشان نگاه می کنند و دوست دارند از رفتارهای آنها تقلید کنند.
پدران باید از همان ابتدا با بازی کردن یا حرف زدن برای بچه ها وقت بگذارند. این کار باعث می شود کودکان پدرشان را به عنوان همراه و همدم و معلم ببینید.
Yogma- می گوید: «این انتظار قدیمی که مردان مادرانی ناکافی هستند و اینکه باید هرچیزی را شبیه مادران برای فرزندان جوان انجام دهند، غیرمنصفانه است.» وی پدران را به پیدا کردن رابطه خودشان با فرزندانشان و فهمیدن بهترین کارها برای آنها تشویق می کند.
با کودکان خود حرف بزنید
خیلی وقت ها برای شروع کردن دیر نیست. نشان داده شده که گذاشتن زمان برای صحبت کردن با نوزاد به طور مثبتی مهارت های زبانی را بعدا در زندگی شان افزایش می دهد.
پژوهشگران نشان داده اند که مادران زمان بیشتری را نسبت به پدران برای حرف زدن با کودکان می گذرانند. حتی اگر آنها لغت های کمتری را به زبان بیاورند، واقعا این پدر است که مهارت های زبانی کودک را افزایش می دهد. مطالعه ای در سال 2006 در ژورنال روان شناسی رشدی کاربردی نشان داد که لغت های پدر اثر بیشتری روی مهارت زبانی کودک در یک سال بعد دارد.
کتاب «آیا پدران اهمیت دارند؟» که در سال 2014 منتشر شده، پژوهشی را نشان می دهد که نشان داده مادران بیشتر تمایل دارند از لغاتی استفاده کنند که در خانه استفاده می شود، در حالی که پدران لغت های جدیدتر و در نتیجه چالش انگیزتری را معرفی می کنند.
واکسن بزنید
ممکن است خیلی ساده به نظر برسد، اما واکسن زدن به موقع می تواند والدین و کودکانشان را از بسیاری از خطرهای جدی سلامت مصون نگه دارد. یکی از بیماری های نگران کننده سیاه سرفه است، که می تواند از والدین به فرزندانشان منتقل شود. یک مطالعه نشان داد که پدران عامل 15درصد از موارد سیاه سرفه در کودکانی هستند که نمی توانند اولین دوز واکسن را تا قبل از 2 ماهگی دریافت کنند. CDC پیشنهاد می کند که هر فرد نزدیک به یک کودک تازه متولد شده باید واکسن سیاه سرفه را دریافت کند.
از لحاظ افسردگی غربالگری شوید
افسردگی بعد از زایمان می تواند مثل مادران برای پدران نیز رخ دهد. برای پدرانی که شریکشان هم مبتلا به افسردگی است، این خطر حتی بیشتر است. افسردگی می تواند مدت ها بعد از گرفتن پوشک از بچه رخ دهد.
یک مطالعه در آرشیو طب اطفال و نوجوانان نشان داد که بیش از 20 درصد پدران، در زمانی که کودکشان به سن 12 سالگی می رسد، به افسردگی مبتلا می شوند. تلاش برای بر طرف کردن درگیری های کار و زندگی بزرگ ترین استرس پدران بود. وقتی پدر یا مادر دچار افسردگی می شوند، وضعیت ذهنی کودک ممکن است آسیب ببیند. خبر خوب این است که یک پدر شاد می تواند اثرات منفی یک مادر غمگین را جبران کند.
با کودکانتان بازی کنید
پدران با بازی های بی قاعده با کودکانشان به رشد آنها کمک می کنند. همچنین بازی فیزیکی و خشن، محدودیت ها و مرزها را به کودک آموزش می دهد، حس کنجکاوی آنها را تحریک می کند و در نهایت آنها را مستقل می کند.
Yogma- اذعان داشت که «یک کودک نوپا را در حالی که از میله بازی بالا می رود، نگاه کنید، مادر از ترس اینکه کودک بیفتد، سر انگشتانش را گاز می گیرد و پدر می گوید: تو می توانی، تو می توانی»
وی همچنین گفت: «از لحاظ تکاملی، نیاز به جست وجو و استقلال با نیاز به ایمنی و حفاظت کامل می شود. پدران و مادران هر کدام می توانند نقشی را که با آن احساس راحتی می کنند، انتخاب کنند.»
همچنین پژوهشگران دریافته اند که سطح اکسی توسین پدران (هورمون عشق) وقتی که در بازی اکتشافی کودکانشان شرکت می کنند، تحت تاثیر قرار می گیرد. منبع: دکتر سلام

منبع :