آکاایران: حرف شنوی کودکان داشتن فرزند حرف گوش کن و مودب آرزوی هر پدر و مادری است.اما به حقیقت پیوستن این رویا کاری بسیار سخت است. تربیت فرزندان از جمله مهم ترین وظایف هر پدر و مادری است. آینده کودکان و فرزندان ما بستگی به تربیت و نوع بار آمدن آنها در دوران کودکی دارد. اما قبل […]

حرف شنوی کودکان

داشتن فرزند حرف گوش کن و مودب آرزوی هر پدر و مادری است.اما به حقیقت پیوستن این رویا کاری بسیار سخت است. تربیت فرزندان از جمله مهم ترین وظایف هر پدر و مادری است. آینده کودکان و فرزندان ما بستگی به تربیت و نوع بار آمدن آنها در دوران کودکی دارد. اما قبل از هکه این ها این کودکان می بایست حرف گوش کن باشند!

 فاطمه سادات موسوی‎راد، روانشناس بچه های دهه 60 به خاطر بازی هایی که انجام می دادند و ارتباط خوبی که با همسالان و هم بازی های خود داشتند از برخی جهات بهتر از بچه های امروزی رشد یافتند و آموزش دیدند. امروزه به خاطر آپارتمانی شدن زندگی و محدودیت های فضایی دیگر کودکان با هم ارتباط خوبی ندارند، برخی از این بچه ها به خاطر کم تحرکی دچار مشکل حرکتی هستند، مچ دست ضعیفی دارند، بدن آنها سست است و کارها را با ریتم کند انجام می دهند. این کودکان به خاطر ارتباط ناقصی که با همسالان دارند، وقتی در کنار هم قرار می گیرند نمی دانند باید چه بکنند و چه بازی ها یا فعالیت هایی را می توانند انجام دهند.

1. بازی های ساده ابداع کنید!
اگر کودک شما شرایطی دارد که با بچه های دیگر چندان در ارتباط نیست و در محیط آپارتمان نیز فضای زیادی در اختیار ندارد، می توان گفت که بهترین راه حل در چنین شرایطی این است که این خلا را پر کنید و خودتان برای بازی با کودک وقت بگذارید.

 

مساله این است که کودک در این سنین مشغول تجربه و یادگیری و رشد است و ذهن فعالی دارد. او آماده است که از طریق تجربه گرایی رشد کند اما اگر در عوض زمان زیادی را به تماشای تلویزیون بنشیند یعنی فقط الگوپذیری کرده است، همین طور وقتی که با تبلت و انواع گجت ها سرگرم باشد. به این شکل کودک فرصت تجربه گرایی را از دست می دهد و دچار پرخاشگری می شود. درست است که شرایط برای این کودکان سخت است و محدودیت های فضایی دارند اما هنوز هم شما می توانید با ابداع بازی های ساده هم به آموزش کودک بپردازید و هم جنبه های مختلف وجودی او را رشد دهید. بازی هایی که به او اجازه تجربه کردن و یادگرفتن بدهند. به عنوان مثال می توانید از چند مهره ساده بازی های مختلفی بسازید. مهره های رنگی که کودک می تواند آنها را با توجه به رنگ از هم جدا و دسته بندی کند و بعد با کمک یکدیگر و خلاقیت کودک از آن دستبند، گیره یا وسایل این چنینی بسازید. استفاده از وسایلی که با دست خودتان ساخته اید، برای او هیجان آور است و وقتی که با کودک وقت می گذرانید و همراه او بازی می کنید می توانید تاثیر این رفتار را در حرف شنوی و آرامش کودک به خوبی مشاهده کنید.

2. اسباب بازی مناسب انتخاب کنید
برخی از خانواده ها نیز سعی می کنند خلا محدودیت های کودکان برای فضای بازی و ارتباط با همسالان را با اسباب بازی پر کنند اما باید توجه داشته باشند که برای تهیه اسباب بازی مناسب چند نکته قابل بررسی و دقت است:
– برای انتخاب اسباب بازی مناسب باید جنبه های مختلف آموزشی، دیداری، شنیداری و… مورد توجه قرار بگیرد. اینکه کودک شما در کدام زمینه ها نیاز به توجه و تقویت بیشتر دارد یا کدام استعدادها را می خواهید در او رشد دهید، فیلتری است که می توانید از طریق آن به وسیله مورد نظر برسید.

– توجه به سن کودک برای انتخاب اسباب بازی بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال خمیربازی اسباب‎ بازی محبوبی برای کودکان است اما برای بچه ها قبل از سه الی 3/5 سالگی مناسب نیست چون کودک در آن سن از طریق به دهان بردن همه چیز شناخت خود را از پیرامون خود به دست می آورد و این خمیرها را نیز ممکن است داخل دهان ببرد. همین طور اسباب بازی های ریز، مدادشمعی و…

دکتر سلام

مطالب مرتبط :

اگر فرزند پسر دارید بخوانید

10 راز ویژه در تربیت فرزند دلبندتان

آشنایی با نقش پدر در تربیت فرزندان

وظایف و مسئولیت های پدر در تربیت فرزند

تربیت بهتر فرزند با این جملات

.

منبع :