آکاایران: کودک و تاثیر پذیری از همسن و سالان

آکاایران: به تازگی روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که اطفال از همسن و سالان خود حرف شنوی زیادی دارند پس بنابراین برای تعلیم و تربیت بهتر ان ها می توانید از دوستانشان کمک بگیرید و برخی نکات را از طریق همسالان به آن ها تذکر دهید شکل گیری تربیت اجتماعی و سیاسی و اخلاقی کودکان بسیار مهم و حائز اهمیت است که در این زمینه می توانید از همکلاسی هایشان کمک بگیرید.

وزیر آموزش و پرورش با برشمردن اهمیت امر به معروف و نهی از منکر، گفت: در تعلیم و تربیت کودکان در نقاط مختلف دنیا به این نتیجه رسیده اند که دانش آموزان از هم سن و سالان خود حرف شنوی بیشتری دارند.
 علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در مراسم گرامیداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر که در دبیرستان علامه حلی منطقه 14 تهران برگزار شد، با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: با توجه به مأموریت آموزش و پرورش در خصوص امر به معروف و نهی از منکر، دو نکته قابل بیان است.
وی ادامه داد: بحث تربیت در سند تحول که یک سند بالادستی در آموزش و پرورش است، مطرح بوده و معتقد به رشد نظام آموزشی کشور هستیم.
فانی افزود: برای تحقق این موضوع به سندی از سال 82 تا طرح ریزی شد.
وزیر آموزش و پرورش هدف از نظام تعلیم و تربیت را رسیدن به مراتبی از حیات طیبه برشمرد و گفت: حیات طیبه دارای مراتبی است و نمی توان روزی ادعا کرد که به غایت آن رسیده ایم.
وی با اشاره به ساحت های شش گانه نظام تعلیم و تربیت تصریح کرد: یکی از این ساحت ها تربیت اخلاقی و اعتقادی است که دانش آموزان باید در مدارس در این خصوص آموزش های صحیح را ببیند.
فانی انقلاب اسلامی را یک انقلاب فرهنگی برشمرد و گفت: تربیت اجتماعی و سیاسی یکی دیگر از ساحت های تعلیم و تربیت است که دانش آموزان باید چگونه زندگی کردن در جامعه را یاد گیرند.
وی ساحت دیگر را تربیت علمی و فناورانه برشمرد و افزود: دانش آموزان باید در این ساحت با آخرین فناوری های روز آشنا شوند.
وزیر آموزش و پرورش تربیت زیباشناختی را یکی دیگر از ساحت های مهم تعلیم و تربیت برشمرد و یادآور شد: تربیت بدنی و تندرستی و تربیت اقتصادی و حرفه ای از ساحت های دیگر نظام تعلیم و تربیت کشور است.
وی با تأکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان یکی از شاخه های تولید ثروت در کشور است، گفت: باید به جای صادر کردن نفت، فناوری صادر کرده و نسبت به تربیت نیروی انسانی ماهر اقدام کنیم.
فانی با اشاره به ساحت تربیت اجتماعی و سیاسی عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر در این ساحت جای می گیرد و باید نسبت به اطرافیان خود در جامعه حساس باشیم و به جای بی تفاوتی، مسئولیت پذیر باشیم.
وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: امر به معروف و نهی از منکرف زمینه های شکل گیری امت اسلامی است و لازمه تشکیل امت اسلامی، امر به معروف و نهی از منکر است.
وی متذکر شد: به برکت امر به معروف و نهی از منکر و تربیت اجتماعی، تعاملات اجتماعی رشد می کند.
فانی، رشد فردگرایی را از مشکلات جامعه امروز برشمرد و تصریح کرد: مسائل ارتباطی مانند اینترنت سبب فردگرایی افراد به جای جمع گرایی شده است و امر به معروف و نهی از منکر می تواند در تربیت اجتماعی و توسعه جمع گرایی کمک کند.
وی اضافه کرد: در فرآیند تعلیم و تربیت دنیا به این جمع بندی رسیده است که دانش آموزان از هم سن و سالان خود حرف شنوی بیشتری دارند و بحث همسالان یکی از بحث های مؤثر در تعلیم و تربیت است چرا که هر دانش آموز می تواند بر روی همسالان و هم محلان خود اثر داشته باشد.
فانی، ترویج فرهنگ اسلامی را از نتایج امر به معروف و نهی از منکر برشمرد و بیان داشت: پرهیز از دروغگویی، تهمت و غیبت از نتایج امر به معروف و نهی از منکر است.
وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه حق تخریب شخصیت افراد و تهمت زدن به آنها را نداریم، گفت: مجموعه امور ذیل امر به معروف و نهی از منکر است و با تقویت مفاهیم اخلاقی در بین دانش آموزان هم سال نسبت به افزایش اعتماد اجتماعی گام برمی داریم.
وی عنوان کرد: اگر در جامعه اعتماد عمومی باشد و همه به هم اعتماد بگذارند افزایش اعتماد اجتماعی سبب افزایش سرمایه ها می شود و افزایش سرمایه اجتماعی عامل اصلی ایجاد انگیزه در افراد خواهد شد.
فانی، افزایش اعتماد اجتماعی را عامل ایجاد انگیزه برشمرد و گفت: این عامل می تواند موتور حرکت سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی باشد ضمن اینکه اگر مرتبط با فرهنگ و ارزش هایمان باشد می توانیم با روحیه کار جمعی مسئولیت پذیری را در تک تک افراد ایجاد کنیم و امر به معروف و نهی از منکر می تواند این موضوع را در جامعه ایجاد کرده که در نهایت منتهی به توسعه پایدار جامعه می شود.
وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: ایران اسلامی به عنوان کشوری که امنیت در آن وجود دارد شناخته شده و یقیناً امر به معروف و نهی از منکر باعث دوام و قوام جامعه می شود.
وی خاطر نشان کرد : آموزش و پرورش به سهم خود در فعالیت هایی مانند کتاب های درسی، فوق برنامه و فعالیت انجمن اولیا و مربیان نسبت به ترویج این واجب شرعی وظایف خود را انجام می دهد.
باشگاه خبرنگاران جوان؛

منبع :