آکاایران: نقاشی کودک وقتی فرزندتان نقاشی هایی عجیب و غریب به شما تحویل می دهد بهتر است به علت این قضیه فکر کنید و آن را ریشه یابی کنید چه عواملی در طراحی و اجرای اینگونه نقاشی ها تاثیرگذارند؟علت روانشناسی این امر چیست؟با دقت و با دیدی مثبت به نقاشی او نگاه کنید. سعی کنید بدون […]

نقاشی کودک

وقتی فرزندتان نقاشی هایی عجیب و غریب به شما تحویل می دهد بهتر است به علت این قضیه فکر کنید و آن را ریشه یابی کنید چه عواملی در طراحی و اجرای اینگونه نقاشی ها تاثیرگذارند؟علت روانشناسی این امر چیست؟
با دقت و با دیدی مثبت به نقاشی او نگاه کنید. سعی کنید بدون اینکه تحت تاثیر قرار بگیرید، منظور نقاشی را درک کنید.
احتمالا کودک شما به سختی از مرحله خط خطی کردن گذشته است؛ اما اکنون نیز نقاشی هایی می کشد که به نظر شما عجیب هستند.

مشکل: شما گاه از خود می پرسید که آیا ورای این طرح های عجیب و غریب، مشکل روانی نهفته نیست؟
از آنجایی که کودک تان از نقاشی کردن لذت می برد، این فقط شما هستید که آشفته اید، البته این امکان وجود دارد که این عمل او دلیل خاصی نیز داشته باشد که فقط یک متخصص می تواند آن را رمز گشایی کند.
نقاشی های او بدون ریتم و تناسب است

او همه چیز را به صورت نامناسبی بزرگ تر از حالت عادی می کشد (مثال آدمی بزرگ تر از یک خانه)، عناصر نقاشی او بدون اینکه با هم تناسبی داشته باشند، در هوا معلق هستند. هر چند که شما گاه متوجه نمی شوید او به طرز باور نکردنی در حال پیشرفت است. برای مثال او آدم برفی می کشد که بیشتر شبیه قورباغه است اما دو نقطه به عنوان چشم و خطی را به عنوان دهان برای او در نظر گرفته است که نشان دهنده این است که کودک به تدریج در حال شناسایی اعضای بدنش و شکل آن هاست. او در نقاشی هایش خانه، خورشید و… می کشد که صورت یک انسان را دارند؛ او به کمک آن ها در حال تصور کردن چهره خودش است.

چه کار باید کرد؟
او را با قرار گرفتن در کنارش، در هنگام نقاشی کردن تشویق کنید، در کنار نقاشی هایش تاریخ آن را بنویسید و آن ها را نگه دارید: به کمک این کار می توانید متوجه روند تکاملی نقاشی های او بشوید. شاید بتوان از آن ها یک آلبوم نقاشی درست کرد.

چه باید گفت؟
به عنوان مثال به او بگویید: «تو این همه مداد رنگی و ماژیک داری، می توانی از همه آن ها استفاده کنی. به دستان من نگاه کن ببین چقدر خنده دار و بامزه است وقتی این طور مداد را به دست می گیرم …»
کودک احساسات زیادی دارد که می خواهد آن ها را ابراز کند…

شما طرح های او را گیج کننده می یابید؟
در چهار سالگی ذهن کودک چهارچوب خاصی ندارد و او فقط قوه تخیل بسیار قوی دارد. او از نقاشی برای بیان احساسات و عواطف خود بهره می برد. کودک به کمک نقاشی می خواهد که با مخاطبش – به وسیله همراهی کلام و طرح – ارتباط برقرار کند و هدف او از این کار آغاز یک گفتگو است.

چه باید کرد؟
با دقت و با دیدی مثبت به نقاشی او نگاه کنید. سعی کنید بدون اینکه تحت تاثیر قرار بگیرید، منظور نقاشی را درک کنید. به نگاه کردن ادامه دهید و سعی کنید از خود سوالاتی بپرسید که در کشف منظور کودک، شما را یاری دهند. خواهید دید که نشانه های فروانی می یابید.

چه باید گفت؟
مثلا به او بگویید: «در مورد نقاشیت برایم حرف بزن … این چیست؟» «این آقا به نظر خوشحال نمی رسد …»
وقتی نقاشی های کودک نشان از یک ناراحتی دارند…
در این حالت معمولا کودک کاغذ نقاشی خود را پاره می کند. طرح های او نسبت به اندازه کاغذ، کوچک هستند؛ طرح های او بسیار سریع، بدون فکر و با حالتی که نشان دهنده خشم است، کشیده شده اند؛ گاه کودک فقط از یک رنگ استفاده کرده است و …
شما معمولا با دیدن این نقاشی ها تم تکراری و نگران کننده آن را درک می کنید.

چه باید کرد؟
مبالغه نکنید. خودتان را به جای کودکتان بگذارید. چه چیز او را برآشفته است؟ به تازگی اتفاقی افتاده است؟ از کسی جدا شده است؟ برادر یا خواهر کوچک تری تازه به جمع شما اضافه شده است؟ نقاشی های او می تواند بیانگر هر کدام از این تنش ها باشند. اگر نسبت به منبع اصلی این تنش شک دارید، از یک روانشناس کمک بگیرید. او نقاشی ها و طرح های او را نسبت به سن کودک بررسی و تفسیر می کند.

چه باید گفت؟
به کمک جملاتی همچون «اسم این خانه در نقاشی ات چیست؟ او خوشحال است یا نه ؟» او را ترغیب کنید که در مورد نقاشیش حرف بزند.

دکترسلام

مطالب مرتبط:

تست روانشناسی نقاشی کودکان

خانه ، درخت ، خورشید ، در نقاشی کودک

کودک حرف هایش را با نقاشی می زند!
 

.

منبع :