شاید «اولی کریک کریستینسن»‌ را نشناسید، اما مسلم است که تصویر آجرهای کوچک رنگی که روی هم چیده می‌شوند تا یک خانه اسباب‌بازی، هلی‌کوپتر یا آدم‌آهنی بسازند، برایتان تصویر آشنایی است. بله؛ داریم در مورد لگو و نجار دانمارکی هوشمندی حرف می‌زنیم که  با ساخت یکی از خلاقانه‌ترین بازیچه‌های کودکانه، دنیا را تکان داد.

لگو قابلیتی بالا و انعطاف پذیری باور نکردنی برای بازی دارد به طوری که تمامی گروه‌های سنی از آن لذت و استفاده می‌برند. دانشجویی در مورد این وسیله جذاب می‌گفت: «برای پروژه دانشگاهی‌ام لگو خریدم اما ناخودآگاه ساعت‌ها و روزها بدون اینکه بازی با آن برایم خسته کننده شود به بازی کردن به آن مشغول شدم و کار پروژه دانشگاهی‌ام ناخواسته و به دلیل همین بازی ها خیلی بهتر انجام شد.»

فواید بازی لگو : تاثیر آن بر هوش و رشد مهارت های کودک - تینی وینی

قبلا به این اسباب بازی آجرهای خانه سازی و یا آجر اسباب بازی (و یا نام‌های دیگر) گفته می‌شد. می‌توانید از نوجوانان و جوانانی که در دوران کودکی با لگو بازی می‌کرده‌اند نظرشان را در مورد این اسباب بازی بپرسید. بی شک این جمله را از آنان زیاد خواهید شنید: «هر چقدر هم که با آن بازی می‌کردیم کم بود». لگو از آن دسته اسباب بازی هایی است که به آنها اسباب بازی های «پایان باز» می‌گویند. به این معنا که بازی با آن هیچ پایان مشخص و از پیش تعریف شده‌ای ندارد و این از مهمترین و مفیدترین خصوصیات این اسباب بازی است که آن را برای گروه‌های مختلف سنی مناسب می‌کند. همچنین بازی های متنوعی را می‌توان با استفاده از لگو انجام داد و یا می‌توان به وسیله آن نکات مختلفی را به کودک آموزش داد. 

لگو و ۱۰ مهارت مهمی که کودکان از بازی با لگو یاد می‌گیرند - آرتی کالا بلاگ

لگو بازی چیست؟

لگو (به دانمارکی: LEGO) نام تجاری نوعی اسباب‌بازی است که توسط گروه لگو در شهر بیلوند دانمارک تولید می‌شود. واژه lego برگرفته از کلمه leg godt به معنی خوب بازی کردن است. این کلمه به معنی گردآوری و خوب جفت کردن هم هست. محصولات لگو شامل قطعات کوچک رنگارنگ (اصطلاحاً آجرهای لگو) عموماً کائوچویی یا پلاستیکی است که می‌توان آنها را به یکدیگر متصل کرد و اجسام گوناگونی ساخت. این اجسام شامل مدل‌های ساده مانند خانه و قطار و کشتی یا مدل‌های پیچیده‌تر مانند ماشین‌های شامل جعبه‌دنده و موتور و سیستم‌های پنوماتیک هستند.

در این نوع بازی، کودک وقت بسیاری را صرف ساختن شکل دلخواهش می‌کند. البته اهمیت و جذابیت خاص این بازی در آن است که برای کودکان جنبه تکراری و خسته کننده ندارد و به وسیله قطعات لگو می‌توانند بی‌نهایت اشکال مختلف و جدید بسازند. همین ساختار نیافتگی بازی لگو باعث شده تا لگوها مورد توجه و علاقه کودکان و نوجوانان بسیاری قرار بگیرند.

لگو بازی

آیا آجر لگو مهارت‌های کودک شما را افزایش می‌دهد؟

شاید برای شما این سئوال پیش آمده باشد که آیا آجر لگو و دیگر اسباب‌بازی‌های ساختمانی مهارت‌های کودک شما را افزایش می‌دهد؟ و یا اینکه چرا لگو و بلوک بازی، شرط خوبی برای توسعه شناختی است؟ اگر دنبال پاسخ هستید با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ خود را از طریق نتایج تحقیقات انجام شده دریافت نمایید.

