آکاایران: مستقل شدن کودک برای خواب  بین سنین 5-3 سالگی، به طور معمول کودک نیاز دارد در شبانه روز 12-10 ساعت بخوابد، در دوران خردسالی و پیش از دبستان نیاز کودک به خواب نیمروزی بیشتر است. بین سنین 5-3 سالگی، به طور معمول کودک نیاز دارد در شبانه روز 12-10 ساعت بخوابد، در دوران خردسالی و […]

مستقل شدن کودک برای خواب
 

بین سنین 5-3 سالگی، به طور معمول کودک نیاز دارد در شبانه روز 12-10 ساعت بخوابد، در دوران خردسالی و پیش از دبستان نیاز کودک به خواب نیمروزی بیشتر است.

بین سنین 5-3 سالگی، به طور معمول کودک نیاز دارد در شبانه روز 12-10 ساعت بخوابد، در دوران خردسالی و پیش از دبستان نیاز کودک به خواب نیمروزی بیشتر است ولی در دوران دبستان معمولا اغلب کودکان خواب نیمروزی را دوست ندارند. زمان و میزان خواب در کودکان متفاوت است.

برخی از آنها زود به تختخواب می روند و برخی بسیار دیروقت به همین دلیل زمان بیدار شدن از خواب نیز در کودکان فرق دارد. معمولا کودکان 4-3 ساله به هنگام خواب و جدا شدن از والدین برای رفتن به اتاق خواب خودشان احساس ناامنی و ترس می کنند. در این سنین آنها تمایل بیشتری به حضور در کنار والدین خود دارند و دوست دارند که در کنار آنها به راحتی به خواب بروند.

رفتن به اتاق خواب و خوابیدن در اکثر موارد برای کودک به منزله کنار گذاشتن کاری است که در حال انجامش بودند به همین دلیل با غرولند و بی حوصلگی به تختخواب می روند. اما یک دوش آرامش بخش قبل از خواب,نوشیدن یک لیوان شیر, تعریف کردن یک قصه و بوسیدن کودک به او کمک می کند تا راحت تر بخوابد.

حدود نیم ساعت قبل از خواب زمان خوبی برای کشتی گرفتن، شوخی کردن، تلویزیون تماشا کردن و انجام کارهای هیجان انگیز نیست و باعث به هم خوردن خواب کودک می شود. تعدادی از کودکان شب ها با یک نور ملایم چراغ خواب، یک موسیقی ملایم و یا حتی یک قصه شب که از تلویزیون، رادیو و… پخش می شود، به راحتی به خواب می روند. تعدادی از آنها دوست دارند که عروسک مورد علاقه شان را در آغوش بگیرند چرا که با آن احساس امنیت و راحتی می کنند.

برخی از کودکان می گویند که باید حتما در اتاق خواب باز باشد و پدر و مادر نیز در نزدیکی او بخوابند یعنی اتاقشان از اتاق خواب کودک دور نباشد. عده ای از کودکان نیز به هیچ وجه حاضر به جدایی از والدین خود نیستند و با اینکار دچار ترس و اضطراب بسیار می شوند. در بسیاری از فرهنگ ها، سالیان سال است که نوزادان در کنار والدین خود می خوابند چرا که به این ترتیب غذا دادن به کودک در طول شب و رسیدگی به او آسان تر می شود.

حتی عده ای از والدین جدا کردن نوزاد را به هنگام خواب کاری وحشتناک می دانند چرا که نوزاد در کنار والدینش احساس اطمینان و امنیت می کند و راحت می خوابد. عده ای نیز بر این باورند که انسان ها موجودات مستقلی هستند و باید از همان ابتدا این احساس در آنها تقویت شود.

از طرفی برخی از والدین می گویند چیزی که در یک فرهنگ رایج و متداول است لزوما نباید در تمام فرهنگ ها به کار رود. ممکن است پدر و مادری تشخیص بدهند که کودکشان حتما در اتاق خوابش و از آنها جدا بخوابد و عده ای دیگر ترجیح دهند که فرزندشان در کنار آنها باشد تا بیشتر حمایتش کنند.

در کنار والدین خوابیدن مزایا و معایبی دارد و تصمیم گیری در این باره بر عهده خود والدین، است.

خوابیدن در کنار والدین

کودک تختخوابش را در اتاق والدین می گذارد و با هم در یک اتاق می خوابند. کودک روی تختخواب آنها و درست در مجاورتشان می خوابد. این وضعیت در مورد کودکان بسیار خردسال و نوزادان بسیار رایج است و اغلب مادران ترجیح می دهند که در این دوران به کودک خود نزدیک باشند.

کودکان با آنکه اتاق خواب مستقل و جداگانه دارند و در آنجا می خوابند ولی هرگاه که بخواهند در اتاق والدینشان به روی آنها باز است. معمولا شروع کابوس های شبانه و گاهاً خواب های ترسناک در این سنین کودکی است و کودک بلافاصله به اتاق والدینش می رود تا در کنار آنها احساس امنیت کند..

دکتر سلام

مطالب مرتبط :

خواب طبیعی کودک چقدر است

خوابیدن روی شکم منجر به ریفلاکس معده کودکان می شود؟

بهترین روش برای برای خواباندن کودکان

ناگفته های خواب کودک

راهکارهایی برای دیر خوابیدن کودکان

.

منبع :