آکاایران: کودک و  همسن و سالان به تازگی روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که اطفال از همسن و سالان خود حرف شنوی زیادی دارند پس بنابراین برای تعلیم و تربیت بهتر ان ها می توانید از دوستانشان کمک بگیرید و برخی نکات را از طریق همسالان به آن ها تذکر دهید شکل گیری تربیت اجتماعی و […]

کودک و  همسن و سالان

به تازگی روانشناسان به این نتیجه رسیده اند که اطفال از همسن و سالان خود حرف شنوی زیادی دارند پس بنابراین برای تعلیم و تربیت بهتر ان ها می توانید از دوستانشان کمک بگیرید و برخی نکات را از طریق همسالان به آن ها تذکر دهید شکل گیری تربیت اجتماعی و سیاسی و اخلاقی کودکان بسیار مهم و حائز اهمیت است که در این زمینه می توانید از همکلاسی هایشان کمک بگیرید.

وزیر آموزش و پرورش با برشمردن اهمیت امر به معروف و نهی از منکر، گفت: در تعلیم و تربیت کودکان در نقاط مختلف دنیا به این نتیجه رسیده اند که دانش آموزان از هم سن و سالان خود حرف شنوی بیشتری دارند.

 علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در مراسم گرامیداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر که در دبیرستان علامه حلی منطقه 14 تهران برگزار شد، با اشاره به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: با توجه به مأموریت آموزش و پرورش در خصوص امر به معروف و نهی از منکر، دو نکته قابل بیان است.

وی ادامه داد: بحث تربیت در سند تحول که یک سند بالادستی در آموزش و پرورش است، مطرح بوده و معتقد به رشد نظام آموزشی کشور هستیم.
فانی افزود: برای تحقق این موضوع به سندی از سال 82 تا طرح ریزی شد.
وزیر آموزش و پرورش هدف از نظام تعلیم و تربیت را رسیدن به مراتبی از حیات طیبه برشمرد و گفت: حیات طیبه دارای مراتبی است و نمی توان روزی ادعا کرد که به غایت آن رسیده ایم.

وی با اشاره به ساحت های شش گانه نظام تعلیم و تربیت تصریح کرد: یکی از این ساحت ها تربیت اخلاقی و اعتقادی است که دانش آموزان باید در مدارس در این خصوص آموزش های صحیح را ببیند.

فانی انقلاب اسلامی را یک انقلاب فرهنگی برشمرد و گفت: تربیت اجتماعی و سیاسی یکی دیگر از ساحت های تعلیم و تربیت است که دانش آموزان باید چگونه زندگی کردن در جامعه را یاد گیرند.

وی ساحت دیگر را تربیت علمی و فناورانه برشمرد و افزود: دانش آموزان باید در این ساحت با آخرین فناوری های روز آشنا شوند.

وزیر آموزش و پرورش تربیت زیباشناختی را یکی دیگر از ساحت های مهم تعلیم و تربیت برشمرد و یادآور شد: تربیت بدنی و تندرستی و تربیت اقتصادی و حرفه ای از ساحت های دیگر نظام تعلیم و تربیت کشور است.

وی با تأکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان یکی از شاخه های تولید ثروت در کشور است، گفت: باید به جای صادر کردن نفت، فناوری صادر کرده و نسبت به تربیت نیروی انسانی ماهر اقدام کنیم.

فانی با اشاره به ساحت تربیت اجتماعی و سیاسی عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر در این ساحت جای می گیرد و باید نسبت به اطرافیان خود در جامعه حساس باشیم و به جای بی تفاوتی، مسئولیت پذیر باشیم.
وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: امر به معروف و نهی از منکرف زمینه های شکل گیری امت اسلامی است و لازمه تشکیل امت اسلامی، امر به معروف و نهی از منکر است.

وی متذکر شد: به برکت امر به معروف و نهی از منکر و تربیت اجتماعی، تعاملات اجتماعی رشد می کند.
فانی، رشد فردگرایی را از مشکلات جامعه امروز برشمرد و تصریح کرد: مسائل ارتباطی مانند اینترنت سبب فردگرایی افراد به جای جمع گرایی شده است و امر به معروف و نهی از منکر می تواند در تربیت اجتماعی و توسعه جمع گرایی کمک کند.

وی اضافه کرد: در فرآیند تعلیم و تربیت دنیا به این جمع بندی رسیده است که دانش آموزان از هم سن و سالان خود حرف شنوی بیشتری دارند و بحث همسالان یکی از بحث های مؤثر در تعلیم و تربیت است چرا که هر دانش آموز می تواند بر روی همسالان و هم محلان خود اثر داشته باشد.

فانی، ترویج فرهنگ اسلامی را از نتایج امر به معروف و نهی از منکر برشمرد و بیان داشت: پرهیز از دروغگویی، تهمت و غیبت از نتایج امر به معروف و نهی از منکر است.

وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه حق تخریب شخصیت افراد و تهمت زدن به آنها را نداریم، گفت: مجموعه امور ذیل امر به معروف و نهی از منکر است و با تقویت مفاهیم اخلاقی در بین دانش آموزان هم سال نسبت به افزایش اعتماد اجتماعی گام برمی داریم.

وی عنوان کرد: اگر در جامعه اعتماد عمومی باشد و همه به هم اعتماد بگذارند افزایش اعتماد اجتماعی سبب افزایش سرمایه ها می شود و افزایش سرمایه اجتماعی عامل اصلی ایجاد انگیزه در افراد خواهد شد.

فانی، افزایش اعتماد اجتماعی را عامل ایجاد انگیزه برشمرد و گفت: این عامل می تواند موتور حرکت سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی باشد ضمن اینکه اگر مرتبط با فرهنگ و ارزش هایمان باشد می توانیم با روحیه کار جمعی مسئولیت پذیری را در تک تک افراد ایجاد کنیم و امر به معروف و نهی از منکر می تواند این موضوع را در جامعه ایجاد کرده که در نهایت منتهی به توسعه پایدار جامعه می شود.

وزیر آموزش و پرورش تأکید کرد: ایران اسلامی به عنوان کشوری که امنیت در آن وجود دارد شناخته شده و یقیناً امر به معروف و نهی از منکر باعث دوام و قوام جامعه می شود.

وی خاطر نشان کرد : آموزش و پرورش به سهم خود در فعالیت هایی مانند کتاب های درسی، فوق برنامه و فعالیت انجمن اولیا و مربیان نسبت به ترویج این واجب شرعی وظایف خود را انجام می دهد.

باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط :

چرا کودک شما نمی تواند با همسالان خود ارتباط برقرار کند؟

چرا بعضی از ما زودتر از همسالان پیر می شویم؟

این کودکان چاق تر از همسالان خود می شوند

عوامل موثر در محبوبیت میان همسالان

راههای کنترل قشقرق کودکان بعد از اتمام بازی با همسالان

.

منبع :