بازی‌های کودکان همراه با کثیف کاری برای بزرگترها با کلی زحمت و استرس همرا است اما این قبیل بازی‌ها  از اهمیت فراوانی در دوران آموزشی بچه‌ها خصوصا کودکان نوپا برخوردار است. کودکان یادگیرنده‌های فعالی هستند و برای کودکان نوپا آموزش و یادگیری به همراه بازی باید باشد.

بازی‌های کودکان که همراه با کثیف کاری هستند، خیلی با ارزش است. زیرا حواس پنج گانه آنها را تحریک می‌کند، کودکان می‌توانند احساس لامسه، بویایی، دیداری و حتی چشایی را در نتیجه کثیف کاری حس کنند. بچه‌ها به محض اینکه بازی‌های کثیف کاری را شروع می‌کنند خیلی کارها را انجام می‌دهند، آنها می‌توانند مشاهد، درست کردن، ساختن، اکتشاف، تخیل، تحقیق، تفسیر و حتی استراحت و تمدید اعصاب را داشته باشند.


بازیهای کثیف و سرگرم کننده
بازي های کثیف یا بازي های شلخته (Messy Play) مانند کف بازي، رنگ بازي، خاک بازي، گِل بازي و شن بازي حواس بچه ها را تحریک می کند، حتی برخی بچه ها دوست دارند با غذاهایی مانند ماکارونی بازي کنند. والدینی که نگران خوردن خمیرهای بازي توسط کودک هستند؛ میتوانند با آرد و رنگ های خوراکی، خودشان خمیر درست کنند در ادامه به چند نمونه از فواید بازیهای کثیف را ذکر می کنیم:


گل بازي

آب و خاک یک ایده خوب برای فعالیت های کثیف کاری هست. درصورتی که هوا گرم باشد یک سرگرمی خوبی برای خارج از منزل است. بچه ها عاشق گل بازي هستند و درست کردن شکل های گوناگون با استفاده از قالب کمک به درک بهتر مهارت ادراک هندسی و فضایی در بچه ها می کند.

خاک بازی کودکان | پیشگیری از افسردگی کودکان با خاک بازی و گل بازی

آب بازي
آب بازي یکی از سرگرمی هایی است که بسیار انرژی بخش است و یگ سرگرمی است که کودکان می توانند در کنار خانواده شان آن را انجام دهند.
برخی خانواده ها بخاطر حساسیتی که روی فرزندان خود دارند امکان دارد اجازه ی این کار را به کودکان خود ندهند ولی درصورتی که از تأثير بسیار زیادی که آب‌بازی چه در فضای باز یا چه در حمام برای کودکان دارد آگاه شوند خود آن ها هم به کودکان ملحق می شوند.

آب میتواند یک کودک بد اخلاق را آرام کند،آب ماده ای تسکین دهنده است. چنانچه بچه شما روز بدی داشته و هر آنچه که مادر و پدر انجام دادند کمکی نکرده، گاهی مهیا کردن یک لگن پر آب و نشستن در کنار کودکتان زمانی که دارد در آب‌بازی می کند، برترین کاری است که میتوانید انجام دهید.

نقاشی با گواش
معمولاً نقاشی با مداد رنگی سبب خستگی بی انگیزگی و پناه بردن کودک به کارهای تکراری می شود. ولی استفاده از تکنیک گواش به کودکان این امکان را می دهد تا احساسات فردیشان را بدون توجه به روش غلط و درست بیان کنند و آن ها را به صورت گام به گام چیره دستی ها و مفاهیم مرتبط با نیازها وعلائق شان آشنا می سازد.

هنگامی که رنگ با یک تماس قلم مو کاغذ را می پوشاند و با ترکیب آن ها رنگ دیگری متولد می شود، شور و اشتیاق کودکان از این مکاشفه و عمل دیدنیست و آن ها با اعتماد به نفس و انگیزه بیشتر کار را دنبال می کنند و به نتیجه می رسانند و روحیه پشتکار و توانایی در آن ها رشد می کند.

 

در ادامه این مطلب از آکا, به مواردی اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهد بهتر است بگذاریم کودکانمان وقت بیشتری را در طبیعت سپری کنند.

