آکاایران: وسواس: سکسکه مغز است!

آکاایران وسواس: سکسکه مغز است!
مثلا کودک برای اینکه بتواند با نگرانی از میکروب مقابله کند، مکرر و غیرعادی دست هایش را می شوید. گاهی به دنبال افکار مزاحم، مناسک شکل می گیرد...
اشکان 4/5 ساله است. والدینش برای ارزیابی او را نزد روان پزشک کودک برده اند. پدر و مادر او را یک کودک لجباز و لوس می دانند و از این شکایت دارند که فرزندشان همیشه سعی دارد وسایل خانه مانند کنترل تلویزیون، گلدان و وسایل تزئینی روی دکور و... را در گوشه ای از خانه بچیند و اگر آنها بخواهند این وسایل را سر جای اولش برگردانند، اشکان به شدت عصبانی می شود، گریه می کند و آرام کردنش هم کار بسیار دشواری است. خلاصه باید حرف، حرف خودش باشد...
روان پزشک با بررسی های بیشتر متوجه شد اشکان کوچولو دچار اختلال وسواسی است.
به گزارش آکاایران بیشتر ما فکر می کنیم اختلال وسواسی فقط در بزرگسالان دیده می شود ولی در کودکان هم احتمال بروز آن وجود دارد. با دکتر میترا حکیم شوشتری، فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره گفت وگو کرده ایم.
سلامت: آیا کودک وسواس را از بزرگتر هایش یاد می گیرد؟
وسواس کودکان مبحث بسیار گسترده ای است. معمولا اطرافیان این رفتار کودک را بیشتر ناشی از بدقلقی یا یکدندگی او می دانند، اما وسواس در واقع یک نوع «سکسکه مغزی» است. در مغز مدارهایی وجود دارد که وقتی می خواهیم کاری را شروع کنیم، فرمان پایان آن هم صادر می شود. اما در اختلال وسواسی این مدار خود به خود متوقف نمی شود. این وظیفه به عهده هسته های قاعده ای مغز است ولی این هسته ها گاهی دچار تغییراتی می شوند که عملکرد فرد دچار اختلال را به هم می ریزد بنابراین علت اختلال وسواسی در کودکان کاملا زیست?شناختی است. این اختلال در روان پزشکی «اختلال وسواسی اجباری» نامیده می شود و انواع گوناگونی دارد.
درباره انواع آن توضیح می دهید؟
اختلال شامل دو بخش افکار و رفتار وسواسی است. افکار وسواسی به شکل تصاویر و عقاید مزاحمی هستند که مرتب به ذهن می آیند. مثلا کودک برای اینکه بتواند با نگرانی از میکروب مقابله کند، مکرر و غیرعادی دست هایش را می شوید. گاهی به دنبال افکار مزاحم، مناسک شکل می گیرد و فرد برای کاهش اضطراب به انجام اعمال خاصی متوسل می شود، مثلا ممکن است کودکی برای کاهش افکار نگران کننده در مورد آسیب دیدن به مادرش، هنگام خروج از منزل، 3 قدم به عقب بردارد و با پای راست از منزل خارج شود.
آیا این بیماری در کودکان نادر است؟
در دهه اخیر بیشتر به وسواس کودکان اهمیت داده شده و می توان گفت تقریبا بیماری شناخته شد ه ای است که شیوع آن را 2 درصد برآورد کرده اند.
نشانه های این اختلال چیست؟
نشانه های اختلال وسواسی از ساده ترین آنها یعنی فکرهای وسواسی آغاز می شود. اولین و شایع ترین فکر وسواسی، ترس از آلودگی و کثیفی است. این تصور وجود دارد که بچه ها از مادر یا شخصی دیگری الگوبرداری می کنند ولی مطالعه ها نشان می دهد اگر کودک از نظر بیولوژیک مستعد نباشد، پس از جدا شدن از مادر دیگر این کارا انجام نخواهد داد. فکر وسواسی شایع دیگر، ترس از اتفاق های وحشتناک مثل مرگ عزیزان و نوع دیگر آن، ترس از آسیب رساندن به خود و دیگران است. بچه هایی که در کلاس درس مداد در دست نمی گیرند تا مبادا آسیبی به همکلاسی شان بزنند، چنین افکاری دارند. متداول ترین عمل وسواسی هم همان شکل رایج آن یعنی شستشو است که تکراری انجام می شود.
از دیگر اعمال وسواسی می توان به جمع کردن اشیای بی مصرف اشاره کرد. البته این افراد همیشه یک شیء خاص را جمع نمی کنند و عادت به احتکار هر وسیله ای دارند. جمع آوری کلکسیون یک پدیده طبیعی رشدی است، مثلا کودکی ممکن است کلکسیون قوطی کبریت داشته باشد، اما در این موارد فرد به مرور علایق دیگری پیدا می کند که متناسب با سن است. کودکانی که لباس را فقط یک بار می پوشند، یا عادت های خاصی هنگام لباس پوشیدن دارند، مثلا حاضر نیستند لباس دکمه دار بپوشند یا از درز لباس مرتب ایراد می گیرند نیز احتمالا به وسواس مبتلا هستند. وجود عادت های خاص مانند راه رفتن طولانی مدت روی جدول کنار خیابان (در حالی که کودک می داند به مدرسه دیر خواهد رسید) یا چیدن وسایل با نظم افراطی از دیگر نشانه های اختلال وسواسی عملی هستند. کودکانی که به بو حساسیت دارند و حتی گاهی با استشمام بویی دچارتهوع و عق زدن می شوند، ممکن است به وسواس مبتلا باشند.
والدین چگونه باید با این بچه ها برخورد کنند؟
بیشتر اطرافیان، مثل پدر و مادر، فکر می کنند کودک لجباز است و به مقابله با او برمی خیزند، غافل از اینکه این مشکلات ناشی از اختلالی بیولوژیک است و کودک کنترلی روی آن ندارد. اعتراض پدر و مادر باعث ایجاد تنش می شود که نتیجه ای هم نخواهدداشت زیرا کودکان وسواسی گاه پرخاشگری غیرقابل کنترلی دارند. این پرخاشگری در بزرگسالان مبتلا به وسواس کمتر دیده می شود.
آیا روش درمانی خاصی برای کاهش علایم وسواس وجود دارد؟
اولین قدم آن است که بپذیریم کودکمان بیمار است و سعی کنیم مشکل را حل کنیم. بهترین نوع درمان برای موارد خفیف، درمان روان شناختی و 12-18 جلسه مشاوره است. این روش از سن حدود 12 تا 10 سالگی که رفتار کودک منطقی می شود و رابطه بین علت و معلول را درک می کند، قابل اجراست. یکی از مسایل مهم، همکاری کودک با درمانگر است.
درمان دارویی عوارضی هم دارد؟
داروهای متعددی برای این بیماری وجود دارند که مصرف آنها کم عارضه است اما احتمال عود علایم بعد از قطع دارو وجود دارد. معمولا مصرف دارو بین 5/1-1 سال علایم وسواسی را از بین می برد. دارو باید به تدریج قطع شود یعنی دوز آن به آرامی و با نظر پزشک کاهش یابد. پس از 3 ماه منتظر می شویم تا ببینیم علایم برمی گردند یا نه و در صورت برگشت علایم، دوز قبلی را 1 سال دیگر ادامه می دهیم.
رسانه کودک
گردآوری توسط بخش شناخت کودک سایت آکاایران