آکاایران: نگرانی والدین از روابط نوجوانان

آکاایران: اگر از روابط فرزندتان با اطارفیانش راضی نیستید پیشنهاد می کنیم از طریق برخی راهکارها وی را کنترل کنید و مانع تاثیرگذاری اطرافیان بر رفتار فرزندتان شوید نگرانی والدین برای الگوبرداری و تاثیرپذیری نوجوانان در این رده سنی از همسن و سالان خود امری طبیعی است و نیاز به کنترل و مدیریت مداوم دارد تا مشکلی پیش نیاید و آینده فرزندشان را تباه نسازد.

دوستان تأثیر زیادی بر فرزند نوجوان شما دارند، بنابراین این که فرزندتان با چه کسی دوست می شود بسیار حائز اهمیت است. هر پدر و مادری در نهایت با این وضعیت دشوار روبه رو می شود. به دوست جدید بی پروا و گستاخ فرزندتان نگاهی می اندازید و با خود فکر می کنید که: « اصلا به او نمی خورد بچه خوبی باشد.» شب ها بابت این مسئله خواب خوبی ندارید، مدام وول می خورید و داستان را از زوایای مختلف بررسی می کنید:
-آیا نباید بگذارم دیگر همدیگر را ببینند؟
-آیا باید با والدین دوستش صحبت کنم؟
-باید مسئولین مدرسه را در جریان بگذارم؟
تحقیقات زیادی نشان داده است رفتارهای اختلال آمیز در بچه ها زمانی زیاد می شود که شروع می کنند به ارتباط برقرار کردن با نوجوانان دیگری که در رفتارهای توأم با خطر یا ریسک مشارکت می کنند. در این دوران، خانواده همانقدر روی این نوجوان تأثیر دارد که هم سن و سالانش خواهند داشت و بهتر است والدین در انتخاب دوستان توجه بیشتری به بچه ها داشته باشند.
در اینجا به سه دلیل اصلی می پردازیم که نشان می دهد بچه ها در این زمینه تحت تأثیر منفی هم سن و سالانشان قرار می گیرند.
۱.اعتماد به نفس پایین
نوجوانانی که احساس ناامنی و تزلزل دارند، از ته دل خواستار پذیرفته شدن از سوی هم سن و سالان خود هستند. آنها عمیقا احساس کمبود خوشتن پذیری و هویت دارند و همین مسئله آنها را نسبت به تأثیرات اجتماعی آسیب پذیرتر می کند. هم سن و سالانی که قدرت اجتماعی و اعتماد به نفس زیادی دارند، برای این نوجوان، فردی بسیار وسوسه انگیز و اغواگر محسوب می شوند. به عبارت دیگر، نوجوانانی که به خود شک دارند یا اعتماد به نفس ندارند، آنچه را در خود نمی بینند در هم سن و سالان خود می جویند.
۲. فقدان الگوی مثبت بزرگسال
نوجوانان به روابط مثبت افراد بزرگسال در بیرون از حلقه خانوادگی خود نیاز دارند تا به یک رشد عاطفی سالم دست یابند. زمانی که نوجوان، یک فرد بزرگسال با الگوی رفتاری مثبت در اطراف خود نداشته باشد، به دنبال هم سن و سالانی خواهد بود که برایش نقش رهبر داشته باشند. این مسئله باعث ایجاد عدم تعادل شده و آنها را شدیدا تحت تأثیر دوستانی قرار می دهد که انتخاب می کنند، خصوصا دوستانی که فاقد یک هویت اخلاقی قوی و عمیق هستند.
۳.روابط ضعیف با والدین
نوجوانان به طور طبیعی از زندگی خانوادگی که مدام در آن درگیری و نزاع باشد می گریزند. هرچه عدم اتحاد و تفرقه در خانواده ای بیشتر باشد، تأثیر هم سن و سالان بر نوجوان بیشتر خواهد بود. نوجوانان خشمگین همواره نسبت به والدین خود، رفتارهای مخرب و منفی از خود نشان می دهند.
چه باید کرد؟
اگر نوجوان شما با دوستان ناجوری برو و بیا دارد، باید آن را نوعی ناتعادلی درونی تلقی کرد که خودش نشانه مشکلات عمیق تر است. پیش از آنکه در مسئله انتخاب دوست با فرزندتان وارد جنگ شوید، حواستان به این مسئله باشد: ممکن است سرکشی و طغیان او را تحریک کنید و این مسئله باعث تشدید این وضعیت شود. هرچند محدود کردن یک رابطه همواره یک گزینه محسوب می شود، بهتر است این اقدامات را مد نظر قرار دهید:
۱.لیستی از وضعیت زندگی فرزندتان تهیه کنید
چه چیزی را جا انداخته اید؟ آیا در کلاب های مدرسه یا ورزش خاصی شرکت می کند؟ آیا کار خلاقانه ای انجام می دهد؟ به دنبال فعالیت هایی باشید که باعث افزایش اعتماد به نفس او شده و او را در جمع بچه های هم سن و سال قرار می دهد که به شکل مثبتی او را تشویق می کنند و یا با افراد بزرگسالی ارتباط داشته باشد که مشوقان خوبی هستند. به جای حذف یک دوست بد، سعی کنید تأثیر مثبت بیشتری در زندگی فرزندتان بگذارید.
۲.برای خودتان یک حامی پیدا کنید
نگرانی هایتان را با همسر، دوستان و یا والدین دوستان نوجوانتان به مشارکت بگذارید. درباره ترس ها و ایده هایتان با هم صحبت کنید. والدینی که به نوعی ناجیِ دوران بلوغ فرزندشان هستند، می توانند کمک مفیدی به شما کنند. احساس مطلوبی است که همراه با والدینی باشید که می دانند و درک می کنند که شما چه کاری می خواهید انجام دهید و از طرفی شما را در مسیر درست هدایت کنند.
۳.سعی کنید روابط مثبتی داشته باشید
نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که رابطه نزدیکی با فرزندتان داشته باشید و وقت بیشتری با هم سپری کنید، بیشتر از حرف زدن بهتر است شنونده باشید و فعالیت هایی را بیابید که می توانید با هم از آن لذت ببرید. به خاطر داشته باشید که گوش کردن از هر نصیحت ناخواسته یا انتقادی قدرت مندتر است.
شاید به سختی بتوان دوست خوب را از دوست بد تشخیص داد. در این نبرد و کشمکش، اکثر نوجوانان به حرف والدین خود در قالب تنبیه یا محدودیت چندان توجهی نمی کنند. به فرزندتان فرصت اشتباه بدهید. درک و حمایت خود را به او نشان دهید. بعد می بینید که نوجوانتان وقتی حس کند که آسیب پذیر شده برای اطمینان خاطر به سمت شما می آید و الگوبرداری از شما را در روابطش اعمال می کند.

منبع :