اسباب‌بازی‌های ساختمانی مانند بلوک‌های چوبی، آجرهای Lego و Mega Bloks برای کودکان فرصت‌های هیجان انگیز برای سرهم بندی کردن، ایجاد می‌کنند. این بازی‌ها  برای توسعه مهارت‌های کودکان بسیار مفید است. بازی با لگو و بلوک می‌تواند طیف وسیعی از توانایی‌های کودکان از جمله: مهارت‌های حرکتی، مهارت‌های مکانی، مهارت‌های زبانی و حل مسئله متفاوتی را ایجاد کند.

راه دیگری برای لذت بردن از اسباب‌بازی‌های ساختمانی وجود دارد و این ممکن است به کودکان کمک کند که یک شکل از اطلاعات غیر کلامی را که برای دستیابی به بسیاری از زمینه های STEM(علم، فناوری، مهندسی، یا ریاضی)  بسیار مهم است، ایجاد کند مانند: توانایی تجسم اشیاء سه بعدی و توانایی تصور و دستکاری اطلاعات مکانی در سر کودک شما. این نوع بازی، بازی بلوک ساختاری نامیده می‌شود و زمانی که کودکان سعی می‌کنند با ساختن یک مدل یا طرح، یک ساخت و ساز را مجددا احیا کنند این بازی اتفاق می‌افتد.

کودکان باید آنچه را که می‌بینند تجزیه و تحلیل کنند، قطعاتی را که کل را تشکیل می‌دهند، درک کنند و چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر را بیاموزند. برای اینکه واقعا موفق باشند، ممکن است نیاز به کمی اندیشی داشته باشند و این کمک می‌کند تا بتوانند تصور کنند که یک شی از زاویه دیگری شبیه به نظر می‌آید به عنوان مثال: بچه‌ها زمانی که می‌توانند شکل هندسی خود را در چشم خود تغییر دهند زمان بیشتری را صرف می‌کنند. برای دیدن چگونگی این کار چالش برانگیز، ما به یک کودک برخی از آجرهای پلاستیکی مانند لوگو ارائه می‌دهیم و از او می‌خواهیم که این طرح را بازتولید کند به نظر می‌رسد ساده است، اما در نظر گرفتن آنچه که او باید انجام دهد مهم است. او باید سه نوع آجر را انتخاب کند: یک ۴ تایی، یک ۸ تایی و یک ۱۲ تایی. او باید کوتاهترین آجر را به آن متصل کند تا در یک لبه بلندترین آجر قرار بگیرد. او نیاز به پیوستن آجر متوسط ​​به انتهای دیگر بلندترین آجر دارد.

لگو بازی

هنگامی که بران وردین و همکارانش (۲۰۱۳) بیش از ۱۰۰ کودک سه ساله را با یک مدل مشابه این آزمایش کردند، تنها ۴۰ درصد از کودکان توانستند با طراحی کاملا سازگار باشند. برای نمونه‌های پیچیده دیگر، میزان تکمیل زیر ۱۰٪ بود. مغز کودکان سه ساله کنترل اجرایی و ظرفیت حافظه کاری کمتری دارد. این به این معنی است که بچه‌ها به سختی می‌توانند به طور همزمان چندین چیز مختلف را دنبال کنند. در آزمایش Verdine، بچه‌ها در طرح‌هایی که تعداد بیشتری از آجرها را شامل می‌شد بیشتر اشتباه کردند. آنها زمانی که طرح‌ها نیاز به قرار دادن آجر در بیش از یک جهت داشتند همچنین اشتباهات بیشتری را انجام دادند.

