آکاایران: رفلاکس معده نوزاد حالتی است که محتویات معده از گلو برمی گردد و گاهی منجر به استفراغ می شود. در این مقاله روش های خانگی و درمان های دارویی برای بهبود رفلاکس معده نوزاد توصیه شده است که با بکارگیری آن می توان تا حدی رفلاکس را درمان کرد.
ریفلاکس اسید معده با نام ریفلاکس گاستروازوفاژیال هم شناخته می‌شود و به حالتی گفته می‌شود که محتویات معده به سمت گلو بر می‌گردد. این بیماری فقط مخصوص بزرگسالان نیست و نوزادان و کودکان هم می‌توانند آن را تجربه کنند. نوزادان مبتلا به رفلاکس معده اغلب استفراغ می‌کنند. اگر نوزاد شما علائمی همچون مشکلات تغذیه ای، داشتن وزن ، سرفه، حالت‌های خفگی و خستگی پس از غذا خوردن داشت، ممکن است مبتلا به بیماری رفلاکس اسید معده شده باشد.
رفلاکس معده یک بیماری گوارشی است و درمان آن برای کودکان به سن کودک و شدت این بیماری وابسته است. تغییر سبک زندگی و مراقبت‌های ساده خانگی از کودک، بهترین روش برای شروع درمان است.

چگونه و چه زمانی به کودک خود غذا بدهید؟

  • دفعات غذا دادن را زیاد کنید.
زمانی که شکم کودک بیش از حد پر است، امکان رفلاکس اسید معده بیشتر است؛ بنابراین شما می‌توانید دفعات غذا دادن را زیاد کنید، ولی مقدار غذا را در هر بار کاهش دهید. نوزادان شیرخوار ممکن است با تغییر رژیم غذایی مادر درمان شوند. بعضی از مطالعات نشان داده است که وقتی مادر نوزاد، شیر و تخم مرغ نخورد نوزاد بهبود می‌یابد و در کودکانی که با شیری غیر از شیر مادر تغذیه می‌شوند، تغییر نوع شیر می‌تواند به درمان کمک کند. 
معده‌ای که محتویات کمتری داشته باشد، فشار کمتری به اسفنکتر مری وارد می‌کند. اسفنکتر یک ماهیچه‌ی حلقوی است که مانع بازگشت غذا از معده به مری می‌شود. فشار به این ماهیچه باعث می‌شود که عملکرد خود را از دست بدهد و اجازه می‌دهد محتویات معده به گلو برسد.  مدت زمانی که طول می‌کشد تا کارایی این ماهیچه بهبود یابد معمولاً تا یکسالگی است.
دقت کنید تغذیه کودک هر زمانی که خواستار آن است و یا گرسنه است می‌تواند در درمان درفلاکس معده نوزاد مفید باشد.
  •  اندازه بطری شیر و پستانک را بررسی کنید.

اگر با شیشه به کودک خود شیر می دهید در زمان شیر دادن، نوک پستانک را طوری نگه دارید که از شیر پر باشد، این حالت مانع از ورود هوا می شود. انواع سر شیشه ها وجود دارد ولی دقت کنید از سرشیشه های با سوراخ بزرگ استفاده نکنید زیرا جریان شیر در آن سریع است.

  • نوع شیر یا شیر مادر

با تایید و مشورت یک پزشک متخصص اطفال مقدار کمی غلات برنج را به شیر نوزاد یا شیر مادر اضافه کنید زیرا منجر به کاهش رفلاکس می شود.

وقتی به کودک با بطری و شیشه شیر می دهید یا از مادر شیر می خورد، مطمئن شوید که بعد از آن حتماً آروغ بزند. آروغ زدن در طول غذا خوردن ممکن است به کاهش علائم رفلاکس معده نوزاد کمک کند.

سعی کنید بعد از شیر دادن نوزاد با شیشه (به میزان یک یا دو انس شیر در شیشه) نوزاد آروغ بزند و نوزادانی که از مادر شیر می خورند بعد از هر باری که شیر می خورند و سینه را رها می کنند آروغ بزنند.

