آکاایران: شاید خیلی طبیعی باشد که بچه کوچک تان ۶ تا ۱۲ بار در سال سرما بخورد. حتما در این مواقع دستپاچه می شوید و به دنبال راه حل هایی هستید تا هرچه زودتر بیماری فرزندتان را علاج کنید. شاید در این میان به انواع و اقسام توصیه های اطرافیان عمل کنید تا بلکه بتوانید از پس بیماری برآیید. ما به […]

شاید خیلی طبیعی باشد که بچه کوچک تان ۶ تا ۱۲ بار در سال سرما بخورد. حتما در این مواقع دستپاچه می شوید و به دنبال راه حل هایی هستید تا هرچه زودتر بیماری فرزندتان را علاج کنید. شاید در این میان به انواع و اقسام توصیه های اطرافیان عمل کنید تا بلکه بتوانید از پس بیماری برآیید. ما به شما می گوییم که در درجه اول خونسردی خود را حفظ کنید و به نشانه ها توجه کنید. همراه کردن مراقبت های مادرانه با چاشنی مهر و محبت می تواند راهگشای شما باشد. در این مواقع روش های ساده ای وجود دارد که می توانید تا حدی بیماری فرزندتان را کنترل کنید. این گزارش را بخوانید تا بدانید غیر از نگرانی کارهای دیگری هم می توان انجام داد.

اگر یکی از علائم زیر را در فرزندتان دیدید ، دستپاچه نشوید، به پزشک زنگ بزنید و با او مشورت کنید و اگر لازم بود فورا برای ملاقات با پزشک و تجویز دارو اقدام کنید:

اگر غذا نمی خورد: اگر آنقدر علائمش وخیم بود که دیدید غذا هم نمی خورد حتما با پزشک تماس بگیرید. یکی از پزشکان در این باره می گوید: مناسب ترین روش این است که ببینید آیا کودک تان حداقل هر 6ساعت ، پوشک خود را خیس می کند یا نه.

تب: اگر فرزندتان ۳ ماهه یا کمتر است و دیدید دمای بدنش بالای ۳۷ درجه رسیده بلافاصله با پزشکش تماس بگیرید. بچه های  زیر ۳ ماه هنگام بیماری، خطر مشکلات تنفسی بیشتر آنها را تهدید می کند. برای بچه هایی که سن شان بالاتر است ، اگر تب شان به حدود ۳۸ یا ۳۹ درجه رسید یا حتی تب خفیفی داشتند و چند روز ادامه پیدا کرد ، حتما با پزشک تماس بگیرید.

مشکلات تنفسی: اگر دیدید که نفس کشیدن فرزندتان توأم با صداهای غیرعادی و عجیبی است یا هنگام خواب صداهای بلندی از او می شنوید ، پس حتما مشکلی وجود دارد. در این مواقع حتما باید با پزشک تماس بگیرید یا ظرف چند دقیقه او را به پزشک برسانید.

حالت خواب آلودگی یا بدعنقی زیاد: هیچ کسی دوست ندارد بیمار شود ، بنابراین اگر دیدید بچه تان موقع بیماری کمی بدعنق شد ، زیاد تعجب نکنید. اما اگر متوجه شدید که حالت خواب آلودگی داشته یا بدخلقی می کند ، بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

سرفه های طولانی: سرفه باعث تمیز شدن مخاط و خالی شدن آن از ریه بچه می شود، اما اگر این سرفه ها بیش از ۷۲ ساعت ادامه پیدا کرد یا خیلی وخیم شد تا حدی که او را به استفراغ انداخت ، حتما با پزشک تماس بگیرید.

نشانه وخیم دیگر: زمانی که بچه تان سرما خورده و شما علائم سیاه سرفه را هم در او می بینید و اگر دیدید که تنفس او هم توأم با صدا یا مشکلی بوده یا آنکه مایعات به اندازه کافی نمی نوشد ، حتما با پزشک تماس بگیرید.

اگر سرماخوردگی از بین نرفت: اگر علائم بچه تان بعد از یک هفته بهتر نشد ،مجددا  به پزشک زنگ بزنید تا مطمئن شوید که دچار نوع دیگری از عفونت نشده باشد.

آبریزش بینی که بهتر نمی شود: اگر آبریزش بینی او بعد از چند روز خوب نشد یا همچنان عطسه کرده و همراه با آن چشم هایش هم قرمز شده است به پزشک خود زنگ بزنید. شاید علائم آلرژی باشد.

