آکاآپ: اکثر مردم که خود بهره ی چندانی از بلند قامتی نبرده اند دلشان می خواهد که فرزندانی بلند قد داشته باشند. برای رسیدن به این منظور بچه ها در سنین رشد نیاز به مواد غذایی مغذی دارند. البته ممکن است با مصرف مواد غذایی مفید حتی بعد از سنین رشد نیز چند سانتی به قد اضافه شود اما بهتر است از همان سنین کودکی به فکر قد و قامت بچه ها بود. 

پیروی از اصول تغذیه ای صحیح بر روند رشد و نمو و سلامت قدی کودک تاثیر مستقیم دارد، یعنی می تواند موجب بلند قد تر شدن کودک و رسیدن به پتانسیل قدی ناشی از ژنتیک شود. بالطبع اگر کودک برنامه غذایی بی کیفیتی داشته باشد، به طول قدی لازم نمی رسد و از استانداردهای رشدی خود عقب می ماند.تخم مرغ برای رشد کودکان بسیار تاثیر گذار است و علاوه بر رشد فپقد آن ها برای سلامتی جسمانی آن ها بسیار مفید است.در این مقاله از مجموعه مقالات آکا, به تاثیر تخم مرغ در افزایش قد کودکان و نتایج آزمایش دانشمندان میپردازم. برای مطالعه جزییات بیشتر در ادامه مطلب با اکا همراه باشید.

تخم مرغ در بلند قد شدن کودک تاثیری دارد ؟

استفاده ی روزانه از تخم مرغ باعث رشد و تندرستی هرچه بیشتر در کودکان می شود . با توجه به بررسی های محققان ، تخم مرغ می تواند بطور قابل توجهی باعث افزایش رشد در کودکان و نوجوانان شود و درسال 2015 میلادی در ایکادور کودکان بطور رندوم بین سنین 6 تا 9 سال به مدت 6 ماه روزانه یک عدد تخم مرغ می خوردند .تحقیقات و بررسی هایی که به تازگی انجام شده اند نشان می دهند که تخم مرغ کودکان را به میزان 47٪ از بازماندگی رشد حفاظت می کند.

محققان برای بدست آوردن نتایج بهتر گروهی از کودکان را که تخم مرغ می خوردند با گروهی دیگر که تخم مرغ نمی خوردند، مورد بررسی و تحقیق قراردادند و متوجه شدند گروهی که تخم مرغ دریافت می کردند در مقایسه با گروه دیگر وضعیت سلامتی بهتری داشته و قد بلندتر بودند .

زرده و سفیده ی تخم مرغ حاوی پروتئین ، ویتامین و مواد معدنی است و بسیار مقوی بوده و بیش از نصف پروتئین تخم مرغ در سفیده ی آن است ، سفیده منبع ویتامین های دی ، ب6،ب12 و مواد معدنی ای همچون زینک و آهن است که منبع مغذی ای برای رشد و سلامتی در بزرگسالان و به ویژه کودکان می باشد .

Image result for ‫تخم مرغ برای افزایش قد‬‎

نویسنده مقاله ای علمی به این موضوع اشاره کرده که تخم مرغ ها پتانسیل این را دارند تا عوامل بازماندگی رشد را کمتر کرده و نتایج بررسی ها نشان دهنده ی کاهش شایع و رایج در بازماندگی رشد و کسری وزن به ترتیب به میزان 47٪ و 74٪ می باشد .

این نویسنده همچنین گفته است که از تاثیرات این مداخله بسیار شگفت زده شده اند و بررسی های دقیقی روی عکس العمل های آلرژیکی به تخم مرغ انجام داده شده و هنوز هیچ حادثه ای رخ نداده و گزارش نیز نشده است و در کل تخم مرغ یک غذای کامل محسوب می شود که به طور مطمئن و قابل اعتمادی بسته بندی می شود و برای جوامع مختلفی نسبت به غذاهای مکمل مخصوصاً غذا های مقوی به راحتی قابل دسترسی است .