آکاآپ: آموزش الفبا به کودکان به نوعی پایه و اساس یادگیری خوندن و نوشتن تو بچه هاست. وقتی کودک شما دو ساله میشه کم کم نسبت به حروف الفبا علاقه مند میشه. اما سرعت یادگیری بچه ها متفاوته و ممکنه یه کودک با سرعت همه حروف رو یاد بگیره و کودک دیگه ای به تکرار و تمرین نیاز داشته باشه.

کودک شما اگر که در یادگیری حروف الفبای فارسی با مشکل مواجه است یکی از راه های یادگیری آن بازی با حروف است والدین و همچنین معلمان در نظر داشته باشند که در یادگیری حرف الفبای فارسی به فرزندشان نباید به اجبار متحمل شوند. بلکه باید حس کنجکاوی را در آنها رشد نموده تا بچه ها خود به دنبال یافتن جواب سوال هایشان بروند.هر چقدر که در یادگیری فرزندی که علاقه به یادگیری ندارد از وسایل بازی استفاده شود بهتر است باید به این نکته توجه کرد که والدین نه تنها باید برای کودک خود وسایل بازی را فراهم کنند بلکه باید با آنها هم هم بازی شوند . 

تاثیر بازی در آموزش الفبا به کودکان

در فرهنگ دینی ما، بازی متن اساسی زندگی کودکان است و والدین علاوه بر ایجاد فرصت هایی برای بازی کودکان ، باید خود نیز با کودکان همبازی شوند و از طریق بازی در محیط هایی سرشار از نشاط و سر زندگی ، به دنیای تجربی کودک وسعت ببخشند و در شکوفایی و پرورش استعدادهای کودکان کمک کنند.
چون بچه ها همیشه به بازی علاقه مند هستند به همین دلیل می توان در سنین دبستان، آموزش و یادگیری کودکان را توام با بازی ایجاد کرد تا از این طریق هم حس کنجکاوی آنها را برانگیخت و هم آموزش های لازم را به آنها داد .و اینگونه شاهد موفقیت های چشمگیر کوکان خواهیم بود.

البته قبل از ورود به مدرسه در کودکستان ها و پیش دبستان ، بسیاری از مطالب آموزشی را به کمک بازی های متنوع به کودکان می آموزند ، و بهتر است به دنباله کار کودکستان ها ، آموزش لازم از طریق بازی و فعالیت های اجتماعی دیگردر دبستان ها دنبال شود تا کودک به وسیله بازی ، علاوه بر ارضای حس کنجکاوی با بازی های علمی عملی، شادابی و طراوت خود را حفظ کند.

سعی کنید به کودکتان قبل از رفتن به دبستانی بیاموزید که حروف بزرگ الفبا را از حروف کوچک پیدا کند و صدای همه حروف ها را بشناسد و حتی بعضی از کلمات را بنویسد .  در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, چند روش و بازی مهیج برای آموزش حروف الفبا را به شما آموزش میدهیم که این بازی ها برای یادگیری هر چه سریعتر و بهتر کودکانه شما کمک شایانی میکند . با ما همراه باشید.

بازی برای اموزش حروف الفبا

 

آموزش حروف الفبا با شعر به کودکان

کودکان به شعر علاقمند هستند و شعر خوانی برای کودکان می تواند آن ها را برای یادگیری و آموزش حروف الفبا آماده تر کند. از قدیم الایام شعرهای مختلف و گوناگونی برای آموزش الفبا طراحی شده اند که در کوتاه ترین زمان می توانند هجی کردن و آشنایی کلی کودکان با حروف الفبا را به همراه داشته باشند. شعر، مهم ترین ابزار یادگیری زبان برای فارسی زبانان است و وجود ادبیات آهنگین در این زبان باعث شده است که کودکان علاقمند به این روش باشند. همچنین شعر خوانی برای کودکان می تواند نوعی بازی و سرگرمی باشد که در ناخودآگاه کودک شما تاثیرگذار خواهد بود. استفاده از این روش برای آموزش حروف الفبا برای کودکان سنین دو تا پنج سال بیشتر توصیه می شود و اکثرا هم جوابگو خواهد بود.   

