آکاایران:  

آکاایران: درمان لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان نگرانی والدین را زیاد می کند.اغلب در سنین کودکی لکنت زبان خود را نشان می دهد،به این صورت که دفعات تکرار کلمات در جملات کودک بیش از حد عادی می شود.درمان این موضوع نیازمند صبر،حوصله و پیگیری مداوم خانواده است.

وی با اشاره به اینکه محققین اکثراً معتقدند که شروع لکنت می تواند بین ۱۸ ماهگی تا ۱۱ یا ۱۲ سالگی باشد، افزود: اما با این حال بیشترین احتمال وقوع آن در سنین بین ۲ تا ۵ سال است. این حالت همچنین ممکن است چند روز یا چند ماه شدید شود و بعد برای مدتی ناپدید و باز دوباره برگردد.

این روانشناس بالینی اضافه کرد: در مورد آمارهای لکنت زبان در میان مردم میزان متفاوتی ارائه شده اما گفته می شود ۱۵ درصد از مردم جهان در دوره هایی از زندگیشان هر چند بسیار کوتاه لکنت داشته اند. همچنین یک درصد کودکان مدرسه ای در سراسر دنیا لکنت دارند اما شیوع آن پس از بلوغ به زیر یک درصد می رسد.

عبدالله رضایی افزود: اغلب در سنین پس از ۳ سالگی شیوع لکنت در پسران به مراتب بیشتر از دختران است، همچنین لکنت در همه جای دنیا و در میان همه فرهنگ ها و نژادها وجود دارد و شواهد تاریخی نشان می دهد این مشکل از ۴۰ قرن پیش هم وجود داشته است.

وی بیان داشت: درمان لکنت در تمام سنین به زمان، پیگیری و همکاری فرد لکنتی یا خانواده وی بستگی دارد، اما قطعاً پیش آگهی در سنین پایین بهتر است، لذا اگر کودکانتان علائمی از لکنت نشان می دهند اگر چه دائمی باشد و اختلالی در روابط اجتماعی وی ایجاد نکرده باشد، لازم است برای فراگیری شیوه های تسهیل کننده روانی گفتار از یک آسیب شناس گفتار و زبان کمک بگیرید.

عبدالله رضایی گفت: بعضی از کودکان لکنتی بدون درمان و خودبخود بهبود می یابند و برای بعضی دیگر مداخلات اولیه برای کمک به رشد طبیعی روانی گفتار و پیشگیری از ایجاد یک مشکل جدی ضرورت دارد البته به هر حال وقتی لکنت ماندگار می شود و کودک شروع می کند به واکنش نشان دادن به آن باید درمان متمرکز را آغاز کرد.

منبع :