کمی آلودگی به کسی آسیبی نمی‌زند

تقریباً همه‌ی پزشکان و کارشناسان عقیده دارند بچه‌ها باید با میکروارگانیسم‌هایی که در خاک و چمن وجود دارند تماس داشته باشند تا سیستم ایمنی‌شان به خوبی تقویت و تکمیل شود. شاید تمیز کردن لباس‌ها و دست و پاهای گِلی و کثیف کمی سخت باشد اما اگر کمی به فواید گِل بازی فکر کنید شاید دیدتان عوض شود. البته همیشه باید حد اعتدال را رعایت کنید. به هر حال فراموش نکنید که انواعی از بازی‌های غیربهداشتی برای بچه‌ها لازم‌اند!
تماس داشتن بچه‌ها با باکتری‌هایی که به تکامل سیستم ایمنی‌شان کمک می‌کنند باعث می‌شود قدرت دفاعی بچه‌ها در برابر بیماری‌ها و آلرژی‌ها بالا برود. ضمناً فعالیت‌های فضای باز برای کاهش استرس و افسردگی مفید بوده و به رشد ادراکی بچه‌ها نیز کمک می‌کند.

تماس مستقیم با طبیعت، جسم و جان کودکتان را تغذیه می‌کند. بچه‌هایی که مدام با طبیعت در تماس هستند، مهارت‌های حرکتی و انعطاف‌پذیری‌شان تقویت می‌شود و حس بینایی و لامسه‌شان قوی‌تر شده و از التهاب در بدنشان کاسته می‌شود

سیستم ایمنی چگونه کار می‌کند؟

سیستم ایمنی یک سیستم دفاعی در بدن است که از ما در برابر مهاجمان بیرونی مانند میکروب‌ها و باکتری‌هایی که می‌توانند سلامت ما را به خطر بیندازند محافظت می‌کند. سیستم ایمنی کار دفاعی خود را با شناسایی پاتوژن‌هایی که بیماری تولید می‌کنند و عفونت‌هایی که در بدن ایجاد می‌شوند و سپس مبارزه با آن‌ها، انجام می‌دهد؛ اما برای اینکه حمله‌ی سیستم ایمنی موفقیت آمیز باشد، این سیستم باید با میکروارگانیسم‌های بیرون سازگاری پیدا کرده باشد. با رشد بچه‌ها، آن‌ها نسبت به انواع خاصی از میکروب‌ها مقاوم می‌شوند و این اتفاق به این دلیل روی می‌دهد که در معرض چنین میکروب‌هایی قرار گرفته‌اند و سیستم ایمنی‌شان در حال حاضر می‌داند با چه مهاجمانی روبروست و چگونه باید به آن‌ها حمله کند.

فواید طبیعت برای سلامت جسم و روح کودک

طبیعتی که ما در تلویزیون می‌بینیم با دنیای واقعی بسیار تفاوت دارد. بنابراین تنها راه تجربه‌ی طبیعت این است که از خانه بیرون بزنید و به دل طبیعت بروید. پرنده‌هایی که آواز می‌خوانند، زنبورهایی که ویز ویز می‌کنند، طعم بی‌نظیر تمشک‌های وحشی، غروب زیبای خورشید و تمام معجزه‌های باصدا و بی‌صدای طبیعت، بهانه‌هایی هستند که شما را سر جایتان میخکوب کنند تا لذت طبیعت را بچشید و از آن آرامش بگیرید. چطور ممکن است بخواهید کودکتان را از این لذت‌ها محروم کنید؟!

تماس مستقیم با طبیعت، جسم و جان کودکتان را تغذیه می‌کند. بچه‌هایی که مدام با طبیعت در تماس هستند، مهارت‌های حرکتی و انعطاف‌پذیری‌شان تقویت می‌شود و حس بینایی و لامسه‌شان قوی‌تر شده و از التهاب در بدنشان کاسته می‌شود. ضمناً تماس با طبیعت به کودک شما کمک می‌کند در تحصیل آکادمیک خود نیز از عملکرد و تمرکز خوبی برخوردار باشد.
طبق مطالعات علمی، بچه‌هایی که در مزرعه بزرگ می‌شوند و از همان سنین پایین با حیوانات اهلی یا انواع و اقسام حشرات و کرم‌ها در تماس هستند، احتمال ابتلا به آلرژی‌شان کاهش می‌یابد. این بچه‌ها مدام در معرض اندوتوکسین‌هایی هستند که نوعی باکتری موجود در خاک بوده و به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

