آکاایران:  

چه علائمی خبر از بروز مشکلات مختلف ادراری در خردسالان میدهند با چه نشانه هایی می توانیم بفهمیم کلیه های فرزندمان سنگ ساز شده اند توصیه های مختلف پزشکی در این باره چگونه اند با چه راهکارهایی قادر خواهیم بود از فرزندمان در برابر این بیماری ها محافظت کنیم

یک فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان گفت: سنگ های دستگاه ادراری در کودکان نیز می تواند باعث انسداد جریان ادرار شده و احتمال عفونت را افزایش دهد.

حسین بلوری جیرنده  اظهار کرد: هفت درصد سنگ های دستگاه ادراری در افراد زیر 16 سال وجود دارد که می تواند باعث انسداد جریان ادرار شده و احتمال عفونت را افزایش دهد و حتی به دلیل بی علامت بودن می تواند باعث خسارات جبران ناپذیر شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، تصریح کرد: در فصل گرما و افزایش تبخیر، به دلیل از دست دادن آب بدن، کاهش حجم و جریان ادرار و افزایش اسیدی شدن آن، احتمال عفونت بالا می رود.

بلوری جیرنده، با بیان اینکه علائم ادراری این عارضه سوزش مکرر هنگام دفع ادرار، وجود خون در ادرار و گاهی در سنین شیرخواری با بی قراری و تحریک پذیری همراه است، خاطرنشان کرد: در این حالت، بررسی از نظر دفع کریستال های ادراری و سونوگرافی لازم است.

سنگ درمان نشده، خراب کننده بافت کلیه

این فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان تاکید کرد: چنانچه سنگ کلیه، درمان نشود و در بافت کلیه قرار داشته باشد، باعث خرابی بافت کلیه شده و عواقب بسیار بدی بوجود خواهد آورد.

به گفته بلوری جیرنده، بهتر است در فصل گرما ضمن پرهیز از مصرف نمک، به نوشیدن آب فراوان، مصرف مناسب کلیسم و مواد غذایی و میوه جات حاوی پتاسیم و استفاده از محلول پلی سیترای K البته با تجویز پزشک توجه شود.

این فوق تخصص کلیه و مجاری ادرار کودکان هشدار داد: مصرف خودسرانه داروهایی مانند آمپی سیلین، آموکسی سیلین، شربت های ضد سرفه، مصرف غیرمجاز کورتون و همچنین مصرف زیاد مکمل های ویتامین C و ویتامین D باعث افزایش کریستال های اگزالات و کلسیم در ادرار شده و احتمال سنگ سازی را افزایش می دهد. ایسنا،

منبع :