 

آموزش حروف الفبا با کتاب های آموزشی و تصاویر

بسیاری از نشریات اینترنتی و کاغذی اقدام به طراحی کتاب هایی کرده اند که برای یادگیری و آموزش حروف الفبا می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. برای مثال شما می توانید حروف الفبا را به سادگی و در متن ساده ترین کلمات آموزش دهید. این روش از آموزش حروف الفبا که امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، بیشتر به عنوان شعر و الفبای آموزشی در دسترس است و می تواند ذهن کودکان را با شکل هر حرف بیشتر آشنا کند.

بازی های اموزش حروف الفبا

همچنین می تواند برای آموزش حروف کوچک و بزرگ تاثیرگذار باشد. البته بیشتر این کتاب ها که در دسترس کودکان هستند، داستان های کوتاهی برای کودک دارند که به نوعی سرگرمی محسوب می شود تا کودک با کتاب ارتباط برقرار کرده و بتواند به سادگی این حروف را در ضمیر ناخودآگاه خود به یاد بسپارد.

آموزش حروف الفبا از راه لمس کردن

عموما در آموزش ها ، از حواس بینایی و شنوایی استفاده می شودکه این نوع آموزش را آموزش سمعی و بصری می نامند ولی برای آموزش عمیق تر بهتر است از حس لامسه هم استفاده کرد.در این آموزش لازم است حروف الفبا را از جسم جامدی مثل چوب یا نایلون به شکل های مختلف بسازیم.

بعد چشم بچه ها را ببندیم و یکی از حروف را به دست آنها بدهیم و از کودک بخواهیم پس از لمس کردن جسم ، نام آن حرف الفبا را به همراه نوع آن، و اینکه آخر یا غیر آخر است بگوید.

و یا میتوان حروف را به صورت وارونه به دست کودک داد و تعدادی نقطه در اختیارش بگذاریم تا با استفاده از نقطه ها ، حرف «س» را «ش» و یا حرف «ب» را «پ» کند.

هرچند این نوع آموزش برای نابینایان نقش اساسی دارد. ولی آموزش از طریق لمس برای کودکان سالم هم نقش تفریح و تنوع در آموزش و تمرین را می تواند داشته باشد.

بازی روش جدا کردن کلمات

یکی از اهدافی است که معلمان درصدد آموزش آن به دانش آموزان هستند ،شناخت اجزای یک کلمه، است.

برای این آموزش از کودکتان بخواهید در منزل ، کلمات جدید را روی کارت های کوچکی بنویسد، سپس هر یک از حروف آن را با قیچی جدا کنند.
سپس به آنها کمک کنید تا اجزای جدا شده کلمات را خوب بررسی کنند و با در کنار هم قرار دادن آنها ، مجددا کلمه مورد نظر را بسازند.

آموزش حروف الفبا,آموزش حروف الفبا فارسی,آموزش حروف الفبا به کودکان

بعد از اینکه کودک تک تک اجزای کلمه را خوب یاد گرفت از او بخواهید با مخلوط کردن حروف و صداهای به دست آمده یا حذف بعضی از آنها، کلمه جدیدی بسازد و آن را باصدای بلند بخوانند.
حتی به این شکل و با جدا کردن حروف چند کلمه، میتوانند جمله جدیدی بسازند. این روش هم قدرت خلاقیت کودکان را افزایش میدهد و هم با کلمات و جملات با معنا و گاه بی معنایی که ساخته می شود، لحظاتی مفید و لذت بخشی را برای کودک ایجاد کرد.

بازی جعبه شن

بازی با جعبه شن، روشی دیگر برای رفع مشکلات املایی و تقویت مهارت دیداری دانش آموزان است. اگر حیاط منزل شما، بزرگ است، می توانید مقداری شن و ماسه در گوشه ای از حیاط خانه بریزید، بعد یک کلمه بنویسید و از کودکتان بخواهید با راه رفتن روی شن ها، آن کلمه را بنویسند.

