آکاایران: سکسکه نوزاد معمولاً پس از تغذیه آن بدلیل پر شدن معده صورت می گیرد و هیچ ارتباطی با مشکلات گوارشی نوزاد ندارد و معمولاً پس از چند دقیقه رفع می شود در این مقاله روش های کاهش سکسکه کودک بیان شده است.

اکثر قدیمی ها بر این باور بودند که سکسکه نوزاد، نشانه ی بزرگ شدن معده نوزاد است که باوری غلط می باشد. یکی از ناراحتی های بی ضرر دستگاه گوارش، سکسکه است. سکسکه ناشی از انقباضات یا اسپاسم های قوی دیافراگم است. این حالت فاقد هیچ گونه دردی است و نشانه ای از بیماری نمی باشد و جای نگرانی نیست. معمولاً هنگامی که نوزاد تغذیه می کند، پر شدن معده او باعث سکسکه می شود. اما در برخی موارد نیز مشاهده شده است که نوزاد با معده خالی نیز سکسکه کرده است و آن به دلیل وارد شدن هوای زیاد به معده نوزاد پس از مکیدن شیشه یا پستانک است.

هنگامی که معده کاملاً از هوا یا مایع پر باشد، منبسط و باعث کشش عصبی می شود که به دیافراگم متصل است. این حالت نافرمی در ماهیچه ها به وجود می آورد و باعث سکسکه می شود. صدای سکسکه در اثر بسته شدن ناگهانی نای یه وجود می آید. به دلیل کامل نشدن پرده دیافراگم نوزادان سکسکه در آنان بیشتر است. تا دو ماهگی سکسکه نوزاد کاهش می یابد. سکسکه کودک هیچ ارتباطی با مشکلات گوارشی ندارد.

آکاایران: چگونه سکسکه نوزاد را قطع کنیم؟

علت سکسکه در نوزدان

زمانی سکسکه ایجاد می شود که خوردن و نوشیدن به طور همزمان انجام شود. اکثر نوزادان در حین شیر خوردن دچار سکسکه خواهند شد. اما دلیل مشخصی برای این عارضه موجود نیست. اما زمانی که نوزدان استرس دارا باشند، بیشتر دچار سکسکه می شوند.

روش های کاهش سکسکه نوزادان

 • هنگامی که نوزادی پس از شیر خوردن شروع به سکسکه کرد، مادر دوباره به نوزاد شیر دهد.
 • حالت نوزاد را تغییر دهید و آن را پهلو به پهلو کنید تا سکسکه ی او کاهش یابد.
 • اگر نوزاد با سکسکه اذیت می شود و گریه می کند به پزشک مراجعه کنید.
 • حالت سر نوزاد را تغییر دهید؛ برخی مواقع با تغییر سر نوزاد، سکسکه نوزاد قطع می شود.
 • در صورتی که سکسکه طولانی مدت شد، می توانید به او مقدار کمی آب گرم بدهید.
 • اگر در محیط شلوغی هستید و نوزاد مبتلا به سکسکه شده است بهتر است او را به جای آرام تر ببرید تا سکسکه ی او کاهش یابد.
 • در صورتی که نوزاد شما خیلی سکسکه می کند، حجم شیر نوزاد را کاهش دهید و وعده های شیردهی او را افزایش دهید؛ زیرا حجم شیر باعث ایجاد سکسکه می شود.
 • بعد از شیر خوردن نوزاد او را به سمت شانه بخوابانید و پشت او را آهسته بمالید تا هواهای بلعیده شده در زمان شیر دهی از دهان او خارج شود.
چگونه سکسکه نوزاد را قطع کنیم؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران
 • در هنگام سکسکه نوزاد را بغل کنید و راه بروید. این کار سکسکه ی نوزاد را کاهش می دهد.
 • اگر نوزاد پستانک را قبول می کند، در هنگام سکسکه پستانک را امتحان کنید.
 • در هنگام سکسکه می توانید مقداری آب قند به او دهید تا سکسکه او کاهش یابد.
 • اگر سکسکه قطع نشد، کودک را به پشت بخوابانید و دست های او را بالا ببرید تا انقباضات معده کاهش یابد.
 • در برخی موارد نیز نوزاد به علت سرمای هوا دچار سکسکه می شود، اگر به خاطر این دلیل بود، بهتر است که او را گرم کنید.
 • در طول مدتی که نوزاد شما سکسکه می کند، حواس نوزاد را با بازی کردن پرت کنید تا سکسکه او قطع شود.


آیا سکسکه نشانه بیماری است؟

سکسکه هیچ گونه دردی ندارد و بیماری نمی باشد و در عرض چند دقیقه تا 30 دقیقه تمام می شود. در صورتی که سکسکه بیش از 15 دقیقه طول بکشد، می توانید آب جوش سرد شده یا آب قند به کودک بدهید. اگر سکسکه همراه با نشانه های دیگری نباشد، هیچ جای نگرانی نیست. اما اگر تب نوزاد بالا رود و یا با تهوع همراه باشد حتماً به پزشک مراجعه شود؛ چرا که ممکن است دچار تحریک های موضعی، مسمومیت یا موارد نادرتر باشد.

در آخر ...

در صورتی که ریفلاکس معده وجود داشته باشد و یا سکسکه موجب اختلال در فعالیت هایی مانند خوابیدن و غذا خوردن کودک شود. همچنین هنگامی که سکسکه چند ساعت یا چند روز طول بکشد، باید به پزشک مراجعه شود. 

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com