آکاایران: آرام کردن گریه نوزاد یکی از مهم ترین اقدامات والدین برای ایجاد آرامش کودک است. برای آرام کردن گریه کودک می توان برای او لالایی خواند یا او را در آغوش گرفت. در این مقاله 12 روش آرام کردن نوزاد آورده شده است.

تنها راهی که نوزاد می تواند با والدین یا سایرین ارتباط برقرار کند گریه کردن است. نیازهای نوزاد نظیر گرسنگی، درد، ترس و نیاز به خواب با گریه بیان می شود. از یک طرف، والدین علت گریه کودک را نمی دانند و از طرف دیگر گریه نوزاد برای آن ها ناراحت کننده است.

مطالعات نشان می دهد که بیشتر نوزادان در شبانه روز حدود 4 ساعت گریه می کنند که برای آرام کردن نوزاد باید دلیل اصلی گریه را پیدا کنید. روش های آرام کردن گریه نوزاد ممکن است در کودکان مختلف متفاوت باشد. پدر و مادرها باید این روش ها را برای آرام کردن  نوزاد خود امتحان کنند و روشی که نوزاد در آن سریع تر آرام می شود را پیدا کنند. در زیر به برخی از این روش ها اشاره شده است:

 

1- خواندن ترانه یا لالایی

می توانید لالایی یا ترانه ی مورد‌علاقه خود را با صدایی ملایم در گوش نوزاد زمزمه کنید. در برخی موارد تنها صدای مادر می تواند کودک را از گریه کردن منصرف کند. در برخی موارد مشاهده شده است که با خواندن یک داستان یا شعر با صدای آرام و نرم، کودک آرام شده است؛ دلیل اصلی این کار آواز خواندن نیست بلکه هدف این است که نوزاد صدای مادر خود را بشنود و آرام شود.

 

2- بغل کردن نوزاد و راه رفتن

هنگام بغل کردن و راه بردن نوزاد، احساس آرامش در نوزاد ایجاد می شود. ولی اگر با اینکار کودک آرام نشد و شما خسته شدید از کالسکه استفاده کنید. نوزاد در هنگام حرکت، آرامش بیشتری به دست می آورد. تا به حال به این نکته توجه کرده اید که در هنگام رانندگی نوزادان سریع تر به خواب می روند. پس بهتر است که راه بردن کودک را نیز امتحان کنید.

 

3- آرام کردن گریه نوزاد با استفاده صندلی گهواره ای

صندلی گهواره‌ای به منظور آرام کردن گریه کودک بسیار موثر است؛ زیرا حرکات ایجاد شده از صندلی گهواره ای، دوران نوزاد در شکم مادر را برایش تداعی می کند.

 

4- بغل کردن نوزاد

آیا کسی را سرغ دارید که در هنگام ناراحتی بغل کردن را دوست نداشته باشد. در واقع این همان چیزی است که کودک در هنگام گریه کردن از والدین انتظار دارد. پس به منظور آرام کردن گریه نوزاد خود، حتما او را در آغوش بگیرید و نوازش کنید تا او احساس امنیت بیشتری کند.

 

 

5- استفاده از پستانک

اکثر نوزدان مکیدن را دوست دارند و باعث آرام شدن نوزاد می‌شود. اگر می دانید که کودک شما گرسنه نیست، از پستانک استفاده کنید.

 

 

6- به نوزاد خود شیر دهید.

تا وقتی که نوزاد از پستان مادر شیر می‌خورد، بهترین و امن ترین جای ممکن برای نوزاد آغوش مادر است. او را در آغوش بگیرید و به او شیر بدهید. این حس امنیت، در آغوش مادر و با شیر دادن حاصل می‌شود. بهتر است که این کار را با آواز خواندن انجام دهید تا تاثیر بیشتری بگذارد.

 

 

7- بهتر است استرس را از خود دور کنید. 

استرس و نگرانی باعث بدتر شدن اوضاع خواهد شد. در برخی موارد مشاهده شده است که سپردن نوزاد به شخص دیگری باعث آرام شدن نوزاد می شود.

 

 

8- از روش‌های قدیمی استفاده کنید.

در زمان‌های قدیم برای آرام کردن گریه نوزاد، او را قنداق می کردند؛ چرا که باور بر این دارند که قنداق کردن با محکم نگه داشتن اعضای بدن نوزاد او را آرام می‌کند. برای قنداق نمودن نوزاد از پارچه های نازک و نخی استفاده کنید.

 

9- نور اتاق را کاهش دهید.

در افراد بزرگسال نیز مرسوم است که برای آرام شدن، از یک محیط با نور کمتر استفاده می کنند. پس برای آرام شدن بهتر است چراغ‌ های اتاق را خاموش کنید. نور کم تاثیر فراوانی بر آرامش اعصاب دارد.

 

10- تعویض اتاق خواب

برای آرام کردن گریه کودک، تغییر اتاق نقش به سزایی دارد. ایجاد محیط نوین تاثیر مثبتی بر آرامش فرزند می گذارد.

 

11- از نویزهای سفید استفاده کنید.

بهتر است که صدایی آرام در محیط پخش کنید تا آرامش به کودکان باز گردد.

 

12- به هیچ عنوان تسلیم نشوید.

نگهداری نوزادانی که دائم در حال گریه کردن هستند بسیار دشوار و استرس زا خواهد بود. اما هیچ گاه تسلیم نشوید و این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه راهی برای آرام کردن نوزاد وجود دارد. بهتر است از افراد نزدیک و مطمئن و یا همسر خود کمک بگیرید.

 

در آخر ...

اگر نوزادتان گریه می کند، ممکن است بدلیل گرسنگی، نیاز به تعویض پوشک، سردی یا گرمی محیط، مریضی و یا نیاز به در آغوش گرفتن توسط مادر باشد، در هر حالت آرامش خود را حفظ کنید و با به کارگیری روش های فوق اقدام به آرام کردن گریه کودک کنید. در صورت گریه های شدید نوزاد، به پزشک متخصص مراجعه کنید

دوستانی که این مقاله را مطالعه کردند و غیر از این 12 روش، روش دیگری برای آرام کردن گریه کودکشان بکار می برند، برای ما هم بنویسند تا همگی از تجربیات مفید همدیگر استفاده کنیم. 


گروه مادر و کودک ستاره 

 

.

منبع : setare.com