آکاایران:  بر اساس نظریه «بندر»، کودکان آتش افروز با توجه به سن آنان به دو دسته ایجاد آتش سوزی قبل از بلوغ که نشانه ی عمل تهاجم یا انتقام است و ایجاد آتش سوزی در دوره ی بلوغ که معنی و منظور جنسی دارد. وی افزود: این عمل در کودکان کوچک شایع است، خصوصاً پسر بچه ها در سن چهار تا هفت […]

 بر اساس نظریه «بندر»، کودکان آتش افروز با توجه به سن آنان به دو دسته ایجاد آتش سوزی قبل از بلوغ که نشانه ی عمل تهاجم یا انتقام است و ایجاد آتش سوزی در دوره ی بلوغ که معنی و منظور جنسی دارد.

وی افزود: این عمل در کودکان کوچک شایع است، خصوصاً پسر بچه ها در سن چهار تا هفت سالگی دوست دارند با کبریت بازی کنند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: کودکان معمولاً آتش سوزی راه می اندازند و در گوشه ای می نشینند و تماشایش می کنند و گاهی همین عمل ممکن است به آتش سوزی های بزرگ منجر شود.

سلیمانی تصریح کرد: برخی کودکان با آتش زدن های کوچک که قابل کنترل باشد، قانع هستند و عده ی دیگر فقط آتش سوزی دیگران را تماشا می کنند و مجذوب ماشین های آتش نشانی و ازدحام جمعیت می شوند.

وی گفت: آتش افروزی های کوچک با توجه به اینکه از نظر قانونی قابل پیگیری است و برطرف کردن خسران مالی در کار است، اغلب والدین آن را مخفی می کنند و در تحقیقات کمتر گزارش می شود.

این روانشناس ادامه داد: ایجاد آتش سوزی در پسران درصد موارد بوده و بیشتر در سن 12 سالگی اتفاق می افتد.

سلیمانی در رابطه با سبب آتش افروزی در کودکان اظهار کرد: گاهی علت آتش سوزی، ابتلاء به اختلالات روانی گزارش شده اما به عنوان تنها علامت خیلی نادر است.

وی افزود: مطالعه ای که «کوفمن» بر روی 30 کودک آتش افروز انجام داد، مشاهده کرد که 3.4 آنها خشمناکی شدید و 2.3 سندروم بیش از حد فعال مزمن و 1.2 بی اختیاری ادرار داشتند و از نظر تشخیص 2.3 مجنون یا در سر حد جنون بودند و در نوع پیش از بلوغ اغلب اختلالات منش و ناتوانی قرائت اولیه داشتند.

این روانشناس با اشاره به اینکه اغلب جوانان و بزرگسالانی که ایجاد آتش سوزی می کنند، دچار اسکیزوفرنی و یا عقب ماندگی ذهنی هستند، افزود: در کودکان و نوجوانان، آتش افروزی معمولاً با دیگر علائم رفتار ضداجتماعی مانند فرار، دزدی و تهاجم همراه است اما اضطراب و رؤیاهای وحشتناک در همه ی کودکان وجود دارد.

سلیمانی خاطرنشان کرد: در کودکی ایجاد آتش سوزی اغلب با تخیلات مربوط به یکی از اعضای خانواده که باعث طرد دوستی و یا رقیب سرسخت کودک برای عشق والدین شده انجام می شود.

وی افزود: در بالغین علت متفاوت از دوران کودکی است، فرد قبلاً نقشه ی آتش سوزی را طرح می کند و بعد از آن در گوشه ای به تماشای آن می پردازد و احساس هیجان شدید، لذت و قدرت می کند، پس گروه بزرگسالان شبیه بزرگسالان نوروتیک هستند که آتش می افروزند، این عمل سادیسم جابجا شده غریزه ی جنسی تلقی می شود.

این روانشناس خاطرنشان کرد: فروید معتقد است که آتش افروزان در مرحله ی جنسی – ادراری باقی مانده اند و این اعتقاد از آنجا ناشی می شود که معمولاً رؤیاهای راجع به آتش همراه با یادآوری بی اختیاری ادرار در کودکی است که اغلب آنان بی اختیاری ادرار در کودکی داشتند.

سلیمانی یادآور شد: باید علت آتش سوزی روشن شود و سپس نسبت به برطرف کردن آن اقدام شود و چنانچه کودک دچار اختلالات روانی است باید اختلالات درمان شود، در اکثر موارد آنها را در مؤسسات خاص نگهداری می کند تا احتمال آتش سوزی از بین برود.

نی نی سایت

مطالب مرتبط:

گریه کودک را با آینه متوقف کنید !

توجه کودک به آرایش، این اشتیاق طبیعی است؟

دو فرمول غلط در تربیت کودک

.

منبع :