آکاایران: صدای گریه نوزاد بیانگر اوضاع نامساعد نوزاد است که با گریه کردن از اطرافیانش کمک می خواهد در این مقاله انواع گریه نوزاد و روش های آرام کردن نوزاد بیان شده است.

اکثر افراد فکر می کنند که تمامی گریه های نوزادان شبیه به هم است. ولی با کمی دقت و گوش دادن به صدای گریه نوزاد، متوجه خواهید شد که صدای گریه در آن ها متفاوت است. با صدای گریه نوزاد، مادر هر چه سریع تر خود را به کودکش می رساند تا او را آرام کند. بیشتر مادران با گریه های شدید نوزادان خود که هیچ علتی برای آن پیدا نکرده اند، مواجه شده اند. قسمت ناراحت کننده ماجرا این است که یک عامل ناشناخته باعث گریه نوزاد شده و کودک به راحتی آرام نمی شود. 


چرا صدای گریه نوزاد شدید می شود؟

نوزادان قادر به صحبت کردن نیستند و نمی توانند بگویند که گرسنه ام یا لباسم تنگ است و یا مسائل دیگر، و به جای آن گریه می کنند و با گریه کردن از مادر خود کمک می خواهند. اما هنگامی که مادر تمامی نیازهای نوزاد خود را برطرف نمود و باز هم با گریه نوزاد مواجه شد، چه باید بکند؟ 

برخی از پژوهشگران معتقند که برخی از نوزادان به دلیل اینکه سیستم عصبی آنها تکمیل نشده است در چند ماه اول زندگی خود فاقد دلیل گریه می کنند. از طرفی، تعدادی دیگر از نوزادان به سر و صدا و نور و برخی از موقعیت ها حساس هستند و وقتی در آن شرایط قرار می گیرند، گریه آن ها بالا می رود. اکثر نوزادان در 50 روز اول زندگی خود حدود 3 ساعت گریه می کنند و تا 3 ماهگی به حدود 1 ساعت در روز می رسد. ترشح هورمون پرولاکتین در مادران باعث می شود که آنان نسبت به گریه کودکشان سریع واکنش نشان دهند و اگر نتوانند کودک خود را آرام کنند احساس شکست می کنند.

انواع صدای گریه نوزاد

گریه کودکان را به هیچ وجه نمی توان طبقه بندی نمود اما به طور کلی می توان آن را به شکل زیر دسته بندی کرذ:  

 • نوزادان تازه متولد شده
  گریه نوزدان تازه متولد شده، صدایی بلند و بسیار رسا دارد و پس از هر بار جیغ زدن، قفسه سینه شان پر و خالی می شود. بدین صورت که با رسیدن اکسیژن به کودک، نوزاد دوباره آماده برای گریه کردن می شود. 

 • نوزاد چند ماهه
  نوزاد چند ماهه تنفس عمیق تری دارد و به همین دلیل گریه های طولانی تری می کند. نوزادی که گرسنه است گریه اش همراه با پیچ و تاب است. در صورتی که میلی به غذا نداشته باشد گریه اش طولانی تر و با صدای بلند می باشد. اگر گریه اش گوش خراش بود و چهره اش با گریه عادی تفاوت داشت، بدین معنی است که کودک درد دارد و تا زمانی که درد رفع نشود کودک به آسانی، آرام نمی شود.


چگونه نوزاد خود را آرام کنیم؟

قنداق به دلیل اینکه تنگ است و احساس فشار به نوزاد می دهد، دوران درون رحم را به یاد نوزدان می آورد. البته توجه داشته باشید که قنداق را زیاد سفت نبندید و اجازه دهید فضایی برای تکان دادن دست و پای کودک وجود داشته باشد.  

صدای گریه نوزاد چه چیزی به شما می گوید؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

 •  پستانک

اغلب نوزدان مکیدن را دوست دارند و به کمک پستانک این نیاز آن ها رفع می شود. از طرفی دیگر تحقیقات نشان می دهد که مکیدن پستانک در خواب از مرگ ناگهانی نوزاد در خواب مانع می شود.

 • به وسیله ماساژ دادن

لمس کردن نوزاد توسط مادر، بسیار نوزاد را آرام می کند. اغلب کودکان با ماساژ پوست، آرام می شوند. با خارج کردن لباس کودک از بدن، دست و پاها، قفسه سینه و صورت نوزاد را به آرامی ماساژ دهید. با این کار خواب کودک راحت تر می شود. در صورتی که کودک شما کولیک روده دارد شکم او را در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید و پاهای او را به صورت دوچرخه ای حرکت دهید تا گاز معده کودک خارج شود.

 • تسکین دادن نوزاد

کودک را در آغوش بگیرید و در گوشش حرف "ش" را تکرار کنید. با این کار به او آرامش می دهید.

صدای گریه نوزاد چه چیزی به شما می گوید؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

 • تکان دادن نوزاد

نوزدان هنگامی که داخل رحم هستند، به حرک کردن عادت می کنند. به همین دلیل است که وقتی نوزاد با خودرو یا کالسکه به بیرون می رود سریعاً خوابش می برد. اگر در خانه بودید او را بغل کنید و مرتباً تکان دهید.

 • وضعیت را تغییر دهید

اکثر والدین نوزدان را بر روی شانه ی خود قرار می دهند که این حرکت برای کودکانی که کولیک روده دارند مناسب نیست. به جای آن بهتر است که نوزاد را از سمت شکم بر روی دست خود قرار دهید به طوری که صورت او رو به پایین باشد.

 • ایجاد صدای یکنواخت

هنگامی که نوزاد در داخل رحم مادر است صداهای نامفهومی را متوجه می شود. با روشن نمودن وسایلی مانند ماشین ظرف شویی، پنکه، جاروبرقی، سشوار و رادیو همان محیط را برای نوزاد فراهم کنید. صدایی که به گوش می رسد باید آرام، یکنواخت و نامفهوم باشد.

در آخر 

 گریه نوزاد بیانگر شرایط ناخوشایند نوزاد است که ما باید به هر صورتی که هست آن را تشخیص دهیم و آن را رفع کنیم. با یادگیری روش های آرام کردن نوزاد می توانیم تا جایی که ممکن است (اگر گریه نوزاد ناشی از درد نباشد) نوزاد خود را آرام کنیم. 

.

منبع : setare.com