روش های درمانی رفلاکس معده نوزادستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

تاثیر موقعیت خوابیدن نوزاد شما در رفلاکس معده

همیشه برای خوابیدن، پشت نوزاد را بر روی یک تشک محکم قرار دهید. مطمئن شوید که منطقه خواب نوزاد از پتوهای ضخیم، بالش، اشیای نرم و یا اسباب بازی های دیگر خالی است. تحقیقات نشان داده است افزایش خطر مگر ناگهانی نوزادان در تمام موقعیت های خوابیدن نوزاد به غیر از به پشت خواباندن آن وجود دارد. این موضوع در همه نوزادان حتی کسانی که رفلاکس معده هم دارند صحت دارد. دیده شده است کودکانی که در صندلی اتومبیل و یا کریر به خواب می روند احتمال ریفلاکس شدیدتری دارند و هم چنین خطر مرگ ناگهانی در آن ها نیز افزایش می یابد.

 آیا می توان به نوزاد شربت گریپ واتر داد؟

شربت گریپ واتر نوعی مکمل غذایی است. اگرچه برخی از والدین برای کاهش علائم رفلاکس گریپ واتر به کودک خود می دهند، اما هیچ شواهد علمی درباره اثربخشی آن موجود نیست. ترکیبات گریپ واتر شامل رازیانه، زنجبیل، نعناع، بادرنجبویه، بابونه و سدیم بی کربنات می باشد. سازمان بهداشت جهانی می گوید دادن هر چیزی به غیر از شیر مادر، به نوزاد زیر 6 ماه خطر ابتلا به عفونت باکتریایی، آلرژی و تحریک معده را افزایش می دهد. اگر گریپ واتر به طور منظم به نوزاد داده شود، می تواند مشکلات جدی در شیمی خون نوزاد ایجاد کند.

با پزشک متخصص اطفال، درباره استفاده از داروهای طبیعی برای درمان رفلاکس معده نوزاد خود صحبت کنید و از او مشورت بخواهید، چون شما باید به دنبال راهی مطمئن و امن برای درمان رفلاکس معده نوزاد خود باشید.

درمان دارویی رفلاکس معده و عمل جراحی

اگر تغییرات شیوه زندگی به شما کمک نمی کند ممکن است پزشک متخصص اطفال توصیه های دیگری برای شما داشته باشد، اگرچه داروهایی مانند رانیتیدین یا امیپرازول بسیار گسترده در درمان رفلاکس معده استفاده می شود، عملکرد اصلی این داروها، کاهش اسید معده است. مطالعات متعدد نشان می دهد این داروها در بسیاری از نوزادان علائم رفلاکس معده نوزاد را بهتر از هر داوری دیگری بهبود می بخشد.

روش های درمانی رفلاکس معده نوزادستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران
 

یک نگرانی خاص درهر بار مصرف این داروها، خطر عفونت است. اسید معده در حالت عادی بدن را از ارگانیسم های خطرناکی که در آب و غذا یافت می شود محافظت می کند. کاهش اسید معده ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. با توجه به شدت علائم بیماری در کودک خود، با پزشک متخصص صحبت کنید. استفاده از داروها بهترین گزینه برای درمان رفلاکس شدید معده نوزاد است.

اگر دارو و سبک زندگی نتوانست این بیماری را بهبود دهد، جراحی می تواند یکی از روش های درمان باشد ولی معمولاً در نوزادان نیاز به جراحی نادر است اما ممکن است برای نوزادانی که رفلاکس معده، مشکلات تنفسی ایجاد می کند و یا مانع رشد کودک می شود، عمل جراحی انجام شود.

سخن آخر ...

رفلاکس معده نوزاد یک مسئله قابل درمان است که تغییر در سبک زندگی می تواند تا حدی آن را کنترل کند. در بسیاری از موارد بکارگیری روش های طبیعی در خانه می تواند به بهبود آن در این شرایط کمک کند. اگر تغییراتی مانند آروغ زدن، وعده غذایی کوچکتر و تغییر در فرمول شیر کودک نتوانست رفلاکس معده نوزاد را بهبود بخشد می توانید با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید تا بهترین روش درمان را به شما توصیه کند و آن را برای ما هم بنویسید. 

برگرفته از healthline

گروه مادر و کودک ستاره 

 

.

منبع : setare.com