آکاایران: راه و رسم سفر با کودکان

آکاایران: در هفته های پایانی فصل تابستان هستیم ها و این روزها همه در فکر سفر و استفاده از فصل گرما هستند و میخواهند با مسافرتی کوچک حال و هوای خود را عوض کنند تا با شادابی به استقبال فصل پاییز بروند. اما داشتن همه این خوشحالی های کوچک برای برخی از خانواده ها چندان ساده نیست، به ویژه اگر فرزند کوچکی داشته باشند. اگر شما هم مجبورید با فزرند کم سن و سالتان سفر کنید؛ این توصیه ها را فراموش نکنید.برنامه ریزی برای سفر
اولین پله برای هر مسافرتی برنامه ریزی است. پس اگر فرزند کوچکی دارید سفرهای غیرمنتظره و لحظه آخری تورهای مسافرتی را قبول نکنید. باید از قبل، زمان کافی برای بسته بندی لوازم مورد نیاز یا خرید های کودکانه را داشته باشید. سوالاتی از این قبیل را از خودتان بپرسید:
چه نوع تفریحاتی برای ما مناسب است؟
محل اقامت مان کجاست؟
کجا غذا می خوریم؟
با چه وسیله ای سفر می کنیم؟

شاید بعضی از افراد بر این باور باشند که این شکل برنامه ریزی کمی وسواس گونه است و نباید تا این حد به جزئیات توجه داشت. اما زمانی که پای سلامت کودک به میان می آید هیچ گونه سهل انگاری جایز نیست. پس جزئیات به ظاهر بی اهمیت را پشت گوش نیندازید و هر احتمالی را در نظر بگیرید.
به طور حتم با وضعیت بچه آشنایی دارید و می دانید چه شرایطی او را ناراحت می کند. در واقع برنامه ریزی به شما کمک می کند تا استرس و تنش های سفر را به حداقل برسانید؛ به طور مثال اگر بچه  شما از سر و صدای زیاد خوشش نمی آید، حضور در محیط های پر سر و صدا و شلوغ او را آزار می دهد و به دنبال آن شما هم آرامش تان را از دست می دهید، بنابراین به این فکر کنید که انجام چه فعالیت یا اقامت در چه محیطی برای شما بهتر است. با این وجود پیش بینی همه شرایط به این سادگی ها هم نیست و نمی توانید بعضی از موقعیت های پیش بینی نشده را از قبل حدس بزنید.

چمدان و ساک های کوچک
یکی از عادت های بعضی از مادرها این است که می خواهند تمام وسایل اتاق کودک و حتی اسباب بازی های او را در چمدان های بزرگ جای دهند تا در طول مسافرت همه وسایل ضروری در دسترس شان باشد. اگر جزو این دسته از مادرها هستید به شما توصیه می کنیم که دست نگه دارید چون یکی از دلایلی که سفر شما را پراسترس می کند، حمل وسایل زیاد و بسته بندی های کوچک و بزرگ است. اگر می خواهید با اتومبیل شخصی به مسافرت بروید، خرده ریزهای زیادی را جمع نکنید و فقط وسایل ضروری را بردارید. اگر هم می خواهید با هواپیما یا قطار سفرکنید باز هم بهتر است ساک و چمدان های خیلی بزرگی نداشته باشید. به هر حال بیشتر مواقع به جایی می روید که به مراکز خرید دسترسی دارید و در شرایطی که به طور غیرمنتظره به وسیله ای نیاز داشتید، می توانید آنها را بخرید. پس نگران نباشید و بیش از اندازه بار نبندید. فهرستی از وسایل ضروری کودک خود تهیه کنید و آنها را در ساک یا چمدان قرار دهید.

سفر و بیماری کودکان
بیماری کودک از جمله مشکلات ناخوشایندی است که می تواند آرامش سفر شما را از بین ببرد.
در این جور مواقع از شهرتان دور هستید و نمی دانید چطور با دکتر او تماس بگیرید؛ بنابراین قبل از سفر کودک را حتما نزد پزشک ببرید و به پزشک بگویید که قصد سفر دارید. از دکتر بخواهید درباره پرونده پزشکی کودک توضیحاتی را یادداشت کند تا در صورت لزوم آن را طی سفر به پزشک اورژانس نشان دهید. این موضوع  در مورد کودکانی که سابقه ابتلا به بیماری های حاد را دارند مهم تر است. یک جعبه کمک های اولیه کوچک هم تهیه کنید و برای پر کردن جعبه  از باند، آنتی هیستامین، درجه حرارت، مایع ضد عفونی کننده زخم ها،  چسب زخم و. . . کمک بگیرید. درباره نحوه مصرف قرص ها و شربت ها با پزشک مشورت کنید و از مصرف خودسرانه داروها بپرهیزید. دفترچه بیمه کودک هم همراه تان باشد تا در مراجعه به مراکز درمانی بتوانید از آن استفاده کنید.

پیش بینی هواشناسی را جدی بگیرید
آگاهی از وضعیت آب و هوا هم نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید. با وجود اینکه در فصل تابستان بیشتر شهرها آب و هوای گرمی دارند اما به هر حال احتمال دارد به طور اتفاقی جبهه هوای باران زا وارد منطقه محل اقامت شما شود و کاهش دما را به همراه داشته باشد. پس کاری کنید که با یک جبهه هوای سرد غافلگیر نشوید. توصیه می شود چند دست لباس گرم و پتوی کوچک برای کودک خود به همراه داشته باشید.

منبع :