آکاایران به نقل از مجله سیب سبز:  این روزها نقش پدر در مراقبت و تربیت کودک در مقایسه با گذشته تغییرات چشمگیری کرده‌. خوشبختانه مردها این روزها بیشتر در جریان رشد و پرورش کودکان‌شان هستند و تلاش می‌کنند سهم زیادی در تربیت فرزندان‌شان داشته باشند. اما بعضی از آنها با وجود تلاش‌‌هایی که دارند به نظر می‌رسد آن‌طور که باید و شاید در این زمینه موفق ظاهر نمی‌شوند. گروهی از این پدران میان کسب موفقیت‌های شغلی، تامین مخارج زندگی و مسئولیت‌های پدرانه و تامین نیازهای اعضای خانواده گرفتار شده‌اند و به خوبی نمی‌توانند این دو را موازی با یکدیگر مدیریت کنند.  واقعیت این است که هیچ‌چیز مثل مسئولیت‌ها و وظایف پدرانه نمی‌تواند یک مرد را به مرز کمال برساند. شاید شما به عنوان مادر خانواده بتوانید همسرتان را در این زمینه یاری دهید. برای این منظور باید بدانید مرد شما در گروه کدام پدران قرار می‌گیرد تا بهتر بتوانید او را برای نقشش که ایده‌آل‌ترین پدر روی زمین است، همراهی کنید.

پدر کم‌تجربه

 چطور او را کشف کنید

کافی است نگاهی به سر و وضع پدر و کودک بیندازید تا متوجه ناشی بودن پدر شوید. کودکی که لباس مناسب فصل به تن ندارد  یا طوری بغل شده که هر آن ممکن است راه تنفسش بسته شود، همه نشان از این دارد که این پدر بی‌تجربه و ناشی است. این پدر را از کیلومترها فاصله در حالی که مستاصل صندلی بچه را گرفته و نمی‌داند چطور آن را حمل کند تا کودک احساس راحتی کند می‌توان تشخیص داد.

 تکیه کلامش چیست

با این بچه چه‌کار کنیم؟ محاسن این پدر

چیزی که پشت یک پدر ناشی با همه بی‌احتیاطی‌هایش وجود دارد این است که او پدری خاص است که در عین بی‌تجربگی به مسائل توجه دارد و دوست دارد یاد بگیرد. او تلاش می‌کند کار درست را انجام دهد.

 معایب این پدر

پدر ناشی همه چیز را بیش از حد تحلیل می‌کند، از نحوه پوشک کردن بچه تا الگوی خواب او مدام نگران است و این نگرانی را به هر چیزی تعمیم می‌دهد.

 چه کار کنید

باید اعتماد به نفس پدر ناشی را افزایش دهید. یکی از کارهایی که از همان روزهای اول باید به او نشان دهید این است که این تنها شما نیستید که باید کودک را آرام کنید و او نیز می‌تواند با در آغوش گرفتن و حتی یادگیری روش‌های ماساژ فرزندش را آرام کند.

پدر قهرمان

 چطور او را کشف کنید

پدر قهرمان نگاهی واضح و شفاف دارد و در حالی که غذای آماده خود را کنار می‌گذارد و کودک را در بغل می‌گیرد با خوابی که بر او مستولی شده، مبارزه می‌کند. پدر قهرمان همیشه همه چیز را تحت کنترل دارد و به خوبی از عهده مراقبت از فرزند و البته رسیدگی به کارهای روزمره بر‌می‌آید.

 تکیه کلامش چیست

اینها همه اقتضای کودک است و همه چیز مرتب است.

آموزش ساخت یک پدر ایده آل! کودک,پدر ایده آل,همسر ایده آل,شناخت کودک


 محاسن این پدر

فرزند چنین پدری همیشه مرتب است و هیچ نیاز بی‌پاسخی ندارد. همه چیز این کودک فراهم است و از لحاظ روحی و جسمی می‌تواند بی‌نقص باشد. کودکی که پدری قهرمان دارد بدون شک شادترین کودک در میان همسایه‌ها و اطرافیان است.

 معایب این پدر

در برابر یک پدر قهرمان مادر ممکن است فکر کند نقش چندانی ندارد و نمی‌تواند آن‌طور که باید و شاید با کودک ارتباط بگیرد و نزدیک شود. اینکه او می‌خواهد همه چیز کامل و بدون نقص باشد به این معناست که مادر در نقشی که دارد چندان کامل نیست.

 چه کار کنید

از او بخواهید گاهی اوقات کارهایی که چندان کامل نیست انجام دهد، قرار نیست او در همه چیز ایده‌آل باشد. وقتی در برخی مسائل کودک، او مسئولیت را کامل برعهده شما بگذارد کودک می‌داند که نباید مدام به پدر وابسته باشد.

