آکاایران:  

امروزه استفاده از کولرهای مختلف برای خنک ماندن از شر آفتاب و گرمای سوزاننده تابستان زیاد شده است اما مهمترین آسیب ناشی از این دستگاهها متوجه کودکان است ،والدین نباید فرزندانشان را در مسیر باد این دستگاههای خنک کننده بخوابانند

خنک شدن و دور ماندن از نور آفتاب در این روز های گرم تابستان آرزوی همه است و معمولا بیشتر مردم در این مواقع اگر در خانه باشند، بیشتر روز را زیر باد کولر می گذرانند. کسانی هم که بیرون هستند وقتی به مکان یا ساختمانی وارد می شوند و باد خنک کولر به سر و صورت شان می خورد، سعی می کنند جهت باد را شناسایی کنند و چند دقیقه ای در مسیرش بایستند تا بیشتر خنک شوند! شاید بدن بزرگتر ها در برابر این تغییر دمای ناگهانی و باد مصنوعی دوام بیاورد اما بدن بچه ها ضعیف تر است و قطعا این باد برای بسیاری از کودکان مشکلات زیادی ایجاد می کند.

، ما در این گزارش به چند مورد از این مضرات اشاره می کنیم:
1- انتقال آلودگی هوا به فضای خانه
پژوهش های جدید نشان می دهند خانواده هایی که برای خنک ماندن مدت بیشتری از کولر استفاده می کنند، در معرض آلودگی بیشتری قرار دارند مخصوصا اگر آن دستگاه خنک کننده کولر آبی باشد. چون این کولر ها جریان هوای تازه را وارد محیط خانه نمی کنند و تنها هوای قدیمی را به جریان در می آورند. بنابر این اگر محفظه درون دریچه ها کثیف باشد، انواع گرد و غبار های محتوی موجودات ریز و ویروس ها را در فضا می پراکند و باعث می شود اعضای خانواده و مخصوصا کودکان بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های مختلف قرار بگیرند.
2- خستگی ها و سردرد ها
بسیاری از کسانی که ساعت ها زیر باد کولر می مانند نسبت به بقیه بیشتر دچار سردرد، ضعف و خستگی بیش از حد می شوند. بنابر این علاوه بر این که نباید کودک تان را در مسیر مستقیم باد کولر قرار دهید، لازم است برای اینکه دمای بدن خودتان و کودک تان به حد تعادل برسد هر ساعت یا هر چند ساعت یک بار کولر را خاموش و پنجره ها را باز کنید تا جریان هوای خانه عوض شود.

3- اختلال در تنفس
یادتان باشد که محفظه ها و دریچه های کولر تان را هر چند وقت یک بار باید به خوبی تمیز و فیلتر آن را هم تعویض کنید. چون در غیر این صورت زمینه خوبی برای رشد انواع ویروس ها، باکتری ها و ذرات کوچک بیماری زا ایجاد می شود. بنابر این با جریان پیدا کردن هوای سرد کولر همه این ذرات به محیط خانه وارد می شوند. گاهی علت بیماری های بی دلیل کودکان می تواند همین عامل کوچک باشد.
4- خشکی پوست
خوب است بدانید اگر شما و فرزند تان بیش از اندازه زیر باد کولر بمانید، ممکن است پوستتان خشک شود و حتی سرمای باد کولر باعث خشکی و شکنندگی مو های تان شود. پس اگر به هیچ وجه راضی نمی شوید یک دقیقه هم کولر را خاموش کنید، حداقل از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده برای خود و فرزندتان استفاده کنید.
5- باد کولر ماشین
شاید باورتان نشود اما قرار گرفتن در معرض مستقیم باد کولر در ماشین به تدریج باعث خشکی چشم ها می شود. بنابر این اگر به محض نشستن در ماشین کولر را روشن می کنید، کودک تان را رو به روی آن ننشانید.

 به نقل از نی نی سایت

منبع :