با این سرویس مدرسه بروید!

 شاید کمتر از 10 سال پیش یکی از دغدغه های بزرگ مادران و برخی اوقات پدران این بود که برای اینکه فرزندان خود را به موقع به مدرسه برسانند، چه ساعتی از خواب بلند شوند، کی فرزندشان را از خواب بیدار کنند و چگونه به محل تحصیل فرزندشان بروند تا هم فرزندشان تاخیر نداشته باشد و هم خودشان به موقع به محل کار برسند.

 

 

اگر این مسئولیت بر عهده مادران خانه دار بود که استرس کمتری وجود داشت. مادر با آرامش خاطر به موقع از خواب بیدار می شد، بساط صبحانه را برپا می کرد و سپس آرام آرام فرزند دلبند را از خواب بیدار می کرد و برای فرستادن به مدرسه آماده می ساخت.
کودک

برای برگرداندن وی نیز نگرانی شدیدی وجود نداشت. تنها یک برنامه ریزی ساده و مدیریت زمان لازم بود تا به موقع خود را به درب مدرسه رسانده و  فرزندشان را تحویل بگیرند.

اما به نظر می رسد که در طی همین  چند سال اخیر زندگی والدین پیچیده تر شده و مادران نیز بیشتر از گذشته به سر کار می روند و بنابراین فرستادن بچه ها به مدرسه تبدیل به یک معزل بزرگ شده است. همین مساله است که باعث شده سرویس های مدارس، رونق بسیار بیشتری پیدا کنند. اما مساله باز هم به اینجا ختم نمی شود. پیدا کردن یک سرویس خوب و مناسب، رعایت کردن اصول مربوط به آن، جا نماندن از سرویس و .. همه و همه از مشکلاتی است که والدین امروزی با آن مواجه هستند. خانواده ها برای امنیت روحی و روانی خود و فرزندانشان در مواجهه با مشکلاتی از قبیل ترافیک های سنگین،ازدحام جمعیت،خطر رانندگان مبتدی تهدیدهای اجتماعی در مسیر رفت و آمد ترجیح می دهند از سرویس دانش آموزی مناسب استفاده نمایند. ثبت نام خارج از منطقه مسکونی دانش آموزان در مدارس مختلف شهری و بعضاً عدم وجود بعضی از رشته های تحصیلی یا ظرفیت کم آن موجب طولانی شدن مسافت و مشکلاتی در فرآیند ترافیک و حمل و نقل ایجاد می نماید .

هنگامی که یک کودک منتظر سرویس مدرسه است باید از فاصله دور قابل رویت باشد. معمولا برای این منظور لباس ها یا پوشش های رنگی خاصی تن بچه ها می کنند به طوری که این پوشش قادر باشد نور چراغ اتومبیل ها را به خوبی منعکس کند

لذا با توجه به اهمیتی که سرویس مدارس در سالهای اخیر یافته در ادامه نکاتی کلی در مورد انتخاب صحیح سرویس مدرسه و از طرف دیگر رعایت نکات ایمنی به شما والدین عزیز ارایه می گردد تا با مشکلات کمتری در این زمینه مواجه شوید:
ایستگاه انتظار

مکان انتظار کشیدن فرزندان به خصوص کودکان برای سرویس، باید مکانی امن باشد. این مکانها باید از نور خوبی برخوردار باشند بویژه در روزهای زمستانی که صبح ها هوا دیرتر روشن می شود. همچنین ورود و خروج به این ایستگاهها باید آسان باشد و از خیابان اصلی به اندازه کافی فاصله داشته باشند. همچنین هنگام بارش برف باید ایستگاهها تمیز و قابل تردد باشند و کودکان مجبور نباشند برای ورود یا خروج به این ایستگاهها از تپه های برفی عبور کنند.


سرویس مدرسه


قابل رویت بودن و دیده شدن

هنگامی که یک کودک منتظر سرویس مدرسه است باید از فاصله دور قابل رویت باشد. معمولا برای این منظور لباس ها یا پوشش های رنگی خاصی تن بچه ها می کنند به طوری که این پوشش قادر باشد نور چراغ اتومبیل ها را به خوبی منعکس کند و در نتیجه از چندین ده متری قابل رویت باشد.


سوار و پیاده شدن بی خطر کودکان

هنگامی که سرویس مدرسه در حال نزدیک شدن به ایستگاه است بچه ها باید تا زمان توقف کامل سرویس و باز شدن درب ورودی آن در جای خود در درون ایستگاه سرویس بایستند. وقتی که راننده درب را باز کرد زمان مناسب برای سوار شدن بچه ها فرا رسیده است. به بچه ها یادآور شوید که هیچ وقت برای سوار یا پیاده شدن از سرویس با یکدیگر مسابقه و رقابت نداشته باشند.