علاوه بر این، به نظر نمی‌رسد که بسیاری از کودکان اهمیت شمارش پیپ‌ها را تشخیص دهند تا مشخص شود آجر به درستی شبیه شده است. این ممکن است منعکس کننده این واقعیت باشد که پیش دبستانی‌ها مشکل چندگانه در مورد یک شی را دارند به عنوان مثال، فکر کردن به یک آجر به عنوان یک واحد ساختمان و به عنوان چیزی که می‌تواند به چند واحد کوچک تقسیم شود. بنابراین خیلی تعجب آور نیست که بچه‌های کوچک این وظایف را انجام نمی‌دهند زیرا مغز آنها هنوز در حال توسعه است. اما عملکرد فقط مسئله سن نیست این نیز به تجربه بستگی دارد. مجموعه‌ای از شواهد نشان می‌دهد که چنین مهارت‌هایی می‌تواند از طریق بازی بهبود یابد به عنوان مثال، در مطالعات مشاهده‌ای، بچه‌هایی که زمان بیشتری را صرف بازی با بلوک‌های ساختمانی می‌کنند در آزمایش توانایی‌های فضایی، بالاتر می‌باشند.

دسترسی بیشتر به اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز و تشویق بیشتر برای بازی با چنین اسباب‌بازی‌هایی می‌تواند باعث افزایش چشم گیر انواع مهارت‌ها در کودکان شود. بچه‌ها با مهارت‌های فضایی قوی احتمالا بیشتر به اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که شامل ساخت و ساز، تجزیه و تحلیل و طرح‌ها هستند جذب می‌شوند. این بدان معنا نیست که بازی بلوک ساختارا باعث بهبود فکری می‌شود. آنچه لازم است شواهد تجربی است و چنین شواهدی در حال جمع شدن است.

بهترین سن بازی با لگو برای کودکان:

لگو بر اساس سن کودکان دارای مدل های مختلف است و همچنین لگوها در سایزهای مختلفی وجود دارد و برای کودکان زیر 3 سال لگوهایی که سایز بزرگی دارند به خاطر رنگی بودن آن مناسب است ولی در صورتی که کودکتان زیر ۳ سال سن دارد، از لگو که قطعات کوچک دارند جدا خودداری کنید، چرا که در این سن کودکان از راه دهان ارتباط را می‌آموزند و ممکن است برای شناخت هر چیزی، آن را در دهانشان قرار دهند.

بازی با لگو محدودیت سنی ندارند و حتی بزرگسالان هم میتوانند با لگو بازی کنند. هر چه سن کودک شما بیشتر باشد، لگو پیشرفته تر شده و قطعات آن کوچک تر می شود. برعکس هر چه سن کودک کمتر باشد قطعات الگو بزرگتر شده و تعداد آنها کمتر می‌شود.

 

بازی خلاقانه برای کودکان در خانه

تاثیر لگو بازی بر آینده شغلی کودکان:

بازی‌های کودکی تاثیر بسزایی در شکل‌گیری مهارت‌های محیطی افراد دارند و همین مهارت‌ها زمینه ساز  موفقیت‌های افراد در زمینه‌هایی گوناگونی از جمله علوم و مهندسی هستند.

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو سرو کار داشته‌اند هوش فضایی-تجسمی و هوش ریاضی و منطقی شان رشد یافته است. و همچنین تحقیقات نشان می دهد که بیش از 60 درصد بزرگسالانی که در مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می کنند خانه سازی با لگوها از بازی های مورد علاقه شان بوده است.

هیچ کودکی با بازی با لگوها ساختمان سازی زاد نمی گیرد ولی ممکن است یاد بگیرد چطور آنها را روی هم قرار بدهد تا ستون ها و بدنه محکمی بسازد. بیشتر بحث اعتماد به نفس و آشنایی است تا مهارت اندوزی.

 

بازی خلاقانه برای کودک سه ساله

فواید بازی با لگو برای کودکان: 

* به هنگام بازی تصورات و تخیلات کودک تحریک می شود.

 * موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می شود.

* مفاهیمی مانند «جلو»، «عقب»، «زیر»، «روی»، «داخل»، «خارج» می تواند با استفاده از یک تصویر نمایشی و خانه ای ساخته شده با لگوها به کودکان آموزش داده شود. دستورات ساده ای مانند «عروسک یا سرباز را در جلوی خانه بگذار» یا «آنها را پشت خانه قرار بده» کودک را به یادگیری این مفاهیم برمی انگیزاند.

