آکاایران: همیشه به اندازه کافی به کودک خود برای بازی فرصت دهید . بگذارید خودش بازی کند مخصوصا اجازه دهید به طبیعت برود و امکان بازی با شن، خاک، آب، و هوا را برای کودکتان فراهم کنید . درهنگام تهیه اسباب بازی برای کودک سعی شود به جای اسباب بازیهای پیچیده، اسباب بازیهای ساده ای تهیه کنید تا کودک با استفاده از قوه تخیل خود آن ها را تغییر دهد . برای اینکه کودک در کنار سرگرمی و بازی از زندگی نیز درسی بیاموزد بگذارید در برخی از کارهای منزل مانند گردگیری، شستن ظرفها، و پخت و پز به شما کمک کند و با او در حین کار منزل تفریح کنید .

حتما اجازه دهید کودکتان فعالیت های هنری مانند نقاشی با انگشت، قلم مو یا اسفنج را تجربه کند . این کار علاوه بر اینکه باعث آشنایی کودکتان با رنگ ها می شود می تواند استعداد او را نیز در زمینه هنری شکوفا کرده و فعالیت های هنری را بیاموزد .

برای کودکتان کتاب های داستان متنوع تهیه کنید و برای او بخوانید تا با تصویر سازی قوه تخیل او تقویت شود و کمتر اجازه دهید کودک وقت خود را صرف بازی با دستگاه های الکترونیکی و تماشای تلوزیون کند .

کودکان با استعداد

همیشه به حرف ها و عقاید فرزندتان گوش دهید به نظر او احترام بگذارید و هیچگاه در برخورد با فرزندان از لقبهای ناپسند و نسبتهای ناروا استفاده نکنید او را با همسن و سالانش مقایسه نکنید بین او و دیگر اعضای خانواده تفاوت قائل نشوید . با بیان محبت امیز با کودکانتان صحبت کرده و به او آداب اجتماعی بیاموزید . هیچگاه اختلافات خانوادگی و مشاجرات بین خود و همسرتان را در جلوی فرزندان حل نکنید که علاوه بر آثار روانشناختی بر رفتار کودک و عصبی شدن او از بروز استعدادهای او جلوگیری می کند . حتی در مقابل فرزندان به همسر خود محبت و توجه کنید تا کودک با رفتار شما روش محبت را بیاموزد و بهتر با دوستان خود ارتباط برقرار کند . با انجام این کارها به بالارفتن عزت نفس و شکوفایی استعداد کودک خود کمک کنید .

منبع :