به موجب تحقيقاتي كه از طرف انستيتوي روان‌شناسي رنگ ‌ كه مركز آن شهر اسن آلمان است ‌ به عمل آمده رنگ‌هاي قرمز، نارنجي، زرد و آبي رنگ‌هاي مورد علاقه اطفال هستند و رنگ‌هاي خاكستري، قهوه‌اي، سياه و سفيد هيچ‌گاه مطلوب آنها نيستند. اين انستيتو براي تعيين درجه نفوذ رنگ در اطفال، در كودكستان‌هاي آلمان به مطالعات مداوم و پيگيري پرداخت و متوجه شد مثلا يكي از خانم‌هاي معلم فقط به خاطر كت و دامن قهوه‌اي كه مي‌پوشد، مورد نفرت اطفال واقع شده و لقب بدعنق گرفته، ولي همين معلم پس از آن‌كه لباس‌هايي به رنگ روشن و جالب تن كرد، موفق شد محبوب شاگردان كودكستان شود. رنگ‌ها نفوذ عجيبي بر سلسله اعصاب كودكان دارند؛ مثلا چنانچه رنگ سياه يا سفيد مطلق مدتي مرتب در معرض ديد كودكان قرار گيرد يا بزرگسالان اطراف آنها دائم با لباس سياه ظاهر شوند، اعصاب آنها خسته و مختل مي‌شود.

طي سال‌ها، آزمايش‌هاي فراواني براي تعيين ارجحيت رنگ‌ها صورت گرفته است؛ مثلا نوزادان به رنگ‌هاي درخشان مثل زرد، سفيد، صورتي و قرمز بيشتر خيره مي‌شوند و با بزرگ‌ شدن كودكان علاقه به رنگ زرد به تدريج كم مي‌شود و قرمز و آبي جاي آن را مي‌گيرد.

پس از بلوغ، علاقه به رنگ‌هايي با طول موج كوتاه‌تر (آبي و سبز)‌ بيشتر از رنگ‌هاي با طول موج بلند (قرمز، نارنجي و زرد)‌ مي‌شود. در اين حالت علاقه به رنگ‌ها به صورت زير است:

آبي، قرمز، سبز، بنفش، نارنجي و زرد. Image result for ‫روان‌شناسي رنگ لباس کودکان‬‎

كودكان و نوجوانان به رنگ بيشتر از شكل واكنش نشان مي‌دهند و با لذت تمام به آن دل مي‌بندند. تحقيقات نشان داده كودكاني كه در نقاشي‌هاي خود رنگ‌هاي سرد مانند آبي يا سبز را انتخاب مي‌كنند، متفكرتر و سنجيده‌تر هستند. به كار بردن رنگ‌هاي قهوه‌اي و خاكستري نشان‌دهنده ناراحتي‌هاي دروني آنان است.

استفاده آزادانه از رنگ قرمز توسط كودكان خصومت‌ يا نياز به صحبت را نشان مي‌دهد و از طرفي هم بيانگر عشقي ساده و بي‌آلايش است.

رنگ آبي در نقاشي كودكان بيانگر سازگاري، تمايل به اطاعت و كنترل يا سركوب احساسات است و نيز كودكاني كه زياد از رنگ سبز استفاده مي‌كنند، معمولا به طور محسوسي فاقد احساسات قوي و آشكار هستند. كودكان بندرت به رنگ‌هاي قهوه‌اي، سياه يا خاكستري علاقه دارند. استفاده در هم و برهم از رنگ قهوه‌اي مشخصه اعتراض به والدين است.

همچنين اگر كودك به طور مداوم از رنگ سياه براي رنگ‌آميزي استفاده كند، نشان‌دهنده اعتراض، ترس يا اضطراب است.

رنگ های روشن شادی آورند

 
Image result for ‫رنگ لباس کودک‬‎
 
به طورکلی رنگ های روشنی که نوعی شادی و سرزندگی را با خود به همراه دارند، باعث شادابی و نشاط افراد می شوند. وقتی شما لباس هایی با رنگ های روشن و نزدیک به رنگ های طبیعت به تن می کنید، هم برای خودتان نشاط روحی به همراه می آورید و هم برای اطرافیانتان.
 
از سوی دیگر، پوشیدن لباس هایی با رنگ های تیره و خنثی مانند مشکی یا خاکستری مشکلاتی مانند حس اندوه، غم و کرختی را در خود فرد و نزدیکان او ایجاد می کند.
 
