آکاایران: چگونه فرزندانی شاد داشته باشید

آکاایران: کارشناسان معتقدند کودکان فطرتی پاک دارند و در صورتی که این لوح پاک مخدوش نشود ، در بزرگسالی افرادی خوشحال و موفق خواهند بود. بیشتر افرادی که شاد و موفق هستند نیز مشخصات مشترکی دارند که می‌توان با توجه به آنها کودکان خود را به نحوی تربیت کنیم که در آینده افرادی سالم و شاداب و در کارها و مراحل زندگی موفق باشند.
مطلب زیر شما والدین عزیز را با این موارد آشنا می‌کند:
اعتماد
اعتماد منطقی به دیگران می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت‌های آینده فرزندتان باشد. شاید جالب باشد که بدانید 6 ماه اول زندگی فرزندتان نقش قابل ملاحظه‌ای در این میان دارد.
در این دوران توجه زیاد به کودک به هیچ وجه او را لوس نمی‌کند. بلکه شما با توجه به نیازهای او احساس امنیت و اطمینان خاطر را در وی ایجاد می‌کنید.
همچنان که کودک رشد می‌کند شما کمی‌ خود را عقب می‌کشید و اجازه می‌دهید تا بداند بدون حضور دائم شما به منظور تامین سریع نیازهایش نیز می‌تواند زندگی کند.
گفتار و رفتار شما به فرزندتان می‌آموزد که آیا می‌توان به دیگران اعتماد کرد یا نه. پس سعی کنید به گونه‌ای رفتار کنید که وقتی حس استقلال او تقویت می‌شود، بتواند ارتباط پایدار و سازنده‌ای مبتنی بر عقل و منطق با افراد برقرار کند.
عجولانه واکنش نشان ندهید
گاهی اوقات سعی کنید قبل از بروز هر واکنشی تا 10 بشمارید. کمی آرام شوید و سپس در مورد رفتارتان تصمیم بگیرید.
باید به فرزندتان نشان دهید که آرام هستید و عکس‌العمل‌های حساب نشده و عجولانه ندارید. زیرا کودکتان رفتار شما را الگو قرار می‌دهد.
کودکان به طور فطری خودمحور هستند یعنی درخصوص افکار خود و دیگران قبل از دیگران فکر می‌کنند و اهمیت می‌دهند.
به همین سبب پیش از 3 سالگی برای کودکان واقعا سخت است که همدردی کنند. با این حال شما می‌توانید با رفتار و واکنش بموقع و با محبت خود به آنها نشان دهید که احساسشان را می‌فهمید و برایتان مهم است.
چنانچه می‌بینید انگشت فرزندتان زخم شده به جای این‌که به او بگویید چیز مهمی‌ نیست، بهتر است به وی بگویید می‌دانید زخم شدن دست دردناک است و احتمالا سوزش هم دارد.
پس بهتر است مراقب دست خود و دیگران باشد زیرا آسیب زدن به دیگران هم بشدت دردناک است.
تعهد ، کلید زندگی موفق است
یکی از کلیدهای زندگی موفق اجتماعی پایبندی به عهدها و تعهدات بسته شده است.
بنابراین بهتر است از سنین خیلی پایین به فرزندتان مسوولیت دهید. برای مثال از او بخواهید لباس‌های کثیفش را در ماشین لباسشویی بریزد یا این‌که لیوان آبش را از اتاق به آشپزخانه بیاورد تا برایش بشویید.
هرگز تصور نکنید با ندادن مسوولیت به فرزندان برایشان دلسوزی کرده و به آنها محبت می‌کنید. شما با این کار زندگی‌ آینده را برایشان سخت و غیرقابل تحمل می‌سازید.
وقتی فرزندتان به سن دبستان رسید، می‌توانید از او بخواهید روی میز را با دستمال تمیز کند.
مسوولیت‌های محوله را در هر سنی مطابق با توانایی‌های فرزندتان در همان سن هماهنگ سازید.
در ضمن اگر مسوولیتی را به وی محول می‌کنید، خودتان آن کار را انجام ندهید تا او در قبال مسوولیت خود احساس تعهد کند.
اعتماد به‌نفس بسیار مهم است
اعتماد به‌نفس از جمله مواردی است که شما نقش قابل ملاحظه‌ای در شکل‌گیری آن در فرزندتان دارید و نتایج تقویت یا تضعیف این اعتماد به‌نفس نیز در تمام مراحل زندگی آینده او انعکاس می‌یابد.
زمانی که به کودکتان مهارت‌های گوناگون را می‌آموزید تا بتواند مستقل باشد، احساس اعتماد به‌نفس در او تقویت می‌شود.
اما اگر مرتب در پی این باشید که همه جا با شما باشد و همه کارهایش را در حضور شما انجام دهد، احساس اعتماد به‌نفس وی را تضعیف می‌کنید و این صدمه تا بزرگسالی و در زندگی شغلی و خانوادگی‌اش خود را نشان می‌دهد.
به او بیاموزید صبور باشد و با احساس مسوولیت و اعتماد به‌نفس مسائلش را حل کند.
کودکانی که بهتر می‌توانند مسائل خود را حل کنند در آینده از اعتماد به‌نفس بیشتری برخوردارند و احساس رضایت و استقلال بیشتری می‌کنند.
پایه‌ریزی احساس اعتماد و امنیت، صبر، همدلی، مسوولیت‌پذیری و اعتماد به‌نفس در زندگی کودک شما دقیقا همان چیزی است که سعادت و موفقیت آینده او را شکل می‌دهد.
فقط به یاد داشته باشید رفتار و حرکات شما بیشتر از گفتارتان به آنها الگو می‌دهد. توجه داشته باشید سرگرمی‌، بازی و شادی کودک شما نیز به اندازه آموزش برایش اهمیت دارد و می‌تواند در بازی و تعامل با افراد دیگر درس‌های ارزنده‌ای را بیاموزد که تاثیری چندین برابر در پیشرفت‌های فردی و خانوادگی وی داشته باشد.
در ضمن در ارتباط با دیگران نحوه ارتباط موثر و اعتماد و احترام را می‌آموزد. پس هرگز نخواهید تمام وقت را در کنار شما باشد.
مترجم : سحر کمالی‌نفر
منبع: child magazine
 
.

منبع :