آکاایران: عفونت های قارچی به دنبال ناخن جویدن کودکان

آکاایران: درست است که ناخن هیچ حس و عصبی ندارد اما میتواند در کنار موارد مفیدش مضراتی هم داشته باشد.ناخن جویدن عادت اغلب کودکان است و کودکان به این عمل واکنش خوبی نشان میدهند اما والدین باید بصورت جدی از این کار جلوگیری کنند،چرا که ناخن جویدن کودکان امکان دارد عفونت های قارچی را به بدن کودک وارد کند.

علی گرجی ،در ارتباط با ناخن جویدن در اطفال اظهارداشت: اضطراب ممکن است به شکل های مختلف در کودکان ظاهر شود، یکی از اشکال آن ظهور ناخن جویدن است که نوعی واکنش روانی بوده و ممکن است به یک عادت عصبی تبدیل شود.
،وی افزود: علت ناخن جویدن در کودکان 5 تا 4 ساله اغلب ناشی از اضطراب است و گاهی روشی برای ابراز دلگیری ها و دلخوری ها و جلب توجه و ابراز خشم در مقابل ناکامی ها و محرومیت هاست.مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء گفت:ناخن جویدن یک اختلال محسوب می شود و در صورت عدم درمان، احتمال ادامه آن از کودکی به دوران نوجوانی و بزرگسالی نیز وجود دارد و البته از بین بردن آن در دوران کودکی بسیار آسان تر خواهد بود.گرجی اضافه کرد: تقریباً 38 درصد کودکان 4 تا 6 ساله ناخن هایشان را می جوند و بیشترین شیوع ناخن جویدن در سنین 8 تا 12 سالگی است، جویدن ناخن معمولاً به دنبال وقایعی که برای کودک اضطراب زا هستند و شیوه سازگار شدن با آن را تا کنون نیاموخته اند، بروز می کند. وقایعی چون تولد خواهر با برادر، ورود به مدرسه و آغاز تحصیل، جدایی از والدین، بلاتکلیفی به خاطر درگیری والدین، امتحانات و حتی تماشای فیلم های ترسناک، از جمله این دلایل است.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاءگفت: چنانچه هر دوی والدین عادت به ناخن جویدن داشته باشند احتمال آنکه کودک آن ها نیز به این عادت مبتلا شود بسیار زیاد است.

وی افزود: ناخن جویدن در کودکانی که والدینشان ناآگاهانه و به بهانه های مختلف در آنها ایجاد ترس می کنند بیشتر دیده می شود. به عنوان مثال وقتی به کودک گفته می شود «اگر اذیت کنی می گم لولو تورو بخوره» و یا ترساندن کودک از دکتر یا آمپول شیوه های غلطی است که والدین برای ساکت کردن کودکان اعمال می کنند.

گرجی به ذکر مثالی اشاره کرد و افزود: نیلوفر 10 سال دارد و در کلاس چهارم دبستان مشغول به تحصیل است حدود 3 سال است که ناخن هایش را می جود، نیلوفر در تحصیل فرد نسبتاً فرد موفقی است، اما در روابط خود با دوستان دچار مشکلاتی می شود؛ از جمله اینکه دائم فکر می کند که دوستانش او یا رفتار او را دوست ندارند. مادر نیلوفر علت ناخن جویدن او را خجالتی بودن و اعتماد به نفس پایین او می داند و بیان می کند هر وقت که در حال تماشای فیلم غمگینی است ناخن جویدن او بیشتر می شود.

وی اضافه کرد: کودکی که ناخن هایش را می جود کودکی مضطرب، کم رو و نسبتاً درون گرا است که برای کنترل اضطرابی که در اثر واقعه ای استرس زا در او ایجاد شده و نمی تواند به گونه ای دیگر اضطرابش را اداره کند این رفتار را از خود نشان می دهد.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء گفت: جویدن ناخن ها تنها برای تخلیه اضطرابی است که در پشت آن چیزی عمیق تر پنهان شده است چیزی مثل خشم فرو خورده که بجای بروز آن با جویدن ناخن ها آن را در خود نگه می دارد.

گرجی با ذکر مثالی دیگر عنوان کرد: ناخن جویدن آرش از کلاس اول دبستان شروع شده است و تا کنون که 15 سال دارد ادامه دارد. او می گوید ناخن جویدن او در حال حاضر به دنبال استرس و یا اضطراب نیست و تقریباً به یک عادت تبدیل شده است. آرش می گوید از راه های زیادی چون لاک های تلخ، استفاده از چسب زخم و غیره استفاده کرده است، اما متأسفانه مؤثر نبوده اند و در حال حاضر 3 تا از ناخن های او مشکل بسیار بدی پیدا کرده اند.

وی اضافه کرد: این اختلال باعث ایجاد مشکلات متعددی از جمله بیماری های جسمی می شود و احتمال بروز عفونت های قارچی، باکتریایی و ویروسی را افزایش می دهد از طرفی وجود این اختلال به دندان ها آسیب می رساند و در برخی موارد باعث تغییر شکل ناخن و قرمزی اطراف انگشتان دست می شود.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء یادآور شد: جویدن ناخن در کودکان رفتاری نابهنجار است و اگر با مداخلات روانپزشکی و روانشناسی جلوی آن را نگیریم تبدیل به یک عادت همیشگی خواهد شد.

گرجی به والدین توصیه کرد: هیچگاه کودک خود را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید، همواره به یاد داشته باشید که تنبیه و شرمنده کردن کودک هیچ تأثیری بر روی ترک این عادت ندارد و حتی ممکن است مشکل او را تشدید کند.

وی با اشاره به اینکه سعی کنید به ناخن جویدن کودک در موقعیت های مختلف و میزان، شدت و دفعات آن در طول روز بیشتر دقت کنید، گفت:به دنبال این باشید که آگاهی خود را درباره آنچه که آرامش و امنیت فرزند شما را بر هم زده است، بالا ببرید این تلاش شما برای پی بردن به شدت مشکل کودکتان و علل آن می تواند بزرگ ترین قدم برای از بین بردن اختلال او باشد.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء اظهارداشت: تعداد دفعات، شدت و مدت زمان این رفتار از عواملی هستند که باید به آن توجه داشت. در حقیقت گاهی پیش می آید که کودکان فقط در یک دوره زمانی ناخن جویدن دارند و بعد از بررسی متوجه خواهیم شد که تحت تأثیر چه واقعه استرس زایی بوده اند. همچنین ممکن است واقعه استرس زایی که علت شروع ناخن جویدن بوده است ناپدید شود، اما کودک هر بار که با موقعیت خاصی روبه رو می شود به طور ناخودآگاه دوباره به این عمل نتیجه هیجان و یا رفتارهای چون لب گزیدن و کندن مو متوسل می شود.

منبع :