آکاایران: به افزایش موقتی دمای بدن تب گفته می شود. تب از آن جهت مهم به شمار می آید زیرا نشانه ابتلا به بیماری دیگری است. در واقع فردی که تب دارد اتفاقات غیرطبیعی در بدن او در حال بروز است و این یعنی بیماری. برای یک انسان بالغ تب اگرچه ناراحت کننده است اما معمولا به عنوان […]

آکاایران: تب کودک را با دستمال خیس پایین نیاورید!

به افزایش موقتی دمای بدن تب گفته می شود. تب از آن جهت مهم به شمار می آید زیرا نشانه ابتلا به بیماری دیگری است. در واقع فردی که تب دارد اتفاقات غیرطبیعی در بدن او در حال بروز است و این یعنی بیماری. برای یک انسان بالغ تب اگرچه ناراحت کننده است اما معمولا به عنوان یک وضعیت بسیار حاد و نگران کننده در نظر گرفته نمی شود البته تا زمانی که به 39.4 درجه نرسیده باشد. در این درجه و با گذشتن از آن فرد باید به مرکز درمانی انتقال داده شود. اما در خصوص نوزادان و کودکان، افزایش اندک دمای بدن می تواند نشانه ابتلا به عفونت باشد و به همین دلیل باید سریعا به مرکز درمانی انتقال داده شوند.

از بین رفتن تب معمولا طی چند روز صورت می گیرد. درحقیقت افت دمای بدن و رسیدن آن به سطح معمول، چند روزی زمان می برد. اگرچه راه های مختلفی برای از بین بردن تب وجود دارد اما نکته جالب توجه این است که بنا به توصیه بسیاری از پزشکان و مراکز درمانی معتبر جهانی، بهتر است تب درمان نشود تا به طور طبیعی از شدت آن کاسته شده و در نهایت از بین برود. این توصیه از آن جهت مطرح می شود زیرا تب نقش مهمی در کمک به سیستم ایمنی بدن جهت نابودی عفونت ها ایفا می کند.

با توجه به اینکه چه عواملی موجب بروز تب می شوند، ممکن است این علایم در بروز آن مشاهده شود:

تعرق بدن
لرزش
سردرد
احساس درد در ماهیچه ها
کاهش یا از دست دادن اشتها
کم آبی بدن
ضعف عمومی

تب در کودکان
درصورتی که دمای بدن کودک از مرز 37.5 درجه بگذرد او اصطلاحا تب کرد است. والدین در این موارد دچار اضطراب شده و تلاش می کنند تب کودک را پایین بیاورند. اما نکته مهم این است که همواره حفظ خونسردی و بروز واکنش منطقی کمک زیادی به حل مشکلات می کند. به خاطر داشته باشید که بروز تب در کودکان امری شایع است و معمولا به طور طبیعی و با گذشت اندک زمانی فروکش می کند. در واقع می توان گفت هر کودکی حداقل یک بار تب را تجربه کرده است. بهترین راه جهت مطمئن شدن از اینکه گرمای بدن کودک ناشی از تب است یا نه، استفاده از دماسنج است.

چه عواملی موجب بروز تب می شود؟
در بسیاری از موارد ابتلای بدن به انواع عفونت ها موجب بروز تب می شود با این حال بیماری ها هم در این میان تأثیر دارند. در واقع تب نوعی واکنش مناسب از سوی بدن به عوامل بیماری زا به شمار می آید زیرا وقتی دمای بدن کودک از حد طبیعی خود بیشتر می شود، ادامه حیات باکتری ها و ویروس ها مشکل و حتی غیرممکن می شود. از عوامل زیر به عنوان فاکتورهای شایع بروز تب یاد می شود:

عفونت گوش
سرخک
عفونت کلیه و مجاری ادرار
و بیماری های شایع دوران کودکی از جمله آبله

دمای بدن کودک در حین رویش دندان ها نیز می تواند افزایش یافته و حتی به تب نیز منجر شود. گذشته از آن، پس از تزریق واکسن بروز تب امری شایع است. پوشاندن بیش از حد لباس به کودک و قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید آن هم برای مدتی طولانی از مواردی است که به افزایش دمای بدن منجر می شود.

چه باید کرد؟

درصورتیکه سن کودک کمتر از سه ماه بوده و دمای بدنش از مرز 38 درجه عبور کند باید سریعا او را به مرکز درمانی منتقل کنید.

همچنین اگر سن کودک بین 3 تا 6 ماه باشد و دمای عمومی بدنش از مرز 39 درجه عبور کند، آنگاه باید سریعا او را به مرکز درمانی منتقل کنید.

توصیه می شود اگر مشاهده کردید که کودک بنا به دلایل نامشخص و به دفعات استفراغ می کند و تمایلی به غذا خوردن ندارد او را به مرکز درمانی منتقل کنید تا پزشک با انجام معاینات دقیق تر، تشخیص درستی درباره وضعیت سلامت کودک ارایه کند.

یادتان باشد اگر کودکتان مبتلا به تب شد، نخستین کاری که باید انجام دهید این است که نگذارید بدنش دچار کم آبی شود. برای این کار باید مقدار زیادی آب به او داده تا از دست رفتن آب بدنش در پی افزایش دمای بدن جبران شود. حتی اگر کودک تمایلی به نوشیدن آب و مایعات ندارد این کار را انجام دهید تا حداقل خیالتان از بالا بودن میزان آب موجود در بدنش مطمئن شود.

درصورتیکه کودک تب دارد اما محیطی که در آن زندگی می کند گرم و طاقت فرسات حتما دمای بدنش را با کارهایی نظیر استفاده پوشاندن کودک با پارچه ای نخی و نازک کاهش دهید. البته یادتان باشد کودک همچنان باید لباس بر تن داشته باشد.

همچنین بهتر است دمای عمومی محیط را کم کنید. مثلا می توانید پنجره ها را باز کنید. دمای 18درجه سانتیگراد، دمای مناسبی برای محیطی است که کودک مبتلا به تب در آن قرار دارد.

برخلاف آنچه که بسیاری از والدین در حین ابتلای کودکشان به تب انجام می دهند، استفاده از پارچه و یا اسفنج خیس و قرار دادن آن بر روی پیشانی و پاهای کودک توصیه نمی شود.

داروهایی نظیر قرص یا شربت ایبوبروفن به کاستن از دمای بدن کودک کمک زیادی می کنند. همچنین استفاده از مسکن ها نیز تأثیر بسزایی دارد اما به خاطر داشته باشید که نباید این قرص ها را به طور همزمان به کودک بدهید بلکه در صورتی که یکی را استفاده کردید و نتیجه چندانی به دست نیاوردید، راه کار بعدی را آزمایش کنید.

در بسیاری از موارد افزایش دمای بدن کودک و ابتلای وی به تب می تواند با اختلالات عمومی دیگری همراه باشد نظیر استفراغ و جوش های پوستی.

نی نی بان

مطالب مرتبط:

آب سیب برای درمان تب کودکان مفید است

تب کودک را چگونه پایین بیاوریم؟

درجه تب کودک چه موقع اورژانسی می شود؟

.

منبع :