به این ترتیب کودک می توانند رد پای خود را روی شن ها ببینند و علاوه بر مقایسه کلمه نوشته شده ، دقت کند که آیا نوشته او درست است یا نه !

بازی یادگیری حروف الفبا

بازی جمع آوری حروف اول

برای این کار 32کارت حروف الفبا را در یک کیسه قرار دهید و از کودکان بخواهید هر کدام یک حرف از داخل کیسه بردارند و آن را با حرف اول چیزی یا شیئی که در اطراف وجود دارد مطابقت دهد و آن را با صدای بلند بگویید و کارت را نزد خود نگه دارد. ولی اگر احیانا چیزی به ذهنش نرسید و یا پیدا نکرد باید آن حرف را به داخل کیسه برگرداند .

بازیکنی هم که بعد از خالی شدن کیسه بیشترین حرف را جمع آوری کرد به عنوان برنده انتخاب میشود.

بازی اسامی هم قافیه

در این بازی چندین جفت کارت عکس دار که اسامی آنها دارای قافیه همسان هستند مانند سیخ ، میخ ، کیف ، لیف ،دارکوب و خرمنکوب استفاده کنید و اسم هر شکل را پشت کارت آن بنویسید. کارت ها را بر هم بزنید، سپس از فرزندتان بخواهید تا کارت های هم قافیه را پیدا کند و کنار هم بگذارد.

بازی با چه حرفی تمام شد

برای انجام این بازی، یک سری کارت های عکسدار استفاده کنید، و به جای نوشتن اسم کامل آن شیئی، سه حرف آن را با کمی فاصله از هم ،به طوری که حرف آخر آن شیئی کلمه آخر باشد بنویسید.
از کوکتان بخواهید تا حرف آخر هر عکس را با صدای درست بخواند .سعی کنید از عکس هایی استفاده کنید که حرف آنها به یک حرف با صدا ختم شود مانند کلاه، سگ، کت و از کلماتی مانند نرده و سینی که برای تلفظ آن دو حرف بی صدا نیاز است، استفاده نکنید.
این بازی در مورد کلماتی است که با حروف بی صدا شروع می شوند، نیاز به هیچ وسیله ای ندارد و در برای سرگرم شدن در سفرهای طولانی، بسیار مناسب و جالب است. هر بازیکن به نوبت به شیئی که بهتر است در معرض دید باشد فکر می کند و حرف اول آن کلمه را می گوید. برای مثال می گوید:من دارم به چیزی فکر می کنم که با حرف «س » شروع می شود.و بازیکنان دیگر سعی می کنند آن شیئی را حدس بزنند.
البته بازیکنی که کلمه مورد نظر را اعلام کرده می تواند کمی بیشتر راهنمایی کند و کلمه نزدیک به آن را بگویید.

بازی سوپر مارکت

برای این بازی نیاز به 3سبد خرید دارد. و باید روی هر سبد، یک حرف بنویسید، بعد مقداری از وسایلی که با آن3 حرف شروع می شوند را کنار هم قرار دهید و وانمود کنید که با فرزندتان به خرید می روید حال از او بخواهید تا وسایل را طبق حرف اول شان داخل سبد مورد نظر بگذارید.

بازی طراحی پوستر یک حرف

روی یک کاغذ رنگی یک حرف بنویسید و یک مجله یا روزنامه هم در اختیار کودکتان قرار دهید و از فرزندتان بخواهید تا با قیچی کلماتی را که با ان حرف نوشته شده است ببرد .بعد از او بخواهید تا با این حروف بریده شده یک پوستر بسازد.

بازی معمای خط ها

سه حرف پلاستیکی را روی سه کارت بگذارید. و دور ان را با مداد خط بکشید. حالا کارت ها و حروف را جداگانه در اختیار فرزندتان قرار دهید و از او بخواهید هر حرف را در مناسب جایش قرار دهد.