نگاه کردن به رنگ های شاد، باعث افزایش سلامت روانی جامعه می شود. مکانیسم شاد شدن در اثر مشاهده رنگ های زیبا و روشن در بدن هم به این صورت است که ذهن افراد به محض دیدن این رنگ ها، زیبایی خاصی از محیط برداشت می کند و به نشاط می رسد.
 
رنگ های شاد و روشن پیام های خوشی را از خود متصاعد می کنند و باعث رضایت خاطر افراد می شوند. در حدیث معروفی از پیامبر بزرگ اسلام(ص) آمده: «نگاه کردن به سبزه باعث افزایش نور چشم می شود.» این افزایش نور چشم به واسطه طراوت و شادابی پنهان در رنگ سبز طبیعت است که به روان ما انسان ها انتقال پیدا می کند. 
 
 

 آدم های افسرده، رنگ های تیره

 
Image result for ‫کودکان افسرده‬‎
 
حتما می دانید که همه ما انسان ها به طور ذاتی به دنبال شادی، خوشحالی، زیبایی و زیباگرا هستیم و به همین دلیل علاقه فراوانی به رنگ های شاد و زیبا داریم. شاید با استناد به همین دلایل بتوان گفت گاهی آنهایی که به رنگ های تیره و خنثی مانند مشکی یا خاکستری علاقه دارند، به نوعی از برخی ناراحتی های روانی مانند افسردگی یا انزوا رنج می برند. 
 
البته گاهی استفاده از رنگ های تیره نوعی قرارداد اجتماعی است و نمی توان آن را نتیجه افسردگی یا حزن و اندوه یک جامعه دانست؛ مثلا ممکن است پوشیدن لباس های خاکستری، قهوه ای یا سرمه ای از قوانین شرکتی باشد و پیروی از چنین قانونی به هیچ وجه به معنای افسرده بودن کارمندان آن شرکت نیست.
 
 استفاده از رنگ های روشن و شاد در جامعه باعث بروز شادی عمومی، نشاط، تمدد اعصاب، بالا رفتن قدرت تصمیم گیری، دوری از پرخاشگری و استرس و اضطراب و رسیدن به آرامش می شود به این ترتیب سلامت روانی افراد جامعه تامین خواهد شد، حتی ممکن است اعتماد به نفس در چنین جوامعی بالاتر هم برود. 
 
 

رنگ لباس، حال روان

 
Image result for ‫رنگ لباس، حال روان‬‎
رنگ لباس هایی که می پوشیم، به همان اندازه که بر روان دیگران تاثیر می گذارد، می تواند بر روان خودمان هم تاثیرگذار باشد. یعنی نوعی تطابق روانی بین فرد و لباسی که می پوشد ایجاد می شود و رنگ لباس شادی یا اندوه درونی را در فرد ایجاد یا به او القا می کند.
 
به عبارت ساده تر، می توانیم با رنگ هایی که در طول روز از آنها استفاده می کنیم، با دنیای درونمان ارتباط برقرار کنیم در صورتی که با دیدن رنگ لباس دیگران با روحیه آنها آشنا می شویم.
 
البته تفاوت چندانی در این دو نوع ارتباط روانی با رنگ ها وجود ندارد و نقطه مشترک هر دوی آنها این است که بر سلامت روانی تاثیرگذار هستند. به همین دلیل به تمام اعضای خانواده توصیه می شود برای حفظ نشاط و شادابی خود و خانواده شان در خانه لباس های مرتب و با رنگ های شاد و روشن بپوشند. 
 
 

 معلم ها و مربی ها رنگ روشن بپوشند

 
توصیه ما که آموزش و پرورش هم آن را به معلم ها، به خصوص معلم ها و مربی های دبستان و پیش دبستان، ابلاغ کرده، این است که حتما هنگام حضور در کلاس، لباس هایی با رنگ های شاد و روشن بپوشند.
 
منظور ما از رنگ شاد حتما استفاده از مقنعه، مانتو یا پیراهن هایی با رنگ سرخابی و نارنجی نیست؛ منظور رنگ هایی مانند کرم، لیمویی، آبی آسمانی، سفید یا سبز است.
 
 از آنجا که روحیه کودکان ازما بزرگ ترها لطیف تر است، دنیای آنها با شادی، نشاط و بازی همراه است و سلامت روانی شان به آن بستگی دارد و شخصیت آنها هنوز در حال رشد و شکل گیری است، ارتباط های آنها بیشتر به صورت لمسی است.
 