سایر علائم: اگر دیدید بچه تان دچار گوش درد شدیدی شده یا لب هایش کبود شده یا گلودرد همراه با تورم گردن و تب دارد ، حتما با پزشک تماس بگیرید. همه اینها می تواند نشانه بیماری دیگری هم باشد.

به شمّ خود اعتماد کنید

وقتی دچار شک شدید ، از برداشتن گوشی و تماس گرفتن اصلا نترسید. بسیاری از والدین وقتی بچه شان بیمار می شود نیاز به این دارند تا کسی به آنها بگوید که چیزی نیست و قوت قلب پیدا کنند و این کاملا طبیعی است. بنابراین به شمّ خود اعتماد کرده و اگر فکر می کنید مشکلی هست به پزشک تان زنگ بزنید. صحبت با پزشک باعث آرامش ذهنی شما می شود. انواع سرماخوردگی می تواند برای والدین واقعا آزاردهنده باشد ، چراکه در اکثر موارد دارویی که بتواند باعث بهتر شدن این وضعیت شود وجود ندارد. اما صحبت با پزشکان می تواند به والدین قوت قلب داده و آنها را مطمئن کند کاری که انجام می دهند ، درست است.

درمان های خانگی

انجمن پزشکی آمریکا در این مواقع پیشنهاد می کند که از داروهای بدون نسخه برای سرماخوردگی و سرفه آن هم برای بچه های زیر ۶ ماه استفاده نکنید. پس چاره کار چیست؟

پیشنهاد ما این است که از روش های موثر و مطمئن و سالم خانگی استفاده کنید. شاید هیچ کدام از آنها باعث کوتاه شدن دوره بیماری نشود ، اما کاری می کند تا فرزندتان کمی احساس بهتری داشته باشد.

استراحت زیاد

مبارزه با عفونت ، انرژی زیادی می گیرد و می تواند بچه را خسته کند. وقتی بچه تان استراحت می کند ، در حال بهبود است و این دقیقا همان چیزی است که به آن نیاز دارد.

چه باید کرد: وقتی نمی خوابد ، او را به انجام فعالیت های آرام و بی صدا تشویق کنید. اگر خیلی بیمار است ، برایش کتاب بخوانید یا بگذارید فیلم مورد علاقه اش را ببیند.

بخار

استنشاق بخار باعث تسکین مخاط او در مجراهای بینی اش می شود. یک حمام آب گرم هم می تواند برایش بسیار آرام بخش باشد.

چه باید کرد: استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز یا بخارساز خنک کننده در شب و هنگام خوابیدن یا به وقت بازی بچه در تختخواب گزینه ای عالی است. بگذارید دوش آب داغ برای چند دقیقه باز باشد و بخار تولید کنید ، بعد بچه را ببرید تا دوش بگیرد.

قطره نمک و استفاده از پوار نوزاد

وقتی بچه ها سن شان پایین است ، چند قطره از محلول نمکی را در بینی آنها بچکانید تا مسیر آن باز شود.

چه باید کرد: سر کودک تان را به عقب نگه داشته و دو تا سه قطره از این محلول نمکی را در سوراخ بینی اش بچکانید تا باعث تنگ شدن و تسکین مخاط شود. بعد از ریختن قطره سعی کنید ۱۵ تا ۳۰ ثانیه سرش را در همان حالت نگه دارید. برای استفاده از پوار ، آن را فشار داده و به آرامی نوکش را داخل بینی قرار دهید و همزمان سوراخ دیگر بینی او را نگه دارید. بعد به آرامی برآمدگی پوار را ول کنید تا مخاط و محلول نمک را جذب کرده و جمع کند.

مالش با گاز بخور (برای بچه های ۳ ماهه و بالاتر)

این کار کمک می کند تا بچه شب ها آرام تر بخوابد. تحقیقات نشان می دهد که این کار باعث می شود بچه ای که سرما خورده احساس بهتری داشته باشد چراکه در بینی اش حس خنکی خواهد داشت. محصولات لازم برای این مالش را می توانید به راحتی برای بچه های سه ماه به بالا پیدا کنید. اگر دوست ندارید از محصولاتی استفاده کنید که حاوی پترولیوم یا پارابن هستند ، می توانید از گیاهان معطر یا خوشبو استفاده کنید.

چه باید کرد: سعی کنید محلول موردنظر را روی سینه ، گردن و پشت فرزندتان بمالید. اگر جایی از پوستش خراش یافته یا خیلی حساس است ، اصلا نیاز نیست آن را بمالید.

سوپ مرغ یا چای (برای بچه های ۶ ماهه و بالاتر)

مایعات گرم می تواند برای بچه بسیار آرام بخش بوده و تراکم خلط او را کم کند. محققان دریافته اند که سوپ مرغ می تواند علائم سرماخوردگی مانند انواع دردها ، خستگی ، گرفتگی و تب را کاهش دهد.