* پرورش قدرت بیان و داستان سازی: وقتی کودک شروع به ساختن می کند، داستان سازی می کند، لغات جدید یاد می گیرد، جمله سازی می کند و در نتیجه قدرت بیانش پرورش می یابد.

* کودک با لگوها چیزی می سازد، آن را مشاهده می کند و هر زمانی که دوست داشت آن را بدون ترس و واهمه خراب می کند، چون کودک در ساختن و خراب کردن آزادی عمل دارد احساس خستگی نمی کند.

* اشکال هندسی را می تواند با بعضی از لگوها بسازد و از این طریق پی به مفاهیم هندسی می برد.

* چون لگوها در رنگهای مختلف تهیه شده اند می تواند کودکان را در شناسایی و آموزش رنگها یاری دهد.

* وقتی کودک در اتصال قطعات موفق می شود و چیزی می سازد، احساس غرور و پیروزی می کند که در اعتماد به نفس کودک بسیار مؤثر است.

* کودک در نتیجه اتصال قطعات و خراب کردن آن با مفاهیم تجزیه و ترکیب اجسام بیشتر آشنا می شود.

* نکته بااهمیت در لگو این است که یادگیری و کار کودک جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی کند و به وسیله مهره های لگو هر بار می تواند شکل جدیدی درست کند.

* زمینه تطابق و هماهنگی چشم و دست را فراهم می آورد.

* زمینه همکاری و رشد مهارتهای اجتماعی کودک را گسترش می دهد.

* همه کودکان به تناسب سن و هوش می توانند از این اسباب بازی استفاده کنند، کودک باهوش یک ساختمان پیچیده می سازد و کودک با بهره هوشی پایین تر ممکن است با قرار دادن چند قطعه لگو بر روی یکدیگر برج یا ساختمان ساده بسازد.

* کودک دست به خلاقیت و ابتکار می زند و چیزهای جدید می سازد که در رشد خلاقیت و توانایی های ذهنی او مؤثر است.

* به قدرت تفکر منظم و سازماندهی کودک کمک می کند.

* اگر کودک به طور ناگهانی پایش را روی لگو بگذارد به راحتی نمی شکند و خراب نمی شود.

* از طریق بازی با لگوها کودک کثیف نمی شود و به همین دلیل والدین کودکان را به طرف این گونه بازیها تشویق می کنند.

 

چگونه بهره بهتری از این نوع اسباب بازی ببریم؟

• با مشارکت خودتان کودکان را تشویق کنید.

• در بازی به اسباب بازی ها شخصیت بدهید.

• بازی با لگو را با زمان داستان گویی ترکیب کنید

• کودکان را با ساختن موارد خاص به چالش بکشید.

• ساختن مشارکتی را تشویق کنید.

• به یاد داشته باشید تخیل یک بخش باارزش بازی است.

 

رعایت نکات ایمنی در تهیه لگو

* برای کودکان خردسال (سه سال به پایین) لگوهایی با قطعات بزرگ خریداری شود چون کودک تا سه سالگی اشیا را از طریق دهان آزمایش می کند و ممکن است لگوهایی که کوچک باشد توسط کودک بلعیده شود.

* ترکیبات به کار رفته در اسباب بازیها به دلیل حساسیت مصرف کنندگان باید از مواد درجه یک و مرغوب باشد. متأسفانه بعضی از اسباب بازی فروشی ها، پلاستیک فروشی ها، خرازیها، اسباب بازی هایی (لگوها، عروسک، ماشین و ...) را در معرض فروش گذاشته اند که از مواد بازیافتنی و کهنه می باشد که احتمال انتقال بعضی از بیماریها توسط این اسباب بازیها زیاد است. رنگهایی که در ساخت لگوها استفاده می شود بهتر است زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور باشد چون ثابت شده است که رنگهای شیمیایی در درازمدت عوارض خطرناکی همچون ناراحتی های کبدی، تنفسی و مسمومیتهای خطرناک را در پی خواهند داشت.