تقویت اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس واقعی با برنده شدن در یک بازی ویدیویی به دست نمی‌آید. از طریق جنگ لفظی با همسالان نیز اعتماد به نفس کودکتان تقویت نمی‌شود؛ اما شما می‌توانید با فراهم کردن امکان تماس با طبیعت برای کودکتان، اعتماد به نفس او را بالا ببرید، چون طبیعت جایی است که کودک شما با دنیای واقعی روبرو می‌شود. طبیعت می‌تواند ابزار التیام‌بخش بسیار مؤثری برای بچه‌هایی باشد که اعتماد به نفس ضعیفی دارند. کودکانی که با طبیعت تعامل دارند، خودکنترلی را به معنای واقعی تجربه می‌کنند، نظم و احتیاط را یاد می‌گیرند و می‌فهمند آرامش واقعی یعنی چه. مجهز بودن کودک شما به چنین سلاح‌هایی مطمئناً اعتماد به نفس او را افزایش می‌دهد و زمینه را برای فراگیری مهارت‌های لازم فراهم می‌کند.

پیامدهای دور نگه داشتن بچه‌ها از فضای باز

بدون تماس با میکروارگانیسم‌ها، سیستم ایمنی نسبت به موادی که لزوماً بیماری‌زا نیستند، مانند گرده‌ها یا موی حیوانات، حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر شده و باعث می‌شود بچه‌ها دچار آلرژی شوند. منع کودک از تعامل با طبیعت، رشد و خلاقیت او را محدود می‌کند. بچه‌هایی که با محیط پیرامون خود تماس ندارند، فعالیت بدنی‌شان کم است و چیز جدیدی را تجربه نمی‌کنند که به رشدشان کمک کند.
فعالیت بدنی که بچه‌ها در فضای باز انجام می‌دهند، مشغولیتی سالم است که جلوی چاقی آن‌ها را می‌گیرد. چاقی، مشکل درصد زیادی از کودکان در تمام دنیاست و علت آن هم چیزی جز بی‌تحرکی و مدام در فضای بسته ماندن نیست. بنابراین بهتر است باور کنید که نداشتن فعالیت بدنی در فضای باز و طبیعت، خطری برای سلامت روحی و جسمی کودکتان محسوب می‌شود.

استراتژی‌هایی برای به حداقل رساندن کثیفی در این بازی ها:

شاید والدین وقت کافی برای تمیز کردن همیشه نداشته باشند پس در اینجا ما چند راه کار برای اطمینان از ریخت و پاش‌هایی که خارج از کنترل ما نیستند را اشاره می‌کنیم:

خاک بازی و گل بازی برای کودک لازم است

  • همیشه وقتی به گردش و بازی خارج از منزل می‌روید یک دست لباس اضافه همراه خودتان داشته باشید تا اگر نیاز بود به راحتی بتوانید تعویض کنید.
  • از پیش بند یا کاوری برای محافظت از لباس کودک‌تان استفاده کنید.
  • دور محیط بازی و یا زیر میزی که کودک‌تان مشغول نقاشی یا خمیر بازی است را با روزنامه، پلاستیک قابل شستشو و یا یک تکه پارچه بیخودی بپوشانید.

چرا بچه‌هایی که با خاک بازی می‌کنند سالم‌ ترند؟

  • این قبیل بازی‌های کودکان همراه با کثیف کاری را در جاهایی داشته باشید که براحتی بتوان شست و تمیز کرد مثل حمام یا خارج از منزل.
  • قوانین روشنی را از اینکه چه کودک‌تان می‌تواند و یا چه چیزی را نمی‌تواند در چه محیطی انجام دهد، مشخص کنید.مثلا بازی با گل در حیاط و خمیر بازی پشت میز باید انجام شود.
  • نظارت: لازم است تا شما در نزدیک آنها باشید و نظارت داشته باشید تا هر از گاهی حدود و مرزها را یادآوری کنید.
  • خونسرد باشید.شاید شما از اینکه با گل و خاک پوشیده شوید و یا با لباسهای کثیف و خیس برگردید خانه خوشتان نیاید ولی بچه‌ها عاشق آن هستند.