نشستن در سرویس مدرسه

عموما سرویسهای مدرسه فاقد کمربند ایمنی هستند. بنابراین لازم است تمام بچه ها تا زمان رسیدن سرویس به مدرسه و توقف کامل آن در جای خود نشسته باشند. همچنین باید به بچه ها آموزش داده شود که هنگام بروز خطر یا ترمز ناگهانی چگونه از خود واکنش نشان دهند. آنها باید بدانند در صورت بروز تصادف و باز نشدن درب اصلی سرویس پنجره یا درب اضطراری سرویس کجا قرار دارد و چگونه می توان از آن استفاده کردخروج از سرویس مدرسه

هنگام پیاده شدن از سرویس مدرسه لازم است بچه ها از پله های احتمالی سرویس به آرامی پایین بیایند و هنگام پیاده شدن کاملا مواظب باشند که بند کیف یا لباس آنها به چیزی گیر نکند. همچنین به محض پیاده شدن، از سرویس فاصله بگیرند تا راننده متوجه خروج آنها شود. در غیر اینصورت ممکن است راننده زودتر شروع به حرکت کند و بچه ها به پایین سقوط کنند. همچنین آنها باید از راه رفتن در کنار بدنه سرویس خودداری کنند زیرا این ناحیه نقطه کور محسوب می شود و حضور در آنجا به هنگام حرکت اتومبیل برای کودکان خطرناک است.
برخی از نکات ایمنی ضروری را شخصا به فرزندتان گوشزد کنید
آماده کردن بچه ها برای استفاده از سرویس مدرسه

سالانه میلیون ها دانش آموز از سرویس های مدارس برای تردد بین خانه و مدرسه استفاده می کنند. هر دانش آموز حداقل روزی دو بار از این سرویس ها سوار یا پیاده می شود اما در عین حال هنوز هم برای بسیاری از والدین بویژه آنهایی که برای اولین بار فرزندشان قصد استفاده از سرویس مدرسه را دارد نگران اتفاقات احتمالی در سرویس مدرسه هستند. در ادامه به بررسی روش هایی برای آماده کردن هر چه بیشتر کودکان برای استفاده از سرویس مدرسه می پردازیم.

- اگر مدرسه فرزندتان امکان برگزاری اردوهای تفریحی و یا کلاسهای آموزشی با سرویسهای مدرسه را دارد حتما از این فرصت استفاده کنید تا فرزند شما روش درست استفاده از این وسایل را قبل از شروع رسمی مدارس یاد بگیرد. چنانچه مدرسه مذکور فاقد این امکانات تفریحی باشد والدین خود می توانند در یک فرصت مناسب و هنگام استفاده از وسایل نقلیه عمومی به آموزش مهارتهای لازم به کودکانشان بپردازند.
سرویس

- پس از شروع کلاسهای درس در مدارس در اولین فرصت سعی کنید با معلم فرزندتان آشنا شده و صحبت رو در رو داشته باشید. در لابلای این صحبتها ایشان را مطلع کنید که فرزند شما برای اولین بار قصد استفاده از سرویس مدارس را دارد و در این خصوص از او تقاضای راهنمایی و کمک داشته باشید.

- برخی از نکات ایمنی ضروری را شخصا به فرزندتان گوشزد کنید . به عنوان مثال اینکه هنگام حرکت سرویس از ایستادن و یا قدم زدن در داخل ماشین خودداری کنند و یا برای سوار شدن و یا پیاده شدن عجله و رقابت با دیگران نداشته باشید.

- در اولین فرصت دوستی را برای فرزندتان در داخل سرویس مدرسه اش پیدا کنید که هر دو آنها مقید به نشستن روی صندلی سرویس و صحبت کردن با یکدیگر باشند. زیرا بسیاری از بچه ها فکر می کنند اگر بنا باشد تمام مدت روی صندلی آرام بنشینند فرصت دوست یابی و همکلامی با دیگران را از دست می دهند.

- هر روز فرزندتان را تا کنار سرویس مدرسه همراهی کنید و مطمئن شوید تمام وسایل و لوازم مورد نیازش را به درستی درون کیف مدرسه اش قرار داده است به طوری که هنگام سوار یا پیاده شدن وسایل او روی زمین ریخته نشود. همچنین مواظب باشد چیزهایی که از کوله پشتی کیف مدرسه فرزندتان آویزان است به جاهایی مانند صندلی ماشین، نرده های اطراف خیابان و .. گیر نکند.

با راننده سرویس مدرسه آشنا شوید،شماره تلفن همراه وی را داشته باشید و شماره تماس خود را در اختیار وی قرار دهید

- با راننده سرویس مدرسه آشنا شوید،شماره تلفن همراه وی را داشته باشید و شماره تماس خود را در اختیار وی قرار دهید و اجازه دهید ایشان شما و فرزندتان را بشناسد زیرا راننده در حقیقت می تواند چشم و گوش شما باشد و هر گونه مشکلات رفتاری فرزندتان را به موقع به شما اطلاع دهد.

- و نکته آخر اینکه حتما مسئولین مدرسه فرزندتان(به خصوص کودکان دبستانی) را مجاب کنید که رانندگان سرویس مدرسه را توجیه کنند تا از ظاهر و پوششی مشخص استفاده کنند، همچنین ظاهر سرویس دارای نشانه های مخصوص باشد تا شناخت آن برای کودکان راحت تر و ایمن تر گردد.

تبیان