چه باید کرد: سعی کنید برای او سوپ گرم (نه داغ) آماده کنید. محققان دریافته اند سوپ های کنسروی هم می توانند مثل سوپ های خانگی باشند. از دیگر گزینه های آرام بخش ، استفاده از چای ولرم بابونه است.

بالا قرار دادن سر (برای بچه های ۱۲ ماهه و بالاتر)

بالا قرار دادن سر به بچه ها کمک می کند تا وقتی دراز می کشند ، بتوانند به شکل بهتری نفس بکشند.

چه باید کرد:  اگر فرزندتان در تختخواب کودک می خوابد ، سعی کنید زیر بالش او چند عدد حوله یا کوسن های نازک قرار دهید. تاحد امکان حواس تان باشد که پاهایش بیرون از تخت قرار نگیرد چون باعث می شود تخت حالت ثابتی نداشته باشد. برای بچه هایی که در تخت های بزرگ می خوابند ، باید از کوسن های بیشتری استفاده کنید. اگر کودک تان در خواب خیلی پیچ و تاب می خورد ، بهتر است با حرکت دادن حوله ها یا یک کوسن زیر بالش او ، سرش را در جای مناسب و بالاتر از سایر جاها قرار دهید.

عسل (برای بچه های ۱۲ ماه به بالا)

عسل باعث تسکین گلو شده و میزان سرفه ها را کنترل می کند.

چه باید کرد: سعی کنید نصف تا یک قاشق چای خوری به او عسل بدهید یا آنکه عسل را با آب داغ مخلوط کرده و چند قطره لیمو به آن بیفزایید تا ویتامین C بدن او هم تامین شود. از آنجایی که عسل حالت چسبنده دارد ،  باید بعد از مصرف دهان و دندان او را بشویید ، خصوصا اگر وقت خوابش نزدیک باشد.

فین کردن (برای بچه های ۲ سال به بالا)

تمیز کردن مخاط بینی به بچه کمک می کند تا راحت تر نفس کشیده و بهتر بخوابد و احساس راحت تری داشته باشد.

چه باید کرد: بسیاری از بچه ها تا ۴ سالگی نمی توانند به خوبی فین کنند ، اما بعضی های هم تا ۲ سالگی در این کار خبره می شوند. در اینجا به چند روش برای یاد دادن فین کردن به بچه اشاره می کنیم:

–  بگذارید بچه تان از شما تقلید کند. برای بعضی بچه ها همین می تواند مفید باشد.

–  به او توضیح دهید که فین کردن بر خلاف بوییدن است.

–  به او یاد دهید که یک سوراخ بینی اش را گرفته و از سوراخ دیگر با شدت فین کند. یک آینه یا تکه دستمال کوچکی زیر بینی او می تواند کمک کند تا نفس هایش را ببیند.

قوری توری (برای بچه های ۴ سال به بالا)

نتی پات یا قوری توری می تواند محلول نمکی را در بینی بچه بریزد ، هوا را مرطوب کرده و مخاط را رقیق و شل کند.

چه باید کرد:  بعد از تهیه قوری توری ، آن را با محلول آب نمک پر کنید. به بچه تان بگویید که سرش را کج کرده و در همان حالت از دهان نفس بکشد ، بعد نوک قوری را در سوراخ بینی بالایی قرار دهد. آب نمک به آرامی از حفره بینی وارد شده و از سوراخ دیگر خارج خواهد شد. بعد از او بخواهید سر را به سمت دیگری کج کرده و همان کار را تکرار کند.

غرغره کردن آب نمک (برای بچه های ۴ سال به بالا)

غرغره کردن آب نمک یک روش سنتی برای درمان گلودرد است. از طرفی به تمیز شدن مخاط گلو هم کمک می کند. بهتر است بچه تان بالای چهار سال باشد تا این کار را انجام دهد. برای بسیاری از بچه ها ، این سن ، سن مدرسه رفتن است. چه باید کرد: اول بگذارید بچه تان این کار را با آب معمولی تمرین کند. به او بگویید که سرش را کمی به سمت عقب خم کرده و آب را در پشت گلوی خود نگه دارد اما قورت ندهد. وقتی توانست این کار را انجام دهد ، آن وقت از او بخواهید تا با گلویش صدا درآورد. به او یاد دهید که این صدا باید چگونه باشد. به او آموزش دهید که باید آن آب را به جای آنکه قورت دهد، به بیرون تف کند.

.

منبع :