بازی با حروف در حمام

موقعی که کودک را حمام میکنید برای اینکه به او خوش بگذرد و موقعه استحمام هم لحظات خوبی داشته باشد با انگشت حروف هایی رادر پشت او بنویسید و از او بخواهید تا حدس بزند حرفی را که در پشت او مینویسید چیست.

اگر هم سن کودکتان خیلی کوچک است از حروف های ساده استفاده کنید و کمکش کنید تا تشخیص دهد که مثلا حرفی که نوشتید س است یا ش ؟کم کم هم از کلمات پیچیده تر استفاده کنید.

بازی آموزش حروف الفبا فارسی


بازی ساختن حروف با سیم

بازی با سیم برای تقویت مهارت حرف نویسی کودکان استفاده می شود. خم کردن سیم های رنگی ، نرم و پوشش دار و ساختن شکل های مختلف برای کودک لذت بخش است. به کودکتان چند سیم نرم بدهید و از او بخواهید تا با نگاه به حروف الفبا شکل حروف را با سیم بسازد. هنگامی هم که بازی تمام شد سیم ها را صاف کند.

آموزش حروف الفبا از طریق جعبه حروف

در این جعبه، در خانه های مخصوص از هر حرف الفبا تعداد لازم چیده شده است. مثلا از حرف «م » آخر یک عدد و از شکل غیر آخر «م » یک عدد با رنگ سیاه و از هر کدام آنها 5عدد با رنگ قرمز موجود است.

همچنین به همراه این جعبه یک صفحه مقوایی خط کشی شده با ابعاد 20*30 سانتی متری وجود دارد. روش بازی به این شکل است که ابتدا کلمه ای را مثل «بادام » را دیکته می کنیم. کودک باید به ترتیب حروف « بادام » را با رنگ سیاه از جعبه بیرون بیاورد و کنار هم بچیند تا کلمه « ب ا د ا م» درست شود.

اگر کودک کلمه ای را اشتباه گذاشت با حروف قرمز آن کلمه را تصحیح می کنیم تا متوجه اشتباهش شود و دیکته کلمات را به راحتی بیاموزد.سعی کنید به او آموزش دهید که کلمات را در اخر در جدول الفبا و به ترتیب بچیند.
این کار باعث میشود کودک بعدها بتواند از کتاب لغت استفاده کند.

آموزش تصویری حروف الفبای فارسی با پازل و جورچین

استفاده از پازل ها و جورچین ها یکی دیگر از بهترین روش ها برای برای آموزش حروف الفبا به کودکان است. حتی با این روش میتوان حروف انگلیسی را هم به بچه ها آموخت و با قرار دادن حروف کنار هم یک کلمه ساخت و از کودک خواست که این کار را تکرار کند تا کلمات بیشتری بسازد و یاد بگیرد.حتی میتوان از کودک خواست که حرفی را که از او میخواهید. در بین کلمات پیدا کند و به شما بدهد.

 

آموزش نگارش لغت

حتما تا به حال به این فکر کرده اید که آموزش نوشتن و یا آموزش نگارش لغت کاری با دشواری بالا است چرا که در زبان فارسی ما چندین حرف با یک صدا داریم که باید در کلمات مختلف به درستی به کار روند. آموزش نگارش لغت با نظارت پدر و مادر و با استفاده از ابزار خاصی که برای این کار مورد استفاده است امکان پذیر می باشد و شما می توانید از روش های مختلفی برای آموزش املا به کودکان استفاده نمایید.

ساده ترین راه، آموزش شاخص ها به کودکان می باشد. برای مثال آموزش صابون در ابتدا برای کلماتی که از حرف (ص) در آن ها استفاده می شود می تواند راهکار مناسبی باشد. البته در این مرحله صبر زیادی لازم است تا کودک بتواند با انواع کلمات بیشتر آشنا شده و سپس به ذهن خود بسپارد که از کدام حروف هم صدا در کدام کلمات استفاده کند.

 

بازی آموزش حروف الفبا

 

در قسمت بالا گفته شد که از چه بازی هایی برای یاد دادن حروف الفبا به کودکان خود استفاده کنید امیدوارم مطالب گفته شده مفید واقع شوند.