یعنی بچه ها از قدرت ذهن و تجزیه و تحلیل های منطقی، کمتر استفاده می کنند و به همین دلیل ارتباط آنها با محیط اطرافشان بیشتر به صورت کلامی و دیداری است.
 
به همین دلیل هم از مربیان مهد یا والدین کودکان خواسته می شود در ارتباط کلامی از صداهای ظریف و لفظ های زیبا (مانند عزیزم، قربونت برم، خاله جون یا...) برای ارتباط برقرار کردن با کودک استفاده و در حوزه دیداری هم با پوشیدن لباس هایی با رنگ های شاد با کودک ارتباط بیشتری برقرار کنند.
 
اصلا به دلیل همین لطافت روحیه بچه هاست که معمولا در دبستان ها و مهدهای کودک از رنگ های روشن و شاد برای رنگ آمیزی در و دیوار استفاده می شود. بچه ها در چنین فضایی سلامت روانی و آرامش بیشتری دارند و قادر به تحمل محیطی غیر از محیط خانه برای چند ساعت متمادی خواهند بود.
 
بچه ها با چنین فضایی می توانند ارتباط عمیق تری برقرار کنند. 
 
پوشیدن لباس هایی با رنگ شاد به مادران و پدرانی که فرزند کوچکی در خانه دارند نیز توصیه می شود.
 

رنگ لباس نوزاد پسرانه

 

به کودکان خود چه رنگ لباس بپوشانیم؟

آدمی هر روز با انبوهی از اطلاعات دریافتی از طریق چشم روبرو می شود که بخش عمده ای از آن را رنگها تشکیل می دهند. ما به رنگها عادت کرده ایم. همه ما به رنگ گل ها، سبزی جهان و آبی آسمان آبی ژرف دریا عادت کرده ایم. اما دقیقا دشواری از همین جا آغاز می شود. آن گل سرخی که به نشانه عشق و علاقه تقدیم می کنیم و به آن دل می بازیم در واقع خاکستری است. مشکل دقیقا این است که جهان، سیاه، سفید و خاکستری است. رنگ هایی که در پس ذهن ما شکل گرفته و با آن جهان را می شناسیم در واقع وجود ندارد.

از سوی دیگر هر رنگی که در معرض آن قرار می گیریم، یا با خود پیام خاصی به همراه دارد یا فضای خاصی را ناخوداگاه به ذهن متبادر می کند. مانند نور زرد خورشید که پیام آور صبح و بیداری و آغاز کار است یا قرمز که به طور توافقی به عنوان رنگ اخطار در نظر گرفته شده است. رنگ ها می توانند موجب تغییر رفتار در آدمی شوند یا حتی او را به سمت انجام یا عدم انجام کاری سوق دهند. می توانند در موفقیت یا عدم موفقیتمان در آزمون و امتحانی موثر باشند.

به طور کلی به هر گوشه که بنگریم با طیفهای متفاوتی از رنگها روبرو خواهیم بود پس باید تصمیم بگیریم کودمان چه رنگی بپوشد، در معرض چه رنگهایی بیشتر و در معرض چه رنگهایی کمتر قرار بگیرد. این گونه هر چه بیشتر می توانیم به روح و روان فرزندمان کمک کنیم و حتی او را به موفقیت در زندگیش سوق دهیم.

در این سلسه مطالب اطلاعات مفیدی درباره رنگ و تأثیر و نحوه به کارگیری آن خواهیم گفت که در زندگی روزمره شما و کودکانتان موثر خواهد بود.

روانشناسی رنگ لباس کودک

به طور ذاتی رنگ از طرف مادر به کودک آموخته می شود. زنان و به طبع دخترانمان بیش از مردان و پسران رنگ اندیش هستند و حافظه رنگین آنها مقتدرتر است. میل به کوررنگی در جامعه مردان شیوع بالایی دارد. رنگ یک نمود بیرونی است، جهان مطلقا رنگ ندارد و سیاه و سفید و خاکستری بر آن حکومت می کند. انسان تنها موجود رنگ بین هستی است. کودک در نخستین روز تولد، جهان را به هیبت دیگری می بیند. عصب شناسان به نتایج قابل توجهی در زمینه مراحل رشد دیداری ارتباطی کودک رسیده اند. آنها معتقدند کودک در اولین مراحل دیدن همه چیز را به صورت توده های خاکستری وی شکل می بیند که شناخت سطوح توپولوژیک نامیده می‌شود. در نگاه نوزاد، مادر و پدر و گربه خانگی با هم به یک صورت دیده می شود.

