آکاایران: صافی کف پا را اینگونه درمان کنید

آکاایران: صاف شدن کف پا خطرات زیادی برای سلامتی فرزندان ما به همراه دارد می تواند عارضه های زیادی برای آن ها به همراه داشته باشد سعی کنید موقع راه رفتن کودکتان دقت بیشتری کنید و مراقب ناهنجاری در راه رفتن وی باشید انحراف پاشنه و درد کمر و مشکلات زانو از پیامدهای منفی صاف بودن کف پا به شمار می روند در نظر داشته باشید این عارضه هیچ نشانه های ندارد و باید طبق نظر پزشک به درمان آن با استفاده از ورزش های مناسب و کفش های طبی بپردازید .

صافی کف پا در کودکان عارضه ای است که سبب بروز مشکلاتی در نحوه ی راه رفتن آنها شده که البته این مشکل تا قبل از 5سلگی قابل تشخیص نیست.
محمودرضا فاخری متخصص ارتوپدی درباره انواع صافی کف پا در کودکان، اظهار داشت: دونوع صافی کف پا داریم و در نوع اول که نوع منعطف نام دارد، به دلیل نحوه ی جایگیری رباط های کف پا، مانع از ایجاد قوس و سبب بروز صافی کف پا می شود.
وی  افزود: در نوع دوم، به دلیل قرارگیری بارهای استخوانی در زیر مچ پا، سبب ایجاد صافی کف پا می شود که معمولا نادر و درمان آن مشکل تر است.
فاخری در خصوص سن تشخیص صافی کف پا، گفت: چربی زیادی که در کف پای کودکان جمع می شود سبب پوشاندن قوس کف پا در آنها شده و به همین دلیل تشخیص این عارضه تا قبل از پنج سالگی امکان پذیر نخواهد بود.
این متخصص ارتوپد در خصوص علائم صافی کف پا در کودکان، اظهار داشت: صافی کف پا در کودکان معمولا بی علامت بوده و احتیاج به درمان جدی ندارد.
فاخری تصریح کرد: گاهی صافی کف پا با انحراف پاشنه همراه بوده و سبب می شود پاشنه ها به سمت خارج متمایل شده و مشکلاتی در نحوه ی راه رفتن کودکان ایجاد می کند.
این متخصص ارتوپد تصریح کرد: اگر صافی کف پا از نوع سخت و استخوانی باشد، سبب بروز مشکلات جدی در کودکاندخواهد شد، و گاهی نیاز به بررسی های تکمیلی و حتی جراحی خواهد داشت.
وی افزود: باید به این نکته توجه داشت که گاهی صافی کف پا در اثر مشکلات زانو و به خصوص زانوهای ضرب دری ایجاد می شود.
فاخری در خصوص درمان صافی کف پا در کودکان بیان داشت: در مواقعی که صافی کف پا همراه با مشکلات جدی همچون ایجاد درد، برای کودک باشد، می توان با مراقبت های اولیه، همچون استفاده از کفش های چرمین و محکم، و یا توکفشی های مخصوص، این عوارض را کنترل کرد.
 این متخصص ارتوپد تصریح کرد: استفاده از این کفش ها و تو کفشی های مخصوص، درمان قطعی برای صافی کف پا نخواهد بود، بلکه نوعی قوس موقت برای جلوگیری از بروز خستگی و درد در این کودکان، ایجاد می کند .
باشگاه خبرنگاران

منبع :