آکاایران: از فواید ماساژ نوزادان می توان به آرامش نوزاد، افزایش وزن، محکم شدن عضلات بدن، تقویت دستگاه گوارش و ... اشاره کرد که در مقاله زیر به 10 مورد از فواید ماساژ نوزادان اشاره می شود.

ماساژ نوزادان باعث آرام شدن روح و جسم کودک شده و آرامش خاصی به نوزاد می دهد و حتی بر سلامتی و رشد او نیز تأثیر گذار است. ماساژ دادن بدن نوزاد همچنین شرایط را برای یک خواب عمیق و آرام آماده می کند. ماساژ می تواند برای کودک نقش یک مکمل را داشته باشد و به او در حفظ تعادل به هنگام نشستن، ایستادن و راه رفتن کمک کند.


10 مزیت ماساژ برای نوزادان

1- مهارت اجتماعی
ماساژ نوعی ارتباط غیرکلامی با کودک‏ است که این موضوع باعث افزایش ارتباط زود هنگام با کودک خواهد شد. در نتیجه کم‏ کم توان برقراری ارتباط اجتماعی در کودک پدید خواهد آمد. تحقیقات نشان می ‏دهد، کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می ‏شوند، کمتر از آنانی که تماس محبت‏ آمیز با والدین‏شان ندارند گریه می‏ کنند یا بیمار می‏ شوند.

آکاایران: ماساژ نوزادان؛ فواید بی شمار آن برای مادر و نوزاد

3- شناخت بیشتر کودک توسط والدین
اگر کودک را آن طور که دوست دارد نوازش کنید یا فشاری به او وارد آورید او در این حالت قادر به ابراز احساس خود نخواهد بود از این رو خود شما باید با نگاه به عکس ‏العمل ‏های او، آنها را تفسیر کنید. با این روش شما می‏ آموزید که از روی حرکات کودک منظور او را بخوانید یا درکش کنید و همین مسئله باعث افزایش مهارت‏ های شما در نگهداری از او می ‏شود.

4- افزایش وزن
مطالعات بسیاری نشان داده اند که حتی میزان اندکی ماساژ نوزاد می تواند به افزایش وزن سریع تر نوزاد کمک کند. دریافت مواد مغذی خوب برای نوزادان نارس دشوار است زیرا هم هنگام تولد بسیار کوچک هستند و هم از سیستم گوارش نابالغ برخوردار هستند.

5- کوتاه تر شدن حضور در بخش مراقبت های ویژه نوزادان
نگهداری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان پر هزینه است و موجب می شود تا نوزاد و اعضای خانواده وی زمان ارزشمند ارتباط و پیوند با یکدیگر را از دست بدهند. نوزادانی که ماساژ درمانی دریافت می کنند، به طور معمول، مدت زمان کمتری در این بخش باقی می مانند و زودتر به خانه می روند.

6- افزایش تراکم استخوانی
یکی از فواید ماساژ نوزادان نارس، که ماساژ درمانی دریافت می کنند ممکن است استخوان های قوی تری نسبت به آنهایی دارا باشند که ماساژ دریافت نمی کنند. این مساله به ویژه برای نوزادانی که طی دوران رشد در معرض خطر شکستگی و بیماری استخوان قرار دارند، اهمیت دارد.

7- واکنش ایمنی بهتر
ماساژ سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می کند؛ همچنین موجب کاهش بسیاری از دردهای مزمن در بدن کودک می شود. معمولاً کودکانی که از نوزادی توسط والدین ماساژ داده می شوند کمتر گریه می کنند و در برابر بیماری و ناراحتی مقاوم تر می شوند.

8- بهبود گردش خون
ماساژ، گردش خون را بهبود می بخشد که این امر باعث شاداب شدن پوست کودک می شود.

9- محکم شدن عضلات بدن نوزاد
از دیگر فواید ماساژ محکم کردن عضلات بدن نوزاد و انعطاف مفاصل اوست.

10- تقویت دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی
با ماساژ، دستگاه گوارش تقویت می شود و هضم و دفع بهتر انجام می گیرد. کودکان کمتر به قولنج، یبوست و اسهال مبتلا می شوند. ماساژ همچنین به بهبود کار دستگاه تنفسی نیز کمک می کند.


فواید ماساژ نوزادان برای مادر نوزاد

ماساژ نه تنها برای نوزادان مفید است، بلکه زمانی که مادر در نقش ماساژور ظاهر می شود فوایدی نیز برای وی به همراه دارد. مطالعات نشان داده اند که مادران نوزادان نارس که فرزند خود را ماساژ داده اند کمتر به افسردگی مبتلا شده و اضطراب کمتری داشته اند.

ماساژ نوزادان؛ فواید بی شمار آن برای مادر و نوزادستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

همچنین با انجام ماساژ ضمن ایجاد احساس آرامش در والدین باعث بالا رفتن حساسیت آنها نسبت به حرکات کودکشان می شود. این دسته از والدین به دلیل تماس چشمی که در طول ماساژ با نوزاد خود دارند؛ شناخت و درک بهتری نسبت به عکس العمل های او پیدا می کنند. همین درک ویژه به نگهداری بهتر آنها از کودکشان کمک می کند.

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com