پدر در نقش دوست

 چطور او را کشف کنید

آنها نه تنها در ویژگی‌های‌شان به هم شبیه هستند بلکه در نوع لباس پوشیدن هم کاملا یکسان عمل می‌کنند. برای پدر فرقی نمی‌کند که به پارک برود یا در تراس خانه باشد،‌ او دوستانه تمام سعی‌اش را می‌کند که همه روز کودک را سرگرم کند.

 تکیه کلامش چیست

امروز قراره چی بازی کنیم؟

آموزش ساخت یک پدر ایده آل! کودک,پدر ایده آل,همسر ایده آل,شناخت کودک


 محاسن این پدر

او به معنای واقعی کلمه مرد خانواده است. او یک مراقبت‌کننده است و انگار که با نمونه کوچک خود وقت می‌گذراند. این پدر معمولا کارهای سرگرم‌کننده زیادی انجام می‌دهد و از اسباب‌بازی‌هایی که در اتاق کودک است برای گذران وقت با او استفاده می‌کند.

 معایب این پدر

شاید گاهی این‌طور به نظر برسد که دو کودک در خانه دارید و شما مادر هر دوی آنها هستید. این نوع پدران معمولا زمانی که نیاز به نظم و انضباط در خانه و تربیت کودک وجود دارد به سختی می‌توانند به نقش والدینی خود ایفا کنند.

 چه کار کنید

هرگونه رفتار بالغانه او نسبت به کودک را تایید کنید و گاه به گاه در مورد اینکه چقدر دوست دارید این رفتار را بعدها در فرزندتان نیز ببینید به او توضیح دهید. گاهی درباره مرز نقش دوستی و پدری با او صحبت کنید و از او بخواهید اقتدار پدرانه خود را در برخی از مسائل تربیتی به فرزندتان نشان دهد.

پدر ارگانیک

 چطور او را کشف کنید

به راحتی می‌توانید او را تشخیص دهید. احتمالا اگر او را گم کنید در بازار محلی در حال خرید آب معدنی یا هرجایی که محصولی طبیعی یا کرانچی بدون قند و سالم بفروشند، پیدا خواهید کرد.

 تکیه کلامش چیست

همه چیز طبیعی‌اش خوبه.

آموزش ساخت یک پدر ایده آل! کودک,پدر ایده آل,همسر ایده آل,شناخت کودک


 محاسن این پدر

چنین پدری تمام حواسش به این است که کودک شیر مادر بخورد و به موقع از شیر گرفته شود. همین باعث می‌شود کودک تغذیه سالم داشته باشد. به همین دلیل این کودک یکی از سالم‌ترین کودکانی است که در خانواده و فامیل می‌توان سراغ داشت.

 معایب این پدر

ممکن است کودک از محصولات گیاهی خوشش نیاید، چنین پدری رویکرد زندگی خود را در مورد فرزندش نیز اعمال می‌کند و این حق انتخاب را از کودک می‌گیرد. وقتی کودک خیلی پاستوریزه بزرگ شود،‌ همین موضوع می‌تواند سیستم ایمنی بدن کودک را در برابر بیماری‌ها ضعیف کند.

 چه کار کنید

از او بخواهید دستور تهیه غذاهای سالم را به شما بدهد یا کتاب آشپزی در این زمینه به شما معرفی کند. یادتان باشد درباره تعادل و این حقیقت که فرزندتان گاهی اوقات باید با برخی غذاهایی که کمتر خالص هستند هم روبه‌رو شود، صحبت کنید.

پدر مشغول

 چطور او را کشف کنید

چنین پدری معمولا غرق در لپ‌تاپش در حال خواندن آخرین اخبار یا نتایج بازی فوتبال است. اگر هم برحسب اتفاق در جلسه کاری نباشد، کودک را در صندلی‌اش به تنهایی در حال بازی رها کرده و باز هم با موبایلش مشغول است.

 تکیه کلامش چیست

پوشک را عوض می‌کنم؟ وقت ندارم که...

آموزش ساخت یک پدر ایده آل! کودک,پدر ایده آل,همسر ایده آل,شناخت کودک


 محاسن این پدر

او با کارهای خانه و وظایفش به خوبی آشناست. چنین پدری معمولا برای تکالیف و پروژه‌هایی که کودک در آینده خواهد داشت، بسیار مفید است.

 معایب این پدر

او از دور خود را درگیر می‌کند و این به آن معناست که شما اغلب به تنهایی وظایف والدینی را برعهده دارید و کارهای خانه را انجام می‌دهید. این را هم به یاد داشته باشید که شما تنها کسی هستید که قرار است شب‌ها در کنار کودک‌تان بیدار بمانید.

 چه کار کنید

به او بگویید که درک می‌کنید سرش شلوغ است و خسته از کار آمده و این خیلی خوب است که وظایف را می‌شناسد. او را تشویق کنید که با گذران وقت با فرزندتان او را هرچه غنی‌تر کند. حواس‌تان باشد که اگر او کارهای خاصی را انجام نمی‌دهد وزن کار را در جای دیگر برعهده‌اش بگذارید.

گردآوری کودک آکاایران