خسته شدم! چقدر راه طولانیه

 


شاید باور نکنید، ولی شما می توانید سفری لذت بخش همراه با کودکان خود داشته باشید. برای این که این سفر نتیجه بخش باشد، باید 3 چیز را به صورت کامل انجام دهید و آماده کنید.

 

راه حل ها

1- کسل شدن یکی از عوامل اصلی بدخلقی و بدرفتاری بچه ها در سفر است. با تهیه «کیسه های سحرآمیز» از خسته شدن بچه ها جلوگیری کنید. کیسه های پلاستیکی به اندازه یک گالون تهیه کنید (یا جعبه هایی کوچک) تا بسته های فعالیت برای آنها بسازید. در مغازه های اسباب بازی فروشی، خیمه شب بازی، کاغذ نقاشی و ماپیک، کارت بازی، کتاب های کارتونی و بازی های کوچک سفری پیدا می شود. نوارهای کاست موزیکال، داستانهای کودکان و هدفون نیز مفید است. برای این که از گیج کردن آنها و شلوغ شدن محل جلوگیری کنید، هر بار تنها یک کیسه را به کودک بدهید. به آنها بگویید هر گاه کیسه را سالم به شما برگرداندند، کیسه دیگری به آنها می دهید. اگر منظم باشند، در هنگام بازگشت نیز می توانند از آن کیسه ها استفاده کنند.
قوانین محکمی برای خودرو تعیین کرده، آنها را بنویسید و در خودرو نگهدارید.

2- نبودن آزادی حرکت به اطراف نیز دیگر عامل عمده بدرفتاری بچه ها به هنگام سفر است. بعضی اوقات، برای اجتناب از این مشکل، نمی توانید کاری انجام دهید. بهترین راه حل این است که بچه ها را در صندلی های شان شاد و سرگرم نگهدارید و قبل از سفر به بچه ها بگویید چه مدت زمانی باید در صندلی های شان بنشینند. تا حد ممکن تمام جزئیات را مرور کنید تا آنها دقیقاً بدانند چه توقعی از آنها دارید. در سفرهای طولانی هوایی، واقعاً ارزش دارد که برای فیلم داخل هواپیما پولی بپردازید. اما از قبل بررسی کنید که آیا آن فیلم طبق معیارهای شما برای بچه ها مناسب است یا خیر. در هر فرصت ممکن، داخل هواپیما قدم بزنید. روش دیگر برای مقابله با خستگی نشستن بر صندلی این است که لباس هایی کاملا راحت به بچه ها بپوشانید و اجازه بدهید که کفش های شان را درآوردند.

3- چند «کیسه خوراکی» همراه داشته باشید. قبل از سفر در مورد غذاهای دلخواه مخصوص بچه ها سوال کنید و آنها را سفارش دهید. خوراکی هایی سالم با میزان قند پایین که مورد علاقه بچه ها باشند، تهیه کنید. بیسکویت، غلات خشک، ذرت بود داده، آب میوه و بطری آب نیز به همراه داشته باشید. آدامس و خوراکی های مکیدنی نیز باید در فهرست شما باشند، زیرا مدت زمانی طول می کشد تا تمام شوند و در هواپیما از گوش درد جلوگیری می کنند (اشکالی ندارد که چند قانون را بشکنید و چند آدامس بادکنکی خوش مزه نیز بخرید).

4- در صورت امکان، در زمان «سرحال بودن» بچه ها سفر کنید. روی خواب بچه های هیجان زده، طی سفر (هر قدر هم که کوچک باشند) حساب نکنید .
بچه ها را در صندلی های شان شاد و سرگرم نگهدارید و قبل از سفر به بچه ها بگویید چه مدت زمانی باید در صندلی های شان بنشینند.

سفرهای کوتاه با خودرو

راه حل

1- کسالت، عامل اصلی بدرفتاری در طول سفرهای منظم با خودرو است. با استفاده از بسته هایی در صندلی عقب یا آویختن کیسه های پارچه ای از پشت صندلی های جلو یا قرار دادن جعبه های کفش برای انجام فعالیت های آن ها، از خستگی شان جلوگیری کنید. کیسه ها یا جعبه ها را پر از کتاب، بازی های ساده، یا فعالیت هایی کنید که به راحتی انجام می گیرند. اشیا را به طور منظم بین آنها توزیع کنید.

2- قوانین محکمی برای خودرو تعیین کرده، آنها را بنویسید و در خودرو نگهدارید. وقتی انتظارات تان روشن، ساده و دقیق باشند، بچه ها اغلب به آنها عمل می کنند. مثلاً: «به همدیگر دست نزنید»، «در خودرو با صدایی پایین و مناسب صحبت کنید» و «آشغال های خود را جمع کنید». تنبیه هایی برای زیرپا گذاشتن قوانین در نظر بگیرید و طبق آنها عمل کنید. یک تنبیه عالی (که منصفانه و مرتبط با بدرفتاری بوده و برای والدین بسیار جالب است) این است که هر کس قانون را زیر پا گذاشت باید خودرو را بشوید یا داخل آن را جاروبرقی بکشد».

3- «بسته های خوراکی» در خودرو داشته باشید. جالب است بدانید بچه هایی که در حال خوردن هستند رفتار بهتری دارند. مراقب باشید که این خوراکی ها سالم و کم چربی باشند، مانند: بیسکویت های ساده، غلات خشک و ذرت بو داده . از دادن خوراکی هایی که خطر خفگی دارند، به بچه های کوچک تر اجتناب کنید.

ماهنامه کودک
ویرایش و تلخیص:آکاایران