آکاایران:  زمانی که صحبت از 1 سالگی نوزاد می شود، به نظر می رسد که تمام آدم ها خبر های بدی برایتان دارند. از نخوابیدن های کودک گرفته تا گریه هایی که تا 3 ماه اول پس از تولد او ادامه دارد. اما نگران نباشید، فرزند شما می تواند به راحتی بخوابد، شما می توانید خستگی این دوره را کاهش دهید اگر درباره […]

 زمانی که صحبت از 1 سالگی نوزاد می شود، به نظر می رسد که تمام آدم ها خبر های بدی برایتان دارند. از نخوابیدن های کودک گرفته تا گریه هایی که تا 3 ماه اول پس از تولد او ادامه دارد. اما نگران نباشید، فرزند شما می تواند به راحتی بخوابد، شما می توانید خستگی این دوره را کاهش دهید اگر درباره مراحل رشد کودکتان بیشتر بدانید.

خواب
تا 3 ماهگی، نوزاد نمی تواند وقت خواب خود را تشخیص دهد و این وظیفه والدین است که او را در این راه یاری کنند تا بفهمد که شب زمان خواب است. این موارد را در نیز در نظر بگیرید.

از تولد تا 2 ماهگی، نوزادان حدود 18 ساعت در روز می خوابند که معمولا هر کدام دو تا سه ساعت طول می کشد.
نوزاد باید تا چهار ماهگی در گهواره خود و در اتاق والدین بخوابد.

تعدادی از نوزادان از ماه دوم شروع به خوابیدن در طول شب و بیشتر آنها از 5 ماهگی به این شیوه عادت می کنند. حتی در سن 6 ماهگی دیگر احتیاجی به تغذیه شبانه هم ندارند.

در سن 6 ماهگی نوزاد به حدود 12 ساعت خواب در طول شب، به اضافه 2 تا 3 ساعت خواب در طول روز احتیاج دارد.

تغذیه
همه ما می دانیم که شیر مادر بهترین گزینه برای نوزاد است. این نکات را نیز مد نظر داشته باشید:

به نوزاد تا 6 ماه اول فقط شیر مادر بدهید و این کار را تا حداقل 12 ماهگی دنبال کنید.

نوزادان زیر 6 ماه می توانند تمام مواد مغذی لازم را از شیر مادر یا شیر خشک به دست آورند. فرزند شما به غذاهای جامد قبل از 6 ماهگی احتیاجی ندارد.

نوزادان تقریبا چند ساعت یک بار به غذا احتیاج دارند. اما هر چه بزرگ تر شوند، مقدار غذای بیشتری را در وعده های غذایی کمتری خواهند خورد.

نوازادان بین 6 ماه تا 1 سال باید مخلوطی از غذاهای سالم به همراه شیر مادر یا شیر خشک بخورند. از دادن کره بادام زمینی و عسل به نوزادان در این سن خودداری کنید زیرا موجب آلرژی می شود.

تکلم
زمانی که صحبت از حرف زدن کودکان می شود، هر کودکی از دیگری متفاوت است. بعضی از آنها حتی قبل از این که قادر به راه رفتن باشند، کلماتی را به زبان می آورند، در حالی که بعضی دیگر تا چند ماه اول هیچ نمی گویند. بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که تا جایی که می توانید با او صحبت کنید به عنوان مثال از کارهایی که در طول روز انجام داده اید، برای او حرف بزنید.

بیشتر نوزادان از سن 2 تا 5 ماهگی آغاز به در آوردن صدا هایی با دهان خود می کنند. از آن زمان به بعد تمایل آنها برای حرف زدن بیشتر و بیشتر می شود.

نوزادان از 6 ماهگی تا 1 سالگی قادرند کلماتی را که می شوند، درک کنند.

بین 6 تا 12 ماهگی، بیشتر نوزادان اولین لغات خود را به زبان می آورند. اما اگر کودک شما کمی دیرتر به حرف آمد، نگران نباشید. رشد هر کودکی با دیگری متفاوت است.

بیشتر کارهایی که شما برای کودکتان انجام می دهید، به توانایی کودکتان بستگی دارد. درک مراحل رشد او می تواند این روند را بهتر و ساده تر کند که نتیجه آن استرس و بی خوابی کمتر است.

نی نی بان

مطالب مرتبط:

می خواهید بدانید نوزادتان چرا گریه میکند؟؛دستگاه تشخیص گریه نوزاد

راه های عالی برای آرام کردن نوزاد در زمان واکسیناسیون!

بهترین شیوه برای حمام کردن نوزاد

.

منبع :