بعد از مدتی ترسیم خطوط عمودی در ذهن کودک شکل می گیرد و بعد از گذشت زمان خطوط افقی را متوجه می شود. از آن زمان رنگسازی در مغز آغاز می شود و سیر تکامل شناخت به صورت زرد، نارنجی، سرخ، سبز، نیلی و بنفش است. در انسان بیش از 70 حس شناسایی شده است. آموزش رنگ علم مدار است و مفاهیم پیچیده و خارق العاده ای را شامل می شود.

در نخستین روزهای غارنشینی رنگ مثل شاه کلیدی عمل می کرد. در روزگار غار تنها مردان اجازه داشتند نقاشی کنند و زنها حتی حق حضور در محل نقاشی را نداشتند. در آن زمان مردان از همه رنگ ها استفاده کردند. همزمان با پایان دوران غار، سنت نقاشی شکارگاه توسط مردان حذف شد و سنت نقاشی توسط زنان شکل دیگری گرفت. زنان نقاشی روی سفال را آغاز کردند و به دلایل نامشخص تمام رنگ ها را کنار گذاشته و به خلق آثار سیاه و سفید روی سفال پرداختند.

رنگ لباس نوزاد دختر

حال به کودکان بپردازیم. توجه داشته باشید که در استفاده از رنگ ها، لباس نقش ویژه ای دارد، به خصوص لباسی که کودک خود به تن می‌کند.

می دانیم که رنگ زرد در عصب کودک شکل می گیرد و نیرویی مشابه کارکرد سوئیچ استارت ماشین دارد. این رنگ به طور مشخص سیستم عصبی را تحریک به فعالیت می کند و توان کودک را به اوج خودش می رساند.

در شرق آسیا فرمانروایان از لباس زرد استفاده می کردند و اگر کسی غیر از آنها آن را مورد استفاده قرار می داد به اعدام محکوم می شد. چون معتقد بودند فرزندان خورشید هستند و زرد متعلق به آنها است. خورشید مظهر دانایی کامل بوده و زرد، رنگ دانایی و خردمندی است.

خرافاتی مثل رنگ حسادت و نفرت و بیماری را دور بریزید. کودک تازه متولد شده باید در معرض رنگ زرد قرار بگیرد. سیستم عصبی کودک در معرض رنگ زرد به طریق دیگری فعالیت می کند. فضای پرسشگری و دریافت اطلاعات با سرعتی بالاتر از حد عادی دریافت می‌شود. سرعت یادگیری افزایش می یابد و کلیدهای دانایی، رشد بهتری پیدا می کنند و در سیستم مغزی ذخیره می شوند.

مطابق استاندارد جهانی وقتی می خواهیم به سرعت اطلاعات را انتقال دهیم از رنگ زرد استفاده می کنیم. زرد به معنای به هدف رسیدن و به حاشیه نرفتن است. رنگ زرد به ایرانیان که همزمان مسائل مختلف را در ذهن دارند، کمک می کند بر موضوعی متمرکز شوند. عمق میدان دیداری را به اوج خودش می رساند. گذشته از این اگر کارتهای رنگی مختلفی داشته باشیم و ضمن نگریستن کم کم از آن دور شویم، به تدریج سیاه می شوند. اولین رنگی که تیره می شود، بنفش، بعد نیلی، آبی و پس از سبز و قرمز همزمان و بعد نارنجی و در نهایت زرد محو می شود. به همین دلیل است که تاکسی و کیوسک تلفن و یا علائم آتش نشانی زرد هستند.

زرد نیروی هشدار عمیقی دارد که در مجاورت رنگهای تیره به ویژه سیاه به اوج می رسد. اگر لباسی به کودکتان بپوشانید که زرد و سیاه در کنار هم قرار بگیرند، بیننده را می ترساند و احساس می کند حادثه و خطر به سمت او می آید.

قرار گرفتن در معرض رنگ زرد مثل ویتامین است و نه تنها برای کودکان مفید است برای خودمان هم فایده دارد. زردی که به سمت سبز یا حسی از آن اشاره می کند هشدار خطر قطعی است و بیشترین تنش در آن قرار گرفته است.