آکاایران: تاثیرات اضافه وزن والدین بر روی وزن فرزندان

آکاایران: اضافه وزن در بین کودکان میتواند سبب بروز بیماری های خطرناکی از جمله سکته های مغزی در آنان شود.نکته مهم اینجاست که مادران چاق به عنوان یک نتیجه ی نامطلوب این موضوع را به فرزندان خود منتقل می نمایند.


چهار مطالعه که در مجله Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شده است، نشان می دهد که خطرات ناشی از چاقی مادر شامل به دنیا آوردن نوزاد مرده، فشار خون بالای خطرناک در زنان باردار، دیابت مادر و یا کودک و عوارض حین زایمان است.
به گفته نویسندگان این مقالات، میزان چاقی در زنانی که در سن باروری قرار دارند و خطرات ناشی از آن برای سلامتی آنقدر زیاد است که لازم است قبل از بارداری، از داشتن وزن طبیعی اطمینان یابند.
محققان بر این باور هستند که مادران دارای اضافه وزن زیاد می توانند باعث ابتلای کودکان خود به اوتیسم یا اختلال کم توجهی ناشی از بیش فعالی و یا ابتلا به سرطان در سال های بعدی زندگی شوند.
پروفسور ‘لسی ریگان’ رییس رویال کالج انگلیسی زنان و زایمان متذکر شد که چاقی در سراسر جهان به نسبت های همه گیری رسیده است.
یک گروه بین المللی از محققان ابراز نگرانی کردند که مشکل چاقی والدین در کشورهای توسعه یافته شدیدتر است و وخیم تر هم می وشد زیرا تا سال 2025 از هر پنج زن یک نفر (21 درصد) در جهان با اضافه وزن خطرناک روبرو می شود.
یکی از این مقاله های تحقیقاتی که به بررسی صدها مطالعه قبلی در مورد چاقی پرداخته شده، نشان می دهد که اثرات طولانی مدت چاقی مادر می تواند پیامدهای عمیقی برای وضعیت بهداشت و سلامت عمومی داشته باشد.
محققان در مقاله دیگری نتیجه گرفتند که چاقی مادر به ویژه در کشورهای غربی به سرعت در حال گسترش است و دولت ها باید به آن به صورت یک اولویت برای بهداشت عمومی جهان بپردازند.
در یک بررسی دیگر تصریح شده است که وزن پدران نیز می تواند خطر ابتلا به بیماری ها در فرزندان را افزایش دهد.
براساس این مطالعات، چاقی مادر همچنین می تواند به عملکرد ضعیف تر شناختی و افزایش خطر ابتلا به اختلالات عصبی تکاملی از جمله فلج مغزی منجر شود.